DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Nowy zamek Kazimierza Wielkiego


Wędrowiec przemierzający Wielkopolskę zdziwi się, kiedy opuściwszy ważne szlaki, nie mijając żadnych dużych przedmieść, nagle trafi nad rzekę, za którą ujrzy panoramę wymarłego miasta. Kiedy przejdzie przez most, trafi na rynek pomiędzy dwiema ważnymi świątyniami, jednymi z większych w Wielkopolsce. Wokół – małe domki, senne uliczki, ogrody. A powinien tu ujrzeć nie tylko malownicze domki, lecz także coś, co śmiało mogłoby przypominać średniowieczne zamki Paryża i Pragi…

Są w Polsce miasta, których nie sposób określić inaczej jak mianem zdetronizowanych – niektóre z nich wciąż duże i wciąż znane, ale dawniej znacznie większe i znacznie ważniejsze, niegdyś wręcz regionalne „stolice” – dziś uchodzą za „prowincjonalne”. W ich rzędzie można by wymienić Chełmno czy Sandomierz, które utraciły rangę wielkich metropolii. Ale jeszcze innego rodzaju miastem są Pyzdry – należą one do tych, które zmieniły się radykalnie i z grona miast największych – spadły nieodwołalnie do rzędu miasteczek.

Kiedyś było w Pyzdrach sześć kościołów i jedna synagoga. Do dziś ostały się tylko wielka fara i wielki kościół Franciszkanów. Teraz należą do jednej tylko parafii i nie tętnią takim życiem, jak niegdyś.

Panorama wyobraźni
A przecież można sobie to życie wyobrazić. Trzeba tylko na powrót stanąć nad brzegiem rzeki i spojrzeć na panoramę sennego miasteczka. Już same kościoły – pochodzące z XIV wieku – budzą podziw. Spoglądanie na ich malowniczo spiętrzone ponad warcianą skarpą bryły daje dużą estetyczną przyjemność. Obok nich widne są jeszcze inne bryły, też całkiem spore, tyle że wydają się bezbarwnymi w formie kamienicami – na oko mają co najwyżej sto lat. Przylegają do nich jakieś niskie, kryte papą przybudówki. Też chyba co najwyżej kilkudziesięcioletnie…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.