DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

NSA postanowił: „Łupaszko” nadal będzie miał swoją ulicę w Białymstoku

NSA postanowił: „Łupaszko” nadal będzie miał swoją ulicę w Białymstoku
Fot. Pch24/ Adam Białous

Ostateczną, prawomocną decyzję, według której jedna z białostockich ulic nadal będzie nosiła imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

 

28 października 2019 roku białostocka Rada Miasta, głosami radnych większościowej koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia, odebrała ulicy imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”, zabitego przez komunistów, żołnierza niezłomnego. Nowa nazwa ulicy miała brzmieć „ulica Podlaska”.

 

25 listopada  ubiegłego roku Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, unieważnił tę uchwałę Rady Miasta Białystok. Wojewoda w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał na bardzo liczne błędy legislacyjne, których dopuszczono się podczas tworzenia i przyjmowania uchwały. Podał też, że zarzuty postawione „Łupaszce”, w uzasadnieniu uchwały, mają się nijak do faktów historycznych, które w specjalnym piśmie, przedstawił białostockim radnym dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

 

Pomimo to w grudniu 2019 roku radni koalicji PO – Forum Mniejszości Podlasia przygotowali i przegłosowali uchwałę, którą decyzję wojewody podlaskiego zaskarżyli do białostockiego sądu administracyjnego. Sąd oddalił tę skargę i podtrzymał decyzję wojewody. Niestety przeciwnicy bohatera narodowego, obecni we władzach Białegostoku, decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, pod koniec lipca br., zaskarżyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego, najwyższej instancji w tym pionie sądownictwa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w środę rozpatrzył skargę władz Białegostoku i ją odrzucił, podtrzymując decyzję wojewody podlaskiego. Dlatego białostocka ulica, na osiedlu Skorupy, nadal będzie nosiła imię bohatera narodowego majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. 

 

Przypomnijmy, iż w całej Polsce wciąż powstają upamiętnienia bohaterskiego "Łupaszki". Pod koniec marca 2019 roku odsłonięto i poświęcono pomnik pułkownika Zygmunta Szendzielarza w Osielcu, gdzie w roku 1948 został on aresztowany przez UB. W grudniu ubiegłego roku na ścianie byłego więzienia UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, odsłonięto i poświęcono tablicę poświęconą Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” oraz trzem żołnierzom wileńskiej AK. Wszyscy oni, z wyroku komunistycznego sądu, zostali zabici w tym warszawskim więzieniu 8 lutego 1951 roku.

 

Adam Białous


DATA: 2020-10-01 09:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Autor artykulu, serdeczne dzieki za dobra wiadomosc.
20 dni temu / Jara
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.