DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Nowy Wspaniały Świat czy nowa wieża Babel?


Od najdawniejszych czasów towarzyszą ludzkości pycha i pragnienie szybkiego rozwiązania nękających ją problemów. Człowiek, ukarany za chęć dorównania Bogu, niejednokrotnie próbował wyrwać cherubinowi stojącemu na straży drzewa żywota połyskujący miecz i powrócić do ziemskiego raju własną drogą. W każdej epoce miłość własna posunięta – za określeniem św. Augustyna – aż do wzgardzenia Boga dążyła do zbudowania miasta stojącego w opozycji do Miasta Bożego. Ta nieuporządkowana miłość własna legła u podłoża wszystkich rewolucji i totalitaryzmów. Cóż lepiej ukoronowałoby tę fałszywą miłość niż stworzenie wszechświatowego państwa bez wojen, nierówności, dyskryminacji i… bez Boga?

Panująca w dzisiejszym świecie sytuacja bardziej niż kiedykolwiek wcześniej sprzyja powstaniu światowego państwa. Po pierwsze, dzisiejsza technologia umożliwia łączność i kontrolę na ogromną skalę. Po drugie, upadek Związku Sowieckiego w roku 1991 i powstanie świata jednobiegunowego ze Stanami Zjednoczonymi jako zwycięskim supermocarstwem oraz liberalnym demokratyzmem jako dominującą ideologią stworzyło sytuację wyjątkowo korzystną dla planów ustanowienia światowego rządu.

W roku 1993 powstała Unia Europejska, pięć lat później Europejski Bank Centralny. W roku 1995 w większości państw Unii zaczęła funkcjonować wspólna waluta – euro, przez kilka lat istniejąc wyłącznie w formie bezgotówkowej, by przyjąć formę gotówkową w roku 2002. Na innych kontynentach przebiegały podobne procesy integracji i centralizacji. W roku 2002 powstała Unia Afrykańska, wzorowana na Unii Europejskiej; niecałą dekadę wcześniej ustanowiono Północnoamerykańską Strefę Wolnego Handlu (NAFTA) z USA, Kanadą i Meksykiem jako państwami członkowskimi. Wprawdzie organizacja ta stawia nie tyle na tworzenie ponadpaństwowych superstruktur politycznych, co na wolny handel; niemniej jednak i ona nie jest wolna od interwencjonizmu i prób politycznego regulowania gospodarek krajów członkowskich. Nie można też pominąć milczeniem istniejącej od roku 1945 Organizacji Narodów Zjednoczonych zrzeszającej 193 kraje świata.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.