DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

NSA: Transkrypcja aktu urodzenia z dwiema „matkami” niezgodna z prawem

NSA: Transkrypcja aktu urodzenia z dwiema „matkami” niezgodna z prawem
Fot. Pixabay

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził niedopuszczalność transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wpisano dwie kobiety. NSA oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Transkrypcji domagała się Polka, której syn urodził się w Wielkiej Brytanii. Uczestnikiem postępowania był m.in. Instytut Ordo Iuris.

 

W grudniu 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę stwierdzającą, że ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego „nie dopuszcza transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci”. Uchwała była w pełni zgodna ze stanowiskiem Ordo Iuris przedstawionym wcześniej sądowi.

 

Instytut był, obok Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Prokuratora Prokuratury Krajowej, jednym z uczestników postępowania przed NSA. W trakcie dzisiejszego posiedzenia pełnomocnik Ordo Iuris wnosił o oddalenie skargi kasacyjnej. Sąd podzielił jego argumentację i uznał tym samym, że Wojewódzki Sąd Administracyjny, odmawiając dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano dwie kobiety, nie naruszył przepisów Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego i Ustawy prawo prywatne międzynarodowe. Oznacza to prawomocne zakończenie sprawy.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

Opinia Ordo Iuris w sprawie transkrypcji aktów urodzenia

 


DATA: 2020-02-11 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ot mądre feministki lesbijki wymyśliły sobie ojca płaci żeńskiej. @Babunia @jot @ zgadzam się z Waszymi opiniami.
1 miesiąc temu / odszkodowania
 
Czasami zwycięża rozsądek i fakty ale niestety żyjemy w czasach, gdy czarne nazywa się białym a 2+2 może być uznane np.za 5 . Jak to możliwe, że ludzie dają sobie wmówić każdą głupotę?
1 miesiąc temu / Babunia
 
Dawid - rodzina to ojciec i matka. Dwie kobiety to sodomia a nie rodzina. Zakładam że nie masz dzieci i tak sobie teoretyzujesz. Chciałbyś miec syna który d. wypina? Taki lałny rym stworzyłem dla Ciebie.
1 miesiąc temu / Jot
 
Właśnie dobro dziecka wymaga by nie wciskać mu do głowy bzdur jakoby miało dwie matki. A jeśli jakaś matka weźmie ślub ze swym psem, to dziecko ma mówić do psa "tato"?
1 miesiąc temu / @Dawid
 
I gdzie tu dobro dziecka? Ważniejsze są jakieś skostniałe, nieprzystające do dzisiejszych realiów przepisy. Za co płacimy politykom? Prawo już dawno powinno rozpoznawać wszystkie rodziny!
1 miesiąc temu / Dawid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.