DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Nursja: benedyktyni otworzyli browar

Nursja: benedyktyni otworzyli browar
kościół San Benedetto, Nursja,

Benedyktyni z Nursji, celebrujący liturgię w zwyczajnej jak i nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, otworzyli browar Birra Nursia. Pierwszych 3 000 butelek tradycyjnego piwa sprzedano w ciągu kilku dni. W trakcie audiencji przełożony tej wspólnoty, o. Cassian Folsom obdarował butelką piwa ojca świętego Benedykta XVI.

 

Benedyktyni z klasztoru w Nursji, zlokalizowanego niedaleko domu patriarchy tego zakonu, zgodnie z dekretem „Perfectae caritatis” ostatniego soboru, realizują charyzmat „powracania do źródeł”. Misją benedyktynów jest pełne przestrzeganie zwyczajów monastycznych, także czuwań i postów, życie podporządkowane modlitwie, studium i pracy fizycznej. Rytm dnia mnichów wyznacza uroczysta ofiara Mszy świętej, godziny kanoniczne i liturgia sprawowana w zwyczajnej, jak i nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, ze szczególnym przywiązaniem do chorału gregoriańskiego.

 

Wspólnota został założona przez o. Cassiana Folsoma OSB (ur. 1955 w Massachusetts) w roku 1998, dwa lata później przeniosła się z Rzymu do Nursji. W 2005 roku pierwszy spośród braci, br.Klemens otrzymał święcenia kapłańskie. W 2009 roku benedyktyni otrzymali specjalny apostolat liturgiczny, związany ze stałą celebracją w obydwu formach. Rok później o. Folsom OSB, który poprzednio pełnił już funkcje wicerektora Papieskiego Ateneum Anselmianum, został mianowany konsultorem Kongegacji ds. Kultu Bożego. W lutym 2012 roku klasztor został erygowany kanonicznie pod nadzorem opata-prymasa.

 

Browar i piwo Birra Nursia stanowią nawiązanie do najdawniejszych tradycji monastycznych i reguły akcentujących rolę pracy fizycznej. procesem warzenia zajmują się bezpośrednio sami mnisi: Br. Francis Davoren z Dallas, Włoch br. Massimiliano Silvati, br. Evagrius Hayden oraz o. Benedict Nivakoff. Browar został uruchomiony, jak piszą benedyktyni, „z nadzieją na dzielenie się z innymi radością z pracy własnych rąk, tak by Pan i Stwórca we wszystkim był uwielbiony. W jednym zdaniu „ut laetificet cor”. W życiu benedyktynów piwo zawsze było zarezerwowane specjalne okazje niedzieli i świąt. Sama inwestycja była możliwa dzięki wsparciu czterech amerykańskich i jednej umbryjskiej rodziny.


W każdej serii mnisi warzą około 700 butelek wysokiej jakości trunku. Najważniejsze etapy produkcji przeprowadzane są przez samych mnichów zgodnie z belgijskimi tradycjami browarniczymi, słód chmielowy pochodzi z Niemiec i Belgii. Benedyktyni oferują dwa rodzaje piwa, które nabyć można w Nursji, w sklepie Corvus et Columba znajdującym się obok Piazza San Benedetto. Przed zakupem istnieje także możliwość spróbowania piwa. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dzieła klasztoru, w tym też na utrzymanie pielgrzymów przybywających do miasta.

 

 

źródło: birranursia.com / osbnorcia.org / italymag.co.uk

mat


DATA: 2012-11-29 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobre piwerko nie jest złe. Pewnie te przemysłowe masówki bije na głowę ze trzy razy.
ponad 6 lat temu / Crazy
 
napisałeś OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA? to obraża moje uczucia religijne, wszak "OJCEM ŚWIĘTYM "JEST TYLKO SAM BÓG a tu papież ojcem świętym. pójdę zaraz do prokuratury o obrażanie moich uczuć religijnych.
ponad 6 lat temu / bargiel1
 
Paulini, trapiści - do modlitwy i do browarów!
ponad 6 lat temu / Trydent
 
Patrus: tu nie chodzi o krytykę. Benedyktyn ma pracować fizycznie i sam się utrzymywać. Z czegoś żyć trzeba a browar, ziółka, winnica, drukarnia to całkiem fajne i historyczne pomysły. I o wiele lepiej, że się tym zajmują niż robią franczyzę w stylu "benedyktyńskie produkte", które benedyktyńskie są tylko z nazwy.
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Ludzie, czy Wy naprawdę nie umiecie skrytykować nic kościelnego? A gdyby dopalacze produkowali też byście tak radośnie krzyczeli? Mogliby sery pleśniowe zamiast piwa produkować, mało tego alkoholowego świństwa na świecie?
ponad 6 lat temu / petrus
 
Niech żyją Benedyktyni z Nursji!
ponad 7 lat temu / Bogdan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.