DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Nowy wniosek do TK w sprawie aborcji. Posłowie PiS boją się, że znowu zostanie umorzony

Nowy wniosek do TK w sprawie aborcji. Posłowie PiS boją się, że znowu zostanie umorzony
Fot. RoM/PCh24.pl

Sprawa ochrony życia ma charakter zasadniczy. Bo prawo do życia jest najbardziej podstawowym z praw, które są zagwarantowane w konstytucji. To prawo jest przynależne każdemu, niezależnie od wieku, majętności czy stanu zdrowia – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS), jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

 

Według posła Wróblewskiego istnieje prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny ponownie nie zajmie się tą sprawą i po czterech latach, czyli wraz z końcem kadencji obecnego parlamentu, wniosek podpisany przez niemal 120 posłów zostanie umorzony. – Taka obawa była już w 2017 roku, gdy składaliśmy wniosek po raz pierwszy. Wtedy była ona jednak pewnym przypuszczeniem; dziś wiemy, że tak się ta sprawa potoczyła i nie możemy wykluczyć, że zdarzy się to po raz kolejny – podkreśla.

 

Nie rozumiem takiego działania, bo była to wyjątkowa okazja do wzmocnienia wiarygodności sądu konstytucyjnego, mocno osłabionej w trakcie ostatnich sporów z lat 2015-2016. Autorytet buduje się codzienną pracą, ale szczególnie rozstrzygając sprawy trudne – tłumaczy poseł Wróblewski.

 

Polityk wskazuje, że nowy wniosek podpisany przez prawie 120 posłów niemal niczym nie różni się od wniosku złożonego w TK w roku 2017. – Choć dodaliśmy kilka kolejnych argumentów, to cały czas wskazujemy na te same przepisy konstytucji, na to samo orzecznictwo i poglądy doktryny – zaznacza. Dodaje, że w związku z tym TK ma ułatwione zadanie, ponieważ może skorzystać z opinii Marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego przygotowanych na poczet poprzedniego wniosku. Nie można jednak wykluczyć, że Trybunał wystąpi z prośbą o nowe opinie.

 

Zapytany o losy projektu „Zatrzymaj aborcję” podpisanego przez 830 tys. Polaków, który od dwóch lat leży w „sejmowej zamrażarce” poseł Wróblewski odpowiedział: „Argument, żeby nie zajmować się projektem ustawy, osłabł, bo nie wiemy, jak zachowa się trybunał. Jeżeli więc byłaby możliwość procedowania w Sejmie projektu Zatrzymaj aborcję, to należy nad nim pracować. Jako posłowie powinniśmy wykorzystać każdą możliwość, by stawać w obronie tych, którzy sami bronić się nie mogą”.

 

Źródło: tygodnik „Niedziela”

TK


DATA: 2020-01-12 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do uni exportujemy zaradność naszych lekarzy,kasta szczuje na wolną polskę! Czas pogonić azjatów. Panie Antoni liczymy na pana
5 miesięcy temu / czas
 
Oczywiście, że żadnych działań nie będzie, bo "pan się boją we wsi ruchu" - przynajmniej połowa populacji jest za aborcją eugeniczną.
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
"Ochrona życia" dla PiS to także JEDNO DZIECKO TYGODNIOWO umierające na NOP. Posłuchajcie Pani Justyny Sochy. Tzw. "Komisja zdrowia" przegłosowała niedopuszczenie jej do głosu na swoim ostatnim spotkaniu. Sprawę pilotował poseł Grzegorz Braun. PiS jest wrogiem i okupantem Polaków.
5 miesięcy temu / macie dzieci?
 
Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Wybory prezydenckie na horyzoncie toteż wypadałoby przypomnieć ciemnemu ludowi kto jest przynajmniej w deklaracjach obrońcą życia. Wypuścili więc takiego zająca, a TK znów będzie wstrzymywał latami orzeczenie. Że też ludzie nabierają się jeszcze na tą żałosną grę...
5 miesięcy temu / Wernyhora
 
@j,s A kiedy radykalna lewica miała szansę na objęcie władzy? Przed PiSem rządziła platforma, która dla obrony życia zrobiła tyle samo co pis. PO związków jednopłciowych też nie wprowadziło. To przed czym nas PiS uchronił? Za to za rządów PiSu lgbt panoszy się po szkołach i ulicach miast, lawinowo wzrosło poparcie dla aborcji i zboczeń. I PiS ma nie tylko grzechy zaniedbania ale i promocji lewactwa w telewizji i dotowania budżetowymi pieniędzmi.r
5 miesięcy temu / Ja
 
Obłuda tej partii jest już obrzydliwa. PiS przez cztery lata miał pełnię władzy i będzie ją miał co najmniej do wyborów prezydenckich. Doprawdy nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłowie partii rządzącej, którzy rzekomo tak bardzo przejmują się zabijanymi dziećmi, uchwalili ustawę zakazującą aborcję eugeniczną i Trybunał nie ma tu nic do rzeczy. Co więcej, mogą uchwalić nawet prawo całkowicie zakazujące aborcję. No, ale tu chodzi o to, aby wyciągać gorące kasztany z ognia rękami sędziów Trybunału Konstytucyjnego - składając wnioski mogą odgrywać teatrzyk dla naiwnych wyborców katolickich jacy to oni pobożni, a wszystko przez złych sędziów, gdy w rzeczywistości nie chcą nic robić, bo to dla partii sprawa trzeciorzędna, a mogliby stracić jakieś głosy, mogłyby odbywać się czarne protesty, lewica przyprawiałaby gębę ciemnogrodu, a i KE mogłaby krzywo łypać ślepiami, a oni przecież tacy europejscy. Co innego jak postanowią sędziowie, będą mogli wskazać na nich.
5 miesięcy temu / zgred
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.