DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

O. Wiśniewski OP o Komunii dla osób w związkach niesakramentalnych: są jak nałogowcy niezdolni do poprawy

O. Wiśniewski OP o Komunii dla osób w związkach niesakramentalnych: są jak nałogowcy niezdolni do poprawy
By Adam Walanus (http://www.adamwalanus.pl/) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ojciec Ludwik Wiśniewski podejmuje temat udzielania rozgrzeszenia i Komunii osobom w małżeństwach niesakramentalnych. Dominikanin sugeruje, że ludzi w związkach niesakramentalnych, w trudnej sytuacji życiowej można traktować podobnie jak nałogowców niezdolnych do pełnej poprawy.

 

Jak pisze zakonnik, zdarzają się bowiem przypadki, gdy „penitent czuje się zagubiony, bezsilny, niezdolny do uporządkowania swego życia i niezdolny do poprawy, nic nie może ani sobie, ani spowiednikowi przyobiecać, a przychodzi do spowiedzi z nadzieją uzyskania Bożej pomocy”.

 

Duchowny podaje w wątpliwość zwlekanie z rozgrzeszeniem dopóty, dopóki penitent sam uporządkuje swoje życie. „Czy można odmówić rozgrzeszenia takiemu człowiekowi? W moim przekonaniu nie można. Przecież nie można czekać z rozgrzeszeniem do momentu, aż penitent sam uporządkuje swoje życie, i wtedy, upewniwszy się, że ma mocne postanowienie poprawy, pośpieszyć z rozgrzeszeniem" - pisze duchowny.

 

Ojciec Wiśniewski dystansuje się także od postulatu białego małżeństwa.

 

„Rozwiązanie, jakie proponuje się niesakramentalnym małżonkom – ludziom w sile wieku, wychowującym dorastające dzieci – białe małżeństwo, ma, w moim odczuciu, coś niesmacznego i trąci formalizmem. Nie jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale do takiej decyzji trzeba dorosnąć, a dorasta się zazwyczaj latami” – przekonuje.

 

Zdaniem zakonnika osoba żyjąca w związku niesakramentalnym może ubolewać z powodu swojego postępowania, a jednocześnie czuć się zbyt bezradna, by zdecydować się na życie w czystości. Dlaczego więc wówczas – zapytuje o. Wiśniewski – odmawiać mu rozgrzeszenia?

 

Dominikanin surowo wypowiada się o przeciwnikach dopuszczenia do sakramentów osób w nowych związkach, takich jak Tomasz Terlikowski. „Pan Terlikowski ogłasza, że dopuszczenie do komunii niesakramentalnych to totalna destrukcja katolickiej moralności i zastąpienie jej niemoralnością świata”. Tymczasem jak twierdzi ojciec Wiśniewski przez wieki „nadgorliwi teologowie” budowali płoty w obronie katolickiej moralności, która często okazywała się jego zdaniem „moralnością bez miłości”.   

 

„Proszę bardzo, i dzisiaj możemy sobie pobudować nowe płoty oddzielające grzeszników od Kościoła, ale – ostatni już raz pytam – czy to będzie jeszcze chrześcijaństwo, religia miłości i miłosierdzia, czy już sekta?” – zapytuje ojciec Wiśniewski.  

 

Duchowny wzywa, aby „zaprzestano posługiwać się argumentem, że dopuszczenie niesakramentalnych do sakramentów będzie furtką i niejako zachętą dla części osób, aby nie zawierać sakramentalnego małżeństwa". Jak podkreśla, „dla infantylnych ludzi wszystko może być furtką i nie ma na to rady".

 

Na marginesie artykułu warto przypomnieć, że niedopuszczenie do sakramentów osób w związkach pozamałżeńskich wynika nie z poglądów niektórych konserwatywnych publicystów, lecz z wielowiekowej praktyki Kościoła. Jan Paweł II zezwolił, by w ramach wyjątku „nie-sakramentalni” (a z ważnych powodów niemogący się rozejść) mogli przystępować do sakramentów – ale pod warunkiem życia w czystości. 

 

Niewątpliwie wiele osób żyjących w związkach niesakramentalnych mierzy się z ogromnymi trudnościami. Czy jednak wątpienie w możliwość wydostania się z nieprawego związku nie jest przejawem wątpienia w Bożą łaskę? „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” – powiedział wszak Chrystus świętemu Pawłowi (2 Kor, 9). 

 

 

Źródło: deon.pl

mjend

 


DATA: 2018-07-05 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam zdjagnozowaną chorobę.która zwalnia mnie z zachowania czystosci i wierności. Czy Ojciec spojrzał by mi prosto w oczy i mojej żonie i powiedział, że mogę.
ponad 1 rok temu / Kozbi
 
skupiamy się na współżyciu. I jeśli go nie będzie w nowym niesakramentalnym związku to jest ok. Smutne że wszystko zostało zredukowane do sexu. Gdzie jest mowa o powrocie do prawowitego małżonka? To jest sedno poprawy
ponad 2 lata temu / Pablo
 
Niektórzy tak są nałogowo opanowani przez pragnienie bycia w mediach że gotowi są głosić herezje, apokatastaze, interkomunię nawet dla ateistów że aż się dziwię że on nie ogłasza się alter mesjaszem - skoro jest alter Christus. Co na to jego przełożeni?
ponad 2 lata temu / prezbiter.
 
a co z mordercami "nałogowo niezdolnymi do poprawy" ?
ponad 2 lata temu / qaz
 
Chyba ten człowiek się bardzo nudzi... i się dlatego tak wygłupia. Sam jest rygorystą bo nie zostawia decyzji Bogu i sam się w niego zabawia.
ponad 2 lata temu / DNA
 
Jeśli "są jak nałogowcy niezdolni do poprawy", to dlaczego np. opuszczali swoich prawowitych współmałżonków dla innych partnerów? Czy już wtedy byli "niezdolni do poprawy" i jako zdradzający mogli przystępować do Sakramentu Eucharystii bez żalu za grzechy i postanowienia poprawy? Czy w tej optyce pozostaje jeszcze jakieś miejsce na wolną wolę człowieka, na grzech jako grzech, na walkę ze swoimi złymi skłonnościami? Czy Chrystus wisiał przesiąknięty bólem na krzyżu dla zabawy?
ponad 2 lata temu / sp
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.