DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Nowy rząd, stare wyzwania. Czy gruzińskie władze przezwyciężą kryzys?

Nowy rząd, stare wyzwania. Czy gruzińskie władze przezwyciężą kryzys?
fot. M. Żuraw

Gruziński parlament udzielił wotum zaufania dla nowego gabinetu Mamuka Bachtadze i poparł jego program „Wolność, szybki rozwój, dobrobyt”. Jednym z celów strategicznych polityki międzynarodowej, wyznaczonym przez nowy rząd, jest członkostwo Gruzji w NATO. Mimo współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim od 1994 roku dzisiaj Tbilisi jest nadal osamotnione, a działania sąsiadów stawiają przed rządem Bachtadzego trudne wyzwania.

 

36-letni premier Mamuka Bachtadze, dążący do wdrożenia programu rozwojowego swojego kraju, zaczął od oszczędności we własnym rządzie i okroił liczbę resortów branżowych do 10 plus urząd ministra stanu. Bachtadze zapowiada kierowanie się interesem obywateli państwa i pokazanie efektów wdrażania programu „Wolność, szybki rozwój, dobrobyt”. Obok reform wewnątrz państwa nowy premier chce jak najszybszego zacieśnienia współpracy z krajami zachodnimi oraz przystąpienia do NATO. Nie będzie to zadanie łatwe, gdyż od czasu rozpadu Związku Sowieckiego kolejne władze w Tbilisi zachęcane były obietnicami współpracy z Paktem Północnoatlantyckim ale realnego członkostwa przez lata się nie doczekały. I nie zapowiada się by Zachód swoje obietnice rychło wypełnił.

 

Była przewodnicząca parlamentu i była prezydent Gruzji, Nino Burdżanadze, dzisiaj aktywna w opozycji na czele partii „Ruch Demokratyczny”, uważa, że państwa zachodnie nie popierają wejścia Gruzji do NATO ponieważ może to sprowokować negatywną reakcję Federacji Rosyjskiej. Za błąd uważa też przerwanie współpracy z Rosją we wcześniejszych latach. Konstanty Tasic, ekspert rosyjskiego rządowego think tanku – Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych – reprezentującego linię Kremla w polityce zagranicznej, zwraca uwagę, że w wystąpieniu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga nie padają żadne konkretne daty pełnego członkostwa Gruzji w NATO. Funkcjonariusze NATO od 2008 roku (konflikt z Rosją w Osetii Południowej i Abchazji) nie deklarują nawet przybliżonej daty włączenia Gruzji do Paktu Północnoatlantyckiego, za to ciągle mówi się o bliżej nieokreślonej przyszłości.

 

Hamulcem dla NATO są z pewnością nieuregulowane kwestie Abchazji i Osetii Południowej, które Gruzja uznaje za swój obszar a Rosja, jako jedno z kilku państw w świecie, uznaje za niepodległe byty państwowe. Wprowadzając w takiej sytuacji Gruzję do NATO sojusz ten powinien liczyć się z tym, że nowy członek będzie oczekiwał wszelkich form pomocy od paktu militarnego na drodze do odzyskania kontroli nad Abchazją i Osetią Południową. A na to nie wszyscy członkowie NATO mają chęć.

 

Źródła: Agenda.ge, Deń, Gławkom, Vestikawkaza, EurAsiaDaily, RIA Nowosti, Rubaltic.ru

Jan Bereza


DATA: 2018-07-17 12:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.