DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

O. Thomas Weinandy: odpowiedź władz Kościoła na zło jest pusta, niepewna i często nonszalancka

O. Thomas Weinandy: odpowiedź władz Kościoła na zło jest pusta, niepewna i często nonszalancka
Ojciec Thomas Weinandy. FOT.The Lumen Fidei Institute/YouTube

Ojciec Thomas Weinandy odniósł się do swego – napisanego przed rokiem, a skierowanego do papieża i krytycznego wobec działalności Ojca Świętego – listu otwartego. Podkreślił, że bezpośrednio po publikacji otrzymał 300 mejli i 40 listów – w większości pozytywnych. Kolejne wyrazy poparcia, głównie od świeckich, otrzymywał w ciągu roku. Do listu pozytywnie odniosło się ponad 30 biskupów.

 

Zakonnik podkreślił, że w ciągu roku, jaki minął od publikacji jego listu, na światło dzienne wyszły nowe fakty dotyczące zła, przenikającego Kościoła. „Dla mnie najbardziej kłopotliwa obecnie jest pusta, niepewna i często nonszalancka kościelna odpowiedź na zło, nie tylko na poważne nieprawidłowości wśród księży i biskupów, lecz również na skandaliczne podminowywanie doktrynalnego i moralnego nauczania Pisma i magisterialnej tradycji Kościoła” – pisze.

 

Dodał, że nawet gdyby ludzie dzierżący władzę w Kościele dokonali adekwatnych odpowiedzi na zło, to nie byłoby to wystarczające do odbudowania zaufania złamanego przez ich wcześniejsze działania. Przyznał jednocześnie, że wśród wysokich hierarchów znajdują się również dobrzy ludzie, jednak to nie oni odgrywają kluczową rolę.

 

Ojciec Weinandy zdaje sobie sprawę, że wielu ludzi modli się lub pości w intencji Kościoła. To zaś pozwala mu żywić nadzieję na odnowę. „Obecny grzech w Kościele jest często przerażający i zniechęcający. Dobrze jednak, byśmy pamiętali, że ogień Ducha Świętego może płonąć, ale jego ogień prowadzi do świętości” – zauważył.

 

Thomas Weinandy w ujawnionym w listopadzie 2017 roku liście napisał, że pontyfikat Franciszka „umożliwił i wzmocnił pewność siebie tych, którzy mają szkodliwe poglądy teologiczne i duszpasterskie”. Kapucyn stwierdził wówczas również, że papież powoduje „przewlekłe zamieszanie”, powołując gorszących wiernych biskupów, przyczyniających się tym samym do „utraty zaufania zwykłych katolików do swego najwyższego pasterza”.

 

Zakonnik stwierdził wówczas, że Franciszek sprawia, iż wierni katolicy „tracą zaufanie do swojego najwyższego pasterza”. Skrytykował też niejasność papieskiego nauczania w adhortacji Amoris Laetitia

 

Wówczas bowiem to właśnie dyskusja o Komunii dla rozwodników w nowych związkach stanowiła najbardziej kontrowersyjną kwestię w Kościele. Następnie została przyćmiona przez inne kwestie, takie jak list arcybiskupa Vigano. Pokazuje to skalę kryzysu w Kościele.

 

Duchowny przypomniał, że przed napisaniem w zeszłym roku listu zastanawiał się czy zdecydować się na publikację. Podczas modlitwy w Bazylice świętego Piotra poprosił Pana Jezusa o znak. Poprosił, by w ciągu 5 godzin spotkał kogoś znanego, lecz dawno niewidzianego. Chodziło o osobę spoza Wielkiej Brytanii, USA czy Kanady, której nie spodziewał się spotkać w Rzymie. Osoba ta miała powiedzieć „kontynuuj dobre pisanie”. Jak twierdzi, Stwórca zrealizował ten znak co do joty, w dodatku w niezwykły sposób. Wszak osobą spełniającą te kryteria okazał się arcybiskup.

 

W dniu ujawnienia listu w 2017 roku amerykańscy biskupi poprosili zakonnika o rezygnację z funkcji komisji doktrynalnej Episkopatu USA. Wcześniej zakonnik pełnił ważne funkcje w Kościele. W 2014 roku Franciszek powołał go do Międzynarodowej Komisji Teologicznej, głównego organu doradczego Kongregacji Nauki Wiary. Z kolei w 2013 w nagrodę za zasługi dla Kościoła wręczył mu medal Pro Ecclesia et Pontifice.

 

Ojciec Weinandy to zatem człowiek  zasłużony dla Kościoła. Tym bardziej warto pochylić się nad jego przesłaniem. 

 

 

Źródła: lifesitenews.com / PCh24.pl

mjend

 

 


DATA: 2018-11-05 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potwierdzam. Działalność naszych władz kościoła są niejasne i takie nijakie. To jest prawdziwy kryzys także tu w naszym Kościele. Wydaje sie ,że "politycna poprawność" włada wśród kapłanów i wśród niektorych biskupów. TO żle !! To bardzo żle dla Kośćioła.
ponad 1 rok temu / Gość
 
Dla Ojca T.W. kłopotliwa jest odpowiedź na ZŁO zreformowanego Kościoła a dla mnie KŁOPOTLIWE i ŻENUJĄCE są OPINIE zatroskanych duchownych w tymże kościele. Jak wiemy minęło 60 lat od Reformy w K.K. a tylko nieliczni mieli odwagę zaprotestować i ponieść konsekwencję stanięcia przy Prawdzie. Dziś słyszymy o przypadkach NAWRÓCENIA, tych którzy brali udział w zmianach. Często wynika to z Bojaźni Bożej przed Sądem Bożym. Warto przypomnieć, że zawinione ZŁO nie OBCIĄŻA jedynie hierarchów kościelnych jako decydentów ale w równej mierze TYCH, którzy tłumacząc się pokorą i posłuszeństwem wybrali święty SPOKÓJ przed te 60 lat zamiast naśladować w męczeństwie i odrzuceniu swojego Pana Jezusa Chrystusa. Epatowanie ODWAGĄ w momencie totalnego chaosu i herezji nie wszystkich wzrusza. Wyznanie, T. Weinandy , że zastanawiał się czy zdecydować się na publikację listu i proszenie o ZNAK od P. Jezusa ujawnia słabość ludzką piszącego list. Ogień Ducha świętego stale płonie.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Pytanie: a kiedy , kto i ku czemu - zezwolił na występy Kaszpirowskiego i tego tam innego US-mana co to kładli Polaków wszerz i wzdłuż w prezbiteriach i gdzie się dało, i to w TV !? Oto jest pytanie?! Dzisiaj to już tylko - popłuczyny! Ile lat taki Zieleniacki rozwalał sumienia Katolików w Ich Kościele?! BEZKARNIE!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Na szczęście, obok dietetycznego i pozbawionego kalorii nauczania, jest jeszcze sól, której nie trzeba dosolić. Deo gratias.
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
Brawo !!!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Na rozkaz Pana, na początku, stały się Jego dzieła i gdy tylko je stworzył, dokładnie określił ich zadanie. Uporządkował je na zawsze, od początku aż w daleką przyszłość. Nie odczuwają głodu ani zmęczenia i NIGDY NIE PORZUCĄ SWEGO ZADANIA...(Syr 16,26). Dziękujmy Panu za Ojca Thomasa Weinandy. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.