DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

O. Antonio Spadaro SJ: Papież nie rozstrzygnął jeszcze kwestii viri probati

O. Antonio Spadaro SJ: Papież nie rozstrzygnął jeszcze kwestii viri probati

Papież Franciszek nie rozstrzygnął jeszcze kwestii viri probati, przekonuje o. Antonio Spadaro SJ, redaktor naczelny niezwykle wpływowego magazynu „La Civiltà Cattolica”. Według jezuity dyskusja o żonatych kapłanach musi dalej dojrzewać.

 

Antonio Spadaro SJ jest redaktorem naczelnym dwutygodnika wydawanego przez włoskich jezuitów, „La Civiltà Cattolica”. Pismo jest niezwykle wpływowe i ma bliskie relacje ze Stolicą Apostolską; sam o. Spadaro uchodzi za jednego z zaufanych ludzi papieża Franciszka i choć nie jest formalnie jego doradcą, pozostają w bliskich kontaktach.

 

W rozmowie z niemieckim magazynem „Herder Korrespondenz” o. Spadaro przekonywał, że papież Franciszek nie kieruje się podczas swojego pontyfikatu żadnym konkretnym planem reform. Ojciec Święty ma raczej rozważać konkretne pomysły i inicjatywy z pomocą Ducha Świętego. – Idzie naprzód słuchając i zastanawiając się – powiedział jezuita. Według niego gdy papież Franciszek poweźmie jakąś ideę reformy, to nie wciela jej od razu w życie, ale chce ją przedyskutować i dogłębnie przemyśleć, czekając na „duchowe potwierdzenie” słuszności swoich zamysłów.

 

Jeżeli go nie ma, to czeka dalej i pozwala danej kwestii „dojrzewać”. Właśnie to stało się w sprawie postulatów Synodu Amazońskiego, twierdzi o. Spadaro. Zdaniem jezuity papież Franciszek nie podjął jeszcze bynajmniej żadnej decyzji w kwestii, między innymi, viri probati, czyli żonatych mężczyzn, którzy mieliby być wyświęcani na kapłanów.

 

Co ciekawe, o. Spadaro podkreśla to już kolejny raz; w bardzo podobnym tonie wypowiedział się tuż po ogłoszeniu przez Franciszka posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia, która temat żonatych księży de facto w ogóle pomija, nie rozstrzygając ani w jedną, ani w drugą stronę.

Tak samo rzecz przedstawia wielu liberalnych hierarchów bliskich papieżowi, między innymi kardynałowie Michael Czerny z Kanady czy Claudio Hummes z Brazylii.

 

W czerwcu tego roku w Ameryce Południowej powołana została do życia Konferencja Eklezjalna Regionu Amazonii, która pod kierunkiem wspomnianego Hummesa ma zająć się wcielaniem w życie postulatów Synodu Amazońskiego – nie papieskiej adhortacji, ale postulatów samego Synodu właśnie. Wśród nich jest tymczasem między innymi pomysł wprowadzenia w Amazonii viri probati; o konieczności dalszej „pracy” nad tym zagadnieniem przy okazji utworzenia nowej organizacji wspominał na przykład Meksykanin Mauricio Lopez, sekretarz wykonawczy grupy REPAM, która przygotowywała Synod Amazoński.

 

Według słów kard. Hummesa powstanie nowej Konferencji Eklezjalnej ma pełną aprobatę papieża Franciszka.

 

Pach

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl


DATA: 2020-07-28 16:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ojciec Spadaro to kolejny zheretyczały jezuita. Ale to u nich norma, od której są tylko nieliczne wyjątki.
1 miesiąc temu / Jan
 
Ponieważ zło nazywane jest dobrem, a dobro złem Iz5,20-21 itd. więc musimy umieć rozpoznawać fałszywych proroków Mt7,15-20 po naręczach ich kolorowych jak tęcza owocach zatrutych. Podmiana Kościoła na antykościół, żonaci księża w ornatach na których są wszystkie symbole pogańskich religii. Czy tego chce Duch Święty? Najwyraźniej zbliża się koniec czasów i przyjście Króla królów i wyjdą Jego aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zanim jednak to nastąpi nie zapominajmy o modlitwach za Kapłanów, Biskupów i rządzących Kościołem. Króluj nam Chryste!
1 miesiąc temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.