10 września 2020

Trzykrotny wzrost liczby osób z objawami depresji z powodu polityki koronawirusowej w USA

(Fot. Pixabay)

Według najnowszego badania, odsetek Amerykanów zgłaszających objawy depresji wzrósł ponad trzykrotnie wskutek restrykcji sanitarnych wprowadzonych w czasie domniemanej pandemii.

 

W ankietach przeprowadzonych przed pandemią 9 proc. respondentów zgłaszało objawy depresji – stwierdzili naukowcy. Według nowych danych osób ankietowanych po wybuchu domniemanej pandemii, odsetek ten wzrósł do 28 proc.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W badaniu opublikowanym na portalu jamanetwork.com prawie jedna czwarta osób w Stanach Zjednoczonych doświadcza objawów depresji, czyli około trzy razy więcej niż przed rozpoczęciem restrykcji związanych z domniemaną pandemią.

 

Reprezentatywne badanie na poziomie krajowym zostało przeprowadzone między 31 marca a 13 kwietnia 2020 r.

 

Naukowcy dobrze udokumentowali wpływ na zdrowie psychiczne rozległych traumatycznych wydarzeń, takich jak: klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne i niepokoje społeczne. Pomimo tych istniejących badań Catherine Ettman, główna autorka analizy, które zostało opublikowane na portalu jamanetwork.com w środę przyznała, że ​​wielkość objawów depresji w czasie kryzysu COVID-19 ją zaskoczyła.

 

Zakres jest znacznie większy niż to, co widzieliśmy w przeszłości – zaznaczyła uczona związana z Boston University School of Public Health.

 

– Wskaźniki były wyższe niż te, które widzieliśmy w populacji ogólnej po innych powszechnych traumach – dodała, odnosząc się do depresji i lęku, które naukowcy zaobserwowali po huraganie Katrina, atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r., a ostatnio z powodu przedłużających się niepokojów społecznych w Hongkongu.

 

Ettman wyjaśniła, że zbieżność czynników prawdopodobnie prowadzi do nasilenia się objawów depresji. – Obejmują one  zarówno COVID, jak i strach,  niepokój dotyczący  COVID-19, a także dramatyczne konsekwencje gospodarcze – mówiła.

 

Skutki ostatnich działań w nieproporcjonalny sposób dotknęły ludzi najuboższych i pracowników pierwszej linii.

 

Spośród 28 proc. populacji ogólnej zgłaszającej objawy depresji, 47 proc. to osoby z dochodami rocznymi na gospodarstwo domowe poniżej 20 tys. dol. i z oszczędnościami mniejszymi niż 5 tys. dol.

 

Dodatkowy stres spowodowany obawami o utratę pracy, śmierć przyjaciela lub członka rodziny, a także utratę przychodów pogorszały stan psychiczny Amerykanów.

 

W grupie respondentów o wysokim wskaźniku narażenia na traumatyczne przeżycia podczas domniemanej pandemii aż 43 proc. zgłosiło objawy depresji – stwierdzili naukowcy. Ponieważ epidemia COVID-19 w Stanach Zjednoczonych dotknęła różne części kraju w różnym czasie, naukowcy nie byli w stanie zbadać regionalnych różnic.

 

Biorąc pod uwagę nieproporcjonalne obciążenie dla osób o mniejszych zasobach, uczeni zasugerowali, że jest pilna potrzeba zapewnienia usług publicznych, takich jak: gwarancja płacy, przystępne mieszkania i ubezpieczenie zdrowotne niezwiązane z zatrudnieniem.

 

– Wysiłki społeczne mające na celu wsparcie ludzi o mniejszych zasobach będą miały zasadnicze znaczenie dla złagodzenia obciążenia zdrowia psychicznego związanego z tą pandemią – stwierdziła Ettman. – Musimy upewnić się, że ludzie będą mieć zasoby, których potrzebują, aby przetrwać trudne czasy – dodała.

 

Amerykańscy psychiatrzy z National Alliance on Mental Illness ubolewają z kolei, że mniej niż jedna trzecia osób, wymagających opieki psychiatrycznej – wiele z depresją i lękami – nie skorzystało z leczenia.

 

Uczeni spodziewają się wzrostu wskaźników samobójstw w Stanach Zjednoczonych.

 

Wcześniej Ettman opublikowała artykuł w „American Journal of Epidemiology”, sugerując, że „pandemia stwarza wyjątkowe zagrożenie dla populacji narażonej na ryzyko, które może prowadzić do wzrostu liczby samobójstw”.

 

Zadłużenie, bezrobocie, bezdomność i niższe dochody to kolejne po  pandemii przyczyny samobójstw – wyjaśniła Ettman. „W populacjach zmagających się z rekordowym bezrobociem, recesją gospodarczą i obniżonymi płacami, możemy spodziewać się wzrostu liczby samobójstw w następstwie pandemii Covid-19” – napisała uczona.

 

„Pandemia” i polityka narzucona w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania się znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne mieszkańców wielu krajów. Naukowcy z Boston University, Brown University, Columbia Mailman School of Public Health i Hassenfeld Child Health Innovation Institute postanowili oszacować częstość występowania i czynniki ryzyka związane z objawami depresji wśród mieszkańców USA, zwłaszcza dorosłych w trakcie i przed pandemią koronawirusa.

 

Aby dojść do swoich ustaleń, zespół badawczy przeprowadził reprezentatywne w skali kraju badanie sondażowe, w którym wykorzystano dwa badania populacyjne dorosłych Amerykanów w wieku powyżej 18 lat. Szacunki uzyskano z badania „COVID-19 and Life Stressors Impact on Mental Health and Well-being,” które przeprowadzono w okresie od marca do kwietnia 2020 r. Wcześniejsze dane dotyczące depresji pochodziły z National Health and Nutrition Examination Survery, które przeprowadzono pomiędzy 2017 a 2018 r.

 

Ankietę wypełniło w marcu 1441 uczestników, podczas gdy ankieta sprzed COVID-19 obejmowała 5065 uczestników.

 

Wyniki ujawniły, że częstość występowania objawów depresji była wyższa w każdej kategorii podczas „pandemii” w porównaniu z poprzednimi okresami.

 

„Odkrycia te sugerują, że częstość występowania objawów depresji w Stanach Zjednoczonych była ponad trzykrotnie wyższa podczas COVID-19 w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19” – podsumowali naukowcy.

 

Źródło: abcnews.com, news-medical.net

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram