DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Nowy przejaw chrystofobii: włoscy wandale walczą z szopkami

Nowy przejaw chrystofobii: włoscy wandale walczą z szopkami
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Okres bożonarodzeniowy był naznaczony we Włoszech wzrostem aktów wandalizmu skierowanych przeciwko żłóbkom znajdującym się w kościołach, na ulicach i placach miejskich. Niszczono głównie figurki Dzieciątka Jezus i Matki Bożej, ale puszczano z dymem także całe, nieraz bardzo cenne, szopki. Paradoksalnie do aktów wandalizmu dochodziło w małych miejscowościach, a sprawcami byli rodowici Włosi.

 

Najpoważniejszy z kilkudziesięciu ataków miał miejsce w Ivrei, gdzie wandale podłożyli ogień pod szopkami w dwóch leżących nieopodal siebie kościołach. U św. Maurycego musiała interweniować straż pożarna, ponieważ ogień szybko się rozprzestrzenił i zagrażał świątyni, w kościele Najświętszego Zbawiciela spłonął tylko żłóbek.

Ogromny szok wywołał atak na szopkę w opactwie Polirone, gdzie grupa młodzieży najpierw próbowała rozbić o ścianę figurkę Dzieciątka, a gdy im się to nie udało, wynieśli ją z kościoła, i powiesili na ulicznym słupie, głową w dół.

W miasteczku Ovada połamaną na kawałki szopkę wrzucono do jeziora, a w Senigallii zniszczono żłóbek, wykonany tradycyjnie z piasku. Widoczne świadectwo swego barbarzyństwa sprawcy opublikowali na Instagramie.

Wzrost aktów wandalizmu Włosi okrzyknęli mianem „szopkofobii”. Próbują też zrozumieć, z czego wynika to zjawisko. – Nasze wspólnoty są głęboko zranione. Wielu pyta z czego wypływa ta zjadliwość przeciwko Nowonarodzonemu i premedytacja w niszczeniu tak ważnego dla Włochów symbolu, jak żłóbek. Widać, że przestajemy cenić tradycje, tracimy poczucie jakiejkolwiek świętości, a Bóg staje się czymś obcym w naszym społeczeństwie – podkreśla biskup Corrado Pizziolo, w którego diecezji powieszono figurę Dzieciątka.

Wraz z ordynariuszem Ivrei zachęca do wynagrodzenia Bogu za te akty profanacji. Biskup Edoardo Ceratto przewodniczył m.in. nabożeństwu, podczas którego wierni oddali cześć zbezczeszczonej figurce Jezusa.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-01-07 17:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lewactwo wszędzie takie same.
9 miesięcy temu / PK
 
nie wierzę w to co czytam..naprawdę tych profanacji dokonują rodzimi Wlosi a nie wlosi-uczniowie proroka? nie chce mi się w to wierzyć..co za dzicz!?
9 miesięcy temu / trydentina
 
Pozostawiam Was... Oddaję Was ... z powodu waszej niewierności, nieprawości, grzechu... podaję z pamięci Słowa. obrzydły mi wasze ofiary, kadzenia, całopalenia... Zbieram bombki choinkowe. Kiedy będzie zabronione świętowanie z lampkami widocznymi przez okna wtedy bombki będą symbolem nadziei! Swoich owiec Pan nie opuści! Jestem spokojny. A towarzysze włoscy? cóż - dziecięca choroba lewicowości ?!? Oni nas BUDZĄ !
9 miesięcy temu / G.Orycz
 
To szczególnie przygnębia bo dotyczy kraju tradycyjnie katolickiego...niszczenie symboli religijnych jest naocznym dowodem działania Złego, realnie na tym świecie. Kościoły i symbole religijne niszczono od bardzo dawna, współcześnie na skutek sekularyzacji społeczeństwo wykazuje coraz większe zobojętnienie...
9 miesięcy temu / Marek
 
To zbiera swoje żniwa ekumenizm. Także wszelkiego rodzaju lewacy i dewianci, chcą dokuczyć tej reszcie wierzących katolików, która została. Jeżeli pozwolimy zapanować tej hołocie, to będą nas poniżać, zamykać w więzieniach, wieszać dla rozrywki.Będzie jak za czasu Imperium Rzymskiego. Właściwie imperium jest już zbudowane, więc dlaczego nie miało by nie być rzezi chrześcijan. Wystarczy im pozwolić a gułagi sami będziemy budować.
9 miesięcy temu / taki 1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.