DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

O. Krzysztof Kukułka OFMConv: Jak św. Franciszek naprawdę odnosił się do zwierząt?

O. Krzysztof Kukułka OFMConv: Jak św. Franciszek naprawdę odnosił się do zwierząt?
PCh24.pl

Kwestia tzw. „Piątki dla zwierząt” sprawiła, że w ogromnym zamieszaniu, jakie się z tego powodu pojawiło w naszym kraju, co niektórzy – bardziej gorliwi – obrońcy zwierząt, uciekając się do postaci św. Franciszka z Asyżu, zaczęli w jego nauczaniu doszukiwać się argumentów potwierdzających zajęte przez nich stanowisko. Tych właśnie dobroczyńców świata zwierzęcego pragnąłbym niniejszym zapytać, czy – tak naprawdę – zdają sobie sprawę z tego, kim był i jest ten, na którego się tak śmiało i odważnie powołują?

 

Na samym początku, w ramach przypomnienia, podkreślę jedynie, że w Pismach św. Franciszka nie znajdziemy niczego, co dałoby się przedstawić jako swoisty apel-zachętę-wezwanie, skierowane czy to do braci, czy też do ogółu wiernych, a odnoszące się do ochrony przyrody jako takiej. Owszem, jeśli nawet – o czym czytamy w Źródłach –  Franciszka stać było na piękne gesty wobec takich czy innych zwierząt (i vice versa), tym niemniej nic nie wskazuje na to, aby tenże Franciszek zapominał o tym, po co żyje człowiek i co w życiu uważał za najważniejsze. Wynikającym z wiary i czymś oczywistym było dla niego to, że stworzenie ma służyć człowiekowi (a nie człowiek stworzeniu), a on sam, jako król całego kosmosu, ma służyć swemu Stwórcy. O tej właśnie prawdzie – jak sądzę – zapominają dziś ci, dla których bardziej niż życie ludzkie i chwała Boża liczy się np. czytość powietrza lub dobrostan trzody chlewnej.

 

Pamiętać należy ponadto, że Franciszek doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż tylko ten człowiek, który uwierzył w Chrystusa i umie się przed Nim pokłonić oraz oddać Mu cześć – jako Obecnemu z nami, w Świętej Pamiątce – będzie też w stanie właściwie korzystać z tego, co stworzone. Owszem, i do tego odwołują się różnego rodzaju ekologiści, w 15. rozdziale Franciszkowej Reguły niezatwierdzonej, spotykamy się zakazem trzymania zwierząt i podróżowania konno, ale nie znaczy to, że sam Poverello z „miłości do zwierząt” przeciwny był temu, żeby były one przez człowieka w jakikolwiek sposób wykorzystywane.

 

Jeśli mówił, że bracia nie mogą trzymać „żadnego zwierzęcia”, to nakaz ten odnosił się tylko do nich, a nie do wszystkich. Poverello powiedział tak dlatego, ponieważ chciał aby pierwszorzędnym zadaniem braci było wędrowanie po świecie i nawoływanie ludzi do pokuty i nawrócenia, a przecież – jak sobie łatwo to wyobrazić – trudno jest wędrować od miasta do miasta z krową czy świnkami (nie mówiąc już o tym, ile czasu bracia musieliby poświęcić na zdobywanie dla nich pokarmu). Jeśli z kolei Franciszek zabraniał braciom jazdy konnej, to nie dlatego, że szkoda mu było konia, który mógłby się niepotrzebnie spocić, ale dlatego, że na posiadanie takiego środka lokomocji pozwalali sobie w tamtym czasie tylko najbogatsi. Dziwnym by zatem było, gdyby bracia ślubujący ubóstwo poruszali się po świecie jak wielmoże. Tak więc to nie miłość do zwierząt kazała Franciszkowi zabronić braciom wykorzystywania, czy też korzystania z „usług zwierzęcych”, ale troska o to, aby bracia nie odstąpili od pierwotnego charyzmatu założonego przez niego Zakonu.

 

O czym zatem mówi tekst wspomnianej wyżej Reguły niezatwierdzonej? Otóż, całość tego rozdziału brzmi następująco

 

[Rozdział 15: O tym, że bracia nie powinni jeździć konno]

 

„Nakazuję wszystkim moim braciom, tak duchownym, jak i laikom, którzy idą przez świat lub przebywają w miejscach, aby w żadnym wypadku ani u siebie, ani u innych czy w jakikolwiek inny sposób nie trzymali żadnego zwierzęcia. Nie wolno im także jeździć konno, chyba że są zmuszeni przez chorobę lub wielką konieczność”.

 

Oby św. Biedaczyna, który przestrzegał braci przed niepotrzebnym używaniem zwierząt, dopomógł i nauczył nas wraz z całym stworzeniem wielbić Boga oraz cieszyć się i korzystać w sposób właściwy z tego, co zostało dla nas przez Niego stworzone. 

 

O. Krzysztof Kukułka OFMConv

 

 

 


DATA: 2020-10-17 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper I co z tego? To tylko parabola, bo zwierzęta nie mają nieśmiertelnej duszy. Nie dla ich dobra i ich zbawienia stał się biedaczyną. Św. Franciszek mówił też, że w święta Bożego Narodzenia należy spożywać mięso, że "świnie zostały stworzone do użytku przez człowieka", zachęcał braci do spożywania otrzymanego w jałmużnie mięsa reguła niezatwierdzona itd...
14 dni temu / Adinocka
 
@Barbara To poczytaj "Kwiatki św. Franciszka" w tłumaczeniu np. Leopolda Staffa.
15 dni temu / trooper
 
Bóg zapłać Ojcu Krzysztofowi. Tekst podobał mi się i dorzuca kolejny ładny kamyczek ze strony PCh do ogrodu Pańskiego
15 dni temu / Zygmunt
 
do trooper: "Nie chcąc zostać uznanym za twórcę kolejnej grupy heretyków, Franciszek spisał swoje propozycje życia ubogiego według rad Ewangelii i w 1209 r. wraz ze swymi braćmi udał się do Rzymu. Papież Innocenty III zatwierdził jego regułę. Odtąd Franciszek i jego bracia nazywani byli braćmi mniejszymi. Wrócili do Asyżu i osiedli przy kościele Matki Bożej Anielskiej, który stał się kolebką Zakonu." za www.brewiarz.pl - a nie zwierzęta...
15 dni temu / Barbara
 
Dzisiejsze prądy ekologiczne kierują się tezami że natura poradzi sobie sama bez ingerencji człowieka. Zatem człowiek który dla nich nie należy do natury musi się wycofać z wielu miejsc żeby nie przeszkadzac naturze. Oddać cześć, pokłon stworzeniu a nie Temu który to stworzył.I nie powinien panować nad tym stworzeniem. Natomiast ten kto wie że to stworzył Bóg nie może robić co chce z tym albo niszczyć tego co uczynił Bóg dla człowieka przecież.
16 dni temu / m
 
A czy św. Franciszek nie rozmawiał ze zwierzętami? Czy nie głosił im kazań? Czy nie mówił o nich: "moi bracia mniejsi"?
16 dni temu / trooper
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.