DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Nowy sojusznik Izraela? Kanclerz Austrii: będziemy bronić państwa żydowskiego

Nowy sojusznik Izraela? Kanclerz Austrii: będziemy bronić państwa żydowskiego
SEBASTIAN KURZ FOT.LEONHARD FOEGER/REUTERS/FORUM

Bezpieczeństwo Izraela leży w narodowym interesie Austrii – powiedział w poniedziałek kanclerz Austrii Sebastian Kurz będący z wizytą w Jerozolimie. Austriacki polityk przeprosił za zbrodnię Holokaustu i przysiągł walczyć z antysemityzmem, a także bronić żydowskiego państwa na Bliskim Wschodzie.

 

W przemówieniu skierowanym do Globalnego Forum Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w Jerozolimie Kurz oświadczył, że bezpieczeństwo Izraela jest częścią wiedeńskiego Staatsraison, czyli interesu narodowego. Podobną deklarację złożyła 10 lat temu w Knesecie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

– Jako Austriacy będziemy wspierać Izrael za każdym razem, gdy będzie zagrożony. Będziemy zaangażowani w historyczny moralny obowiązek, który mamy jako Austriacy wobec bezpieczeństwa Izraela – mówił Kurz delegatom Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Jerozolimie.

 

Naszym moralnym obowiązkiem jest to, że jest to część naszej Staatsraison, czyli interesu narodowego mojego kraju – dodał, mówiąc po angielsku.

 

Niemiecki termin jest często tłumaczony jako „interes narodowy”, chociaż rząd Merkel w 2008 roku tłumaczył to jako „rację bytu swojego kraju”.

 

– Oznacza to, że bezpieczeństwo Izraela nie podlega negocjacjom –  kontynuował Kurz. – Rozumiemy poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa, przed którymi stoi Izrael. Dlatego w pełni potępiamy wszelkie akty przemocy w Izraelu, na jego granicach i poza nim – kontynuował.

 

Austriacki kanclerz, który na początku swojego urzędowania oskarżany był o stworzenie rządu antysemickiego, wyjaśniał, że sytuacja bezpieczeństwa Izraela jest „wyjątkowa”. Inne kraje – jego zdaniem – mogą przegrać jedną lub więcej bitew, ale wciąż mogą przetrwać. Tymczasem w przypadku Izraela jest inaczej. – Izrael to silny, ale mały kraj. Nie może przegrać nawet jednej pojedynczej bitwy, ponieważ to by oznaczało jego koniec – przekonywał.

 

Nie chcąc szczegółowo omawiać konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Kurz zaznaczył, że „zaangażowanie na rzecz pokojowej przyszłości jest potrzebne ze wszystkich stron”. Dodał, że Austria będzie przypominać innym krajom w regionie, że muszą się pogodzić z tym, iż Izrael jest tam i pozostanie.

 

Wcześniej, w poniedziałek, podczas spotkania z premierem Benjaminem Netanjahu, Kurz powiedział, że będzie starał się „podnieść świadomość w Europie na temat szczególnej sytuacji i szczególnych potrzeb bezpieczeństwa Izraela” w związku ze zbliżającym się przewodnictwem jego kraju w UE, zaplanowanym na początek lipca.

 

Izraelski premier chwalił Kurza i dziękował za to, że jest „prawdziwym przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego”.

 

Podczas swojego przemówienia na Światowym Forum AJC - które zebrało liderów społeczności żydowskiej na swój pierwszy w Jerozolimie szczyt - Kurz wielokrotnie przepraszał za współudział w Holokauście i obiecał, że jego rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by nauczać o zagładzie Żydów i walczyć z antysemityzmem, zarówno skrajnej prawicy, jak i pośród muzułmańskich społeczności migrantów.

 

– Osobiście uważam za niewiarygodne i niedopuszczalne, że nawet prawie sto lat po Shoah antysemityzm nadal istnieje w naszym świecie. W tym kontekście Austria ponosi szczególną odpowiedzialność historyczną za wspieranie życia żydowskiego w naszym kraju i ochronę przed wszelkimi formami antysemityzmu – deklarował 31-letni kanclerz.

 

– Nieważne, czy był obecny przez długi czas, czy został niedawno zaimportowany. W Austrii już nigdy nie będzie miejsca na antysemityzm i będziemy walczyć o to każdego dnia – mówił.

 

Historyczna odpowiedzialność Austrii obejmuje „szczególną odpowiedzialność” wobec Izraela, dodał, wyjaśniając, że doprowadziło to jego rząd do przyjęcia „proaktywnej agendy, jeśli chodzi o wspieranie państwa Izrael”, w tym pierwszego „wyraźnego i formalnego zobowiązania w programie koalicyjnym dla Izraela jako państwa żydowskiego”.

 

Kurz nie odniósł się jednak do faktu, że społeczność żydowska Izraela i Austrii bojkotuje jego młodszego koalicjanta, skrajnie prawicową Partię Wolności (FPOe) za neonazistowską przeszłość i obecną „ksenofobiczną politykę”.

 

Wielu Austriaków nie zrobiło nic, by walczyć z nazistowskim reżimem, przyznał. – Zdecydowanie zbyt wielu aktywnie popierało te okropności, a nawet było ich sprawcami – mówił Kurz, dodając, że sporo czasu zajęło jego rodakom, by przyznać, że byli nie tylko ofiarami, ale też sprawcami okropnych masowych morderstw Żydów.

 

Podczas gdy historia nie może zostać cofnięta, Austriacy podejmują dziś wielkie wysiłki, aby zapewnić, że Shoah nigdy się nie powtórzy i że moje pokolenie i kolejne pokolenia nigdy nie zapomną o tych strasznych zbrodniach – obiecał.

 

Źródło: timesofisrael.com

AS


DATA: 2018-06-13 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niedouczony czyli dyletant z Austrii, więc plecie androny poprawne politycznie.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Poparcie Izraela oznacza zgodę i odpowiedzialność moralną za zagładę Palestyńczyków. Brak poparcia oznacza własną zagładę. Kto jest wobec tego największym terrorystą świata?
ponad 1 rok temu / retoryk
 
Ciężko to wszystko zrozumieć ale wydaje się, że Pan Krajski ma rację czyli masoneria podzieliła się na taką która poparła trumpa, nie chce uchodźców w europie i chce istnienia państwa izrael, i na taką która jest w opozycji do tych postulatów.
ponad 1 rok temu / cinek
 
Kolejny nie znający prawdziwej historii
ponad 1 rok temu / Dokładny
 
31 Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela nowe przymierze. 32 Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. 33 Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. 34 I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: "Poznajcie Pana!" Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał". Kim jest Izrael w tym fragmencie?
ponad 1 rok temu / Jeremiasza 31
 
"Naszym moralnym obowiązkiem jest to, że jest to część naszej Staatsraison, czyli interesu narodowego mojego kraju". Wypowiedź więcej niż demagogiczna, to zupełna bzdura. Moralność i interes są rozłączne, można jedno drugiemu podporządkować, czasem mają punkty wspólne, ale nie da się ich trwale połączyć. Interesem Austrii i reszty Europy nie jest "bezpieczeństwo Izraela", wręcz przeciwnie, jest jego trwanie w niebezpieczeństwie. Izrael wiąże ogromne siły dżihadystów. I w tym jest interes Europy Jeśli Izrael upadnie, tysiące bojowników pomodlą się w meczetach Świętego Miasta (świętego również dla islamu, o czym wielu Europejczyków zapomina) i ruszą na podbój Europy.
ponad 1 rok temu / cogito
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.