DZIŚ JEST:   28   MAJA   2018 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 60  >   CYWILIZACJA

O bogactwie

O bogactwie

Gdy spojrzymy w atlasy geograficzne lub w spisy gatunków zwierząt odkrytych w XIX wieku, niejednokrotnie natrafimy na nazwy utworzone od nazwisk. Czasem są to – co zrozumiałe – nazwiska badaczy. Często jednak – nazwiska sponsorów. W dawnych czasach odkryć naukowych dokonywano przeważnie tak, że bankierzy, fabrykanci, kupcy, czasem arystokraci finansowali wyprawy na krańce znanego ówcześnie świata. Dowódcy wypraw, aby się zrewanżować, nadawali ich nazwiska wyspom, szczytom lub odkrytym gatunkom. Obok ekspedycji rządowych finansowanych z kiesy królewskiej lub z pieniędzy uczelni państwowych świat przemierzały grupy, które ruszały w drogę dzięki pomocy bogatych przyjaciół. Etos ówczesnych elit finansowych zawierał moralny nakaz służby społeczeństwu. Bogacze inwestowali w te gałęzie nauk, które mogły im przynieść pieniądze, ale jednocześnie fundowali szpitale i przytułki lub finansowali uczonych, których odkrycia poszerzały ludzką wiedzę, acz dla sponsorów nie generowały wymiernych zysków…

 

Mamy w Polsce trochę ludzi bogatych i garstkę naprawdę bogatych. A jednak ludzie ci nie tworzą rozpoznawalnej grupy posiadającej jakikolwiek etos. Dzisiejsi biznesmeni to przeważnie tak zwane „nowe pieniądze” – czasem przeszli długą drogę od stoiska na bazarze do sieci własnych sklepów, częściej zaś są resortowymi synkami, którzy w roku 1989 mieli pieniądze i paszporty, a celnicy patrzyli przez palce na to, co tam nomenklaturowe firmy wwożą do kraju. Niekiedy również dzisiejsi ludzie interesu to pospolici bandyci lub oszuści, którzy zdołali uniknąć odsiadki i zainwestowali zyski pochodzące z przestępstw kryminalnych. Ukrywają przeszłość, czasem pozmieniali nazwiska…

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeszcze nie minęły echa irlandzkiego referendum aborcyjnego, a już kolejne państwo zastanawia się nad zalegalizowaniem zabijania nienarodzonych. Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej pracuje nad rozszerzeniem dostępu do aborcji, a w kraju na ten temat trwa ożywiona debata.

 
 

- To jest tragedia narodowa – tak Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej skomentował na antenie RMF FM wyniki irlandzkiego referendum w sprawie zniesienia chroniącej życie tzw. ósmej poprawki do Konstytucji.

 

 

– Myślę, że musimy rozmawiać o ustawie przyjętej przez parlament zimą. Poczekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, a potem razem zdecydujemy, co zrobić w przyszłości – powiedział w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami w Tel Awiwie przebywający z trzydniową wizytą w Izraelu wicepremier Jarosław Gowin.

 

Irlandia dopasowuje się do norm zachodnich liberalnych demokracji – powiedział w niedzielę na antenie radia RTE prymas Irlandii abp Eamon Martin. Hierarcha podkreślił, że jest „głęboko zasmucony” wynikiem piątkowego referendum aborcyjnego przeprowadzonego na Zielonej Wyspie.

 

Głosowałem na Prawo i Sprawiedliwość i znów czuję się podle. I wiem, że to moje uczucie podziela bardzo wielu Polaków. Bo jak to jest, zadajemy sobie pytanie, że „nasza władza” hołubi wrogów naszej Ojczyzny? Jak to możliwe, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński wyżej ceni zagraniczne nagrody dla polskojęzycznych twórców, niż odwołujących się do polskości rodzimych artystów? 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.