DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

NSA i GIODO nie mają kompetencji do zajmowania się administracją kościelną

NSA i GIODO nie mają kompetencji do zajmowania się administracją kościelną
fot. Andrzej Bogacz/FORUM

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oceniając, czy dana osoba dokonała apostazji, nie musi kierować się wewnętrznymi przepisami Kościoła lub związku wyznaniowego. Urząd po raz pierwszy wydał więc decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego.


„Decyzja jest bardziej niż kuriozalna, jest wyjściem poza kompetencje NSA, bo ten nie ma kompetencji zajmowania się administracją kościelną, a jedynie państwową, a działanie GIODO na podstawie tego orzeczenia jest złamaniem zasad Konstytucji RP i Konkordatu” – komentuje ks. Ireneusz Wołoszczuk, prawnik i sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.


W październiku 2013 r. NSA wydał serię orzeczeń, w których uznał, że GIODO nie może z góry umarzać postępowań w sprawie osób, które domagają się wpisu w księdze parafialnej o tym, że wystąpiły z Kościoła. Sąd uznał, że GIODO powinien najpierw ocenić, czy takie osoby skutecznie wystąpiły z Kościoła.


Sędzia Małgorzata Jaśkowska mówiła wtedy w uzasadnieniu, że „stosunki między związkiem wyznaniowym a państwem regulowane są na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności”, ale - jak dodała – „związki wyznaniowe podlegają jednak przepisom prawa powszechnego”. Dlatego - wyjaśniła sędzia - wystąpienie z Kościoła katolickiego powinno być rozpatrywane na gruncie prawa powszechnego, gdyż dotyczy wolności sumienia i wyznania oraz danych osobowych.


- NSA stwierdził, że GIODO, oceniając to, czy osoba wystąpiła z Kościoła czy nie, nie musi kierować się wewnętrznymi przepisami Kościoła lub związku wyznaniowego - tłumaczy Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor danych osobowych. Jego zdaniem, z orzeczeń NSA wynika także, że aby wystąpić z Kościoła, wystarczy prawidłowo przekazać oświadczenie woli w tej sprawie. - To spowodowało, że w tych sytuacjach, w których nie mamy wątpliwości, że osoba wystąpiła z Kościoła lub związku wyznaniowego, wydaliśmy pierwsze decyzje nakazujące dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze chrztu - wyjaśnia Wiewiórowski. NSA uznaje, że GIODO powinien sam oceniać to, czy ktoś jest, czy nie jest członkiem Kościoła lub związku wyznaniowego.


Jak tłumaczy ks. Ireneusz Wołoszczuk, „kompetencje NSA zostały określone w Ustawie prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z art. 15 tejże ustawy NSA: - rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych; - podejmuje uchwały mające na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych; - podejmuje uchwały zawierające rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości w konkretnej sprawie sądowo-administracyjnej; - rozstrzyga spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i między samorządowymi kolegiami odwoławczymi oraz spory kompetencyjne między organami tych jednostek a organami administracji rządowej; - rozpoznaje inne sprawy należące do właściwości Naczelnego Sądu Administracyjnego na mocy odrębnych ustaw”.


„Z tego powodu kwestia wpisywania lub nie czegokolwiek w księgach chrztu, będących wewnętrznymi dokumentami Kościoła katolickiego, a nie jakiejkolwiek administracji państwowej nie stanowi i nie może stanowić przedmiotu deliberacji tej instytucji państwowej. Po drugie, działanie GIODO na podstawie orzeczenia NSA, nakazujące wpisanie czegokolwiek w księdze chrztów, jest złamaniem zasad jednocześnie i Konstytucji RP i Konkordatu” – komentuje duchowny.

 

W związku z tym, GIODO nie ma ani uprawnień ani środków do tego, aby stwierdzić czy choćby oceniać to, czy ktoś jest, czy nie jest członkiem Kościoła lub związku wyznaniowego na podstawie jakiejś emanacji aktu woli apostaty. Na zasadzie analogii, GIODO mógłby dowolnie uznać oceniać czy dana osoba stała się członkiem Kościoła przez np. pisemny akces, a nie przez chrzest. Nie trzeba być konstytucjonalistą, by stwierdzić, że to jest kompletny absurd.


„Każdy Kościół, czy wspólnota religijna, sam autonomicznie określa zasady przystąpienia i wystąpienia do tej instytucji, a administracji państwowej nic do tego. Przynależność do Kościoła jest nie tylko dobrowolną, ale wręcz jest obwarowana pewnymi wymogami i każdy ochrzczony albo sam stał się członkiem Kościoła jako osoba dorosła, albo, jeśli nie był osobą pełnoletnią, stał się nim przez wolną decyzję swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Dlatego taka decyzja NSA i idące za nią interwencje GIODO u księży proboszczów są całkowicie bezprawne, a najgorsze jest to, że chcą ingerować w autonomię Kościoła bardziej niż działania władz w najgłębszym PRL” – podkreśla prawnik i filozof prawa, sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-01-14 07:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielce oburzona strona kościelna nawet nie zrozumiała czego dotyczył wyrok NSA. A dotyczył on występowania z kościoła osób, które do niego już nie należą (bo mają konstytucyjne prawo wolnego wyboru swojego światopoglądu) i związanego z tym przetwarzania danych osobowych przez instytucję, której nie są członkami. Wyrok NSA nie dotyczył natomiast apostazji. Apostazja to kościelna procedura dla osób uznających się za katolików, którzy de facto chcą poprosić KK o zgodę na opuszczenie kościoła. I uczestniczenia w takim religijnym obrządku oczywiście żaden sąd nikomu nie zabrania.
ponad 5 lat temu / DPMS
 
Rozumiem oburzenie przedstawicieli Kościoła. Po raz pierwszy od lat ktoś nakazał wielkiej organizacji działającej w Polsce przestrzegać polskiego prawa i norm w nim zawartych. Zastanawia mnie jednak, czy nie uczciwiej byłoby podporządkować się tej decyzji i z czasem dowiedzieć się, ilu tak naprawdę jest w Polsce katolików. Wiem, byłoby to nad wyraz niewygodne dla propagandy wieszczącej monolit wyznaniowy, ale może uczciwe? Ale o czym ja piszę...?
ponad 5 lat temu / Politolog
 
@razar: w artykule napisano: "Urząd po raz pierwszy wydał więc decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego." A więc tu nie chodzi o żądanie wymazania informacji (co faktycznie byłoby fałszowaniem przeszłości), ale o żądanie uzupełnienia księgi, czyli aktualizacji informacji, co jest jak najbardziej sensowne.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Jeśli Inspektor Budowlany wydaje proboszczowi decyzję nakazującą rozbiórkę muru przy plebanii bo zagraża bezpieczeństwu ludzi, to co to jest? Mieszanie się w wewnętrzne sprawy Kościoła? Jeśli Inspekcja Farmaceutyczna wydaje decyzję odnośnie przechowywania leków w szpitalu należącym do zakonu, to co to jest? Naruszanie autonomii związku wyznaniowego? Jeśli Inspektor Sanitarny wydaje decyzję odnośnie sposobu przechowywania żywności w stołówce dla bezdomnych prowadzonej przez zakonników, to co to jest? Narzucanie Kościołowi sposobu pełnienia swej misji? No chyba nie! Więc jaki jest problem z tym, że Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydaje decyzję administracyjną odnośnie sposobu zarządzania zbiorami danych??
ponad 5 lat temu / Walter Sobczak
 
Kościół zapisuje takie informacje i je przechowuje. Wiele z tych osób żąda aby nastąpiło wymazanie takiej informacji z ksiąg parafialnych. Byłoby to fałszowaniem przeszłości.
ponad 5 lat temu / razar
 
Zgadzam się z przedmówcą jeśli ktoś będąc dorosłym i w pełni poczytalnym dobrowolnie naraża się na wieczne potępienie kościół Katolicki nie może brać tej winy na siebie. Utrzymywanie \'martwych dusz" na siłę nie ma sensu. Wystąpił zostało odnotowane w księgach parafialnych: co złączycie na ziemi będzie złączone a co rozłączycie będzie rozłączone.
ponad 5 lat temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20466"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.