DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Nowy rząd w Serbii: między Moskwą a Brukselą

Nowy rząd w Serbii: między Moskwą a Brukselą
fot.Micki/wikimedia.commons

Po długich negocjacjach parlament wyłonił w końcu nowy rząd w Serbii. Na jego czele stanął 46 – letni Ivica Dacic, dawny rzecznik Slobodana Milosevicia.


Przeszłość Dacica budzi obawy części opinii międzynarodowej. Jednak w ostatnich latach, gdy zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych, skutecznie odcinał się od przeszłości. Teraz stanął na czele socjalistycznej koalicji trzech partii: Serbskiej Partii Socjalistycznej, Serbskiej Partii Radykalnej i Zjednoczonych Regionów Serbii.

 

Trudne negocjacje wokół powstania gabinetu toczyły się od dnia ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych, czyli od 9 maja.

 

Przed rządem Dacica stoją duże wyzwania. Przede wszystkim musi on stawić czoła ciężkiej sytuacji gospodarczej w jakiej znajduje się Serbia. Bolączką Serbii są wysokie, sięgające 20 proc. bezrobocie i brak kapitału. Zachodni inwestorzy nie palą się do serbskiej prywatyzacji, a niepewność polityczna ostatnich miesięcy tym bardziej ich zniechęciła.

 

Serbowie liczą na pomoc Rosji i Unii Europejskiej. Moskwa na terenie Serbii jest bardzo ekspansywna, chętnie przejmuje tamtejsze strategiczne firmy (np. z branży energetycznej), ale już mniej chętnie udziela sojusznikowi pożyczek. Z obiecanego niedawno miliarda euro, Rosjanie przekazali Serbom tylko 200 mln.

 

Sojusz rosyjsko – serbski ma jednak też inny wymiar. Prezydent Serbii Tomislav Nikolić obiecał Moskwie, że nie wprowadzi swojego kraju do NATO, w zamian za co Władimir Putin ma wspierać agresywną politykę Belgradu wobec Kosowa.

 

Nieco bardziej optymistycznie wyglądają relacje między Serbią a Unią Europejską. Serbowie otrzymali już status kandydata do akcesji. Dalsze rozmowy będą jednak bardzo trudne. Choć strumień pieniędzy jaki może napłynąć z Brukseli jest dla Serbii wielką szansą, to jednak warunki jakie stawiają unijni dyplomaci zdają się być na razie nie do przyjęcia przez rządzące w kraju siły polityczne. Bruksela domaga się bowiem złagodzenia agresywnej polityki wobec Kosowa, no co solidarnie nie zgadzają się serbscy politycy.

 

 

Źródło: rp.pl     

ged

 


DATA: 2012-07-27 13:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.