DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Nowy rząd Egiptu: mediacje zagranicznych dyplomatów nieskuteczne

Nowy rząd Egiptu: mediacje zagranicznych dyplomatów nieskuteczne
fot. Al Jazeera English / commons.wikimedia.org, licencja cc
#ISLAM    #MUZUŁMANIE    #EGIPT    #NEGOCJACJE    #MURSI    #BRACTWO

Według nowego rządu Egiptu, międzynarodowe mediacje mające na celu osiągnięcia kompromisu między islamskimi radykałami i władzą poniosły porażkę. Władze egipskie winą za ich niepowodzenie obciążyły Bractwo Muzułmańskie, popierające obalonego prezydenta Egiptu Mohhameda Mursiego.


W mediacjach uczestniczyli dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Europy i krajów Arabskich. Ostatnie wysiłki mediacyjne zostały podjęte przez amerykańskich senatorów John'a McCain'a i Lindsey'a Grahama. Próbowali oni nakłonić egipskie władze do uwolnienia z więzienia islamistów, co miało umożliwić debatę nad znajdującym się w kryzysie kraju. Jak zauważył Graham, niemożliwe jest prowadzenie dialogu z kimś, kto przebywa w więzieniu. Do dialogu mającego na celu "demokratyczne przemiany" wzywał też John Mc Cain. Senatorowie skrytykowali obalenia Mursiego, które określili mianem zamachu. W odpowiedzi na tego typu oskarżenia wojskowi twierdzą, że ich czyn wyrażał wolę "milionów liberalnych i świeckich Egipcjan", którzy w masowych protestach wzywali Mursiego do ustąpienia.

 

Mursi objął urząd prezydenta rok temu, jako pierwszy demokratycznie wybrany prezydent kraju. Podczas rządu faworyzował Bractwo Muzułmańskie i naginał konstytucję. W listopadzie ubiegłego roku Mursi dokonał samowolnej zmiany w prawie, która odbierała sędziom możliwość ograniczenia jego władzy. W grudniu 2012 r. w referendum przeszła popierana przez Mursiego konstytucja, ogłaszająca islam religią państwową, a szariat głównym źródłem krajowego prawa. Zabroniono także „bluźnierstw” przeciw Mahometowi.  Rządom Mursiego sprzeciwiali się nie tylko liberałowie, ale i chrześcijanie, a zwłaszcza dyskryminowana mniejszość Koptów.

 

Mursi został obalony w wojskowym zamachu stanu 30 czerwca 2013 r. Tymczasowym prezydentem jest były przewodniczący Najwyższego Sądu Konstytucyjnego Adly Mansoura. Konflikt w Egipcie trwa nadal. W Kairze islamistyczni zwolennicy obalonego prezydenta rozbili dwa duże obozy. Nowe władze grożą ich siłową likwidacją.

 

 

Źródła: allafrica.com

Mjend


DATA: 2013-08-08 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.