DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Nowy projekt IPN ujawni bezcenne dokumenty. „Archiwum Pełne Pamięci” rusza w piątek

Nowy projekt IPN ujawni bezcenne dokumenty. „Archiwum Pełne Pamięci” rusza w piątek
Fot. K. Skłodowski / Fotorzepa / Forum

IPN od piątku uruchamia nowy portal pod nazwą „Archiwum Pełne Pamięci”. Głównym celem jaki kierownictwo Instytutu wyznacza portalowi jest pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Jednak już od początku swego istnienia w sieci, będzie on miał bogate archiwum, w którym jego użytkownicy będą mogli znaleźć bezcenne dokumenty, będące już w posiadaniu IPN.

 

Portal „Archiwum Pełne Pamięci” będą prowadzić archiwiści IPN.  Pragną oni uratować od zapomnienia historie przekazane przez świadków historii. – Projekt „Archiwum Pełne Pamięci” będzie służył zabezpieczaniu bezcennych spuścizn i kolekcji dokumentów, które z uwagi na ich wartość powinny znaleźć się w zasobie archiwalnym. Chcemy również, by była to platforma wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi rodzinnymi dokumentami – mówi Grzegorz Trzyna, kierownik Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnym IPN.

 

Osoby chcące przekazać IPN wartościowe historycznie dokumenty rodzinne mogą, z informacji umieszczonych na portalu, dowiedzieć się w jaki sposób to zrobić i z kim się w tym celu skontaktować.

 

Ten projekt pozyskania dokumentów, prowadzony poprzez portal, zostanie uruchomiony w placówkach IPN w całej Polsce. Dokumenty będą również pozyskiwanie poza granicami kraju, dlatego portal będzie prowadzony w języku angielskim i rosyjskim.

 

Materiały historyczne umieszczone na portalu pochodzą głównie z rodzinnych archiwów, które zostały przekazane IPN. W archiwum portalu zostały już zawarte takie bezcenne materiały. Dla przykładu te opisujące działalność Tadeusza Starzyńskiego, ps. „Ślepowron”, który przed wojną był komisarzem Komendy Głównej Policji Państwowej, a w latach 1939-1945 oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemnym oraz instruktorem szkolącym cichociemnych w Wielkiej Brytanii. Dokumentacja Starzyńskiego trafiła do IPN z Edynburga w Szkocji, a odkrył ją Nick Milligan, w domu którego Starzyński mieszkał w czasie wojny.

 

Portal „Archiwum Pełne Pamięci” ma pomóc w ochronie takich bezcennych pamiątek. – Będzie on informował, szczególnie młode pokolenie, że warto pochylić się nad tym, co pozostało po rodzicach i dziadkach. Nie wolno wyrzucać tego pochopnie na śmietnik, lecz trzeba przekazać do odpowiednich instytucji – tłumaczy dr Jarosław Szarek prezes IPN.

 

Poza materiałami Tadeusza Starzyńskiego do zasobu archiwalnego portalu „Archiwum Pełne Pamięci” trafi również dokumentacja będąca częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Te archiwalia prawdopodobnie pochodzą z m.in. referatu 999 kryptonim „Korweta” Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, w ramach którego rozpracowywano komunistów. Te bezcenne dokumenty odnaleziono podczas remontu domu.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl/ TVP Info

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-05-19 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Należy wszystko zrobić co tylko możliwe, aby spóściznę po naszych przodkach ocalić od zapomnienia. Byłem dzieckiem może 10-12 letnim, kiedy przeprowadziłem w ramach pracy domowej z języka polskiego wywiad z człowiekiem, którego znałem jako zduna stawiającego piece - bardzo dobry fachowiec, a wyszedłem od niego z wiadomościami dotyczącymi bitwy pod Monte Cassino. Wówczas nie rozumiałem jego śpiewu, zwłaszcza gdy był trochę po ..... i krzyczał "Czerwone Maki na Monte Cassino". Niestety gdzieś wywiad zniknął ale pamięć o tym Bohaterze pozostała, a może rodzina posiada jakieś pamiątki. Niestety historia przedstawiana nam w okresie komunizmu nie była obiektywna, co negatywnie odbiło się i nadal odbija na olbrzymiej części Polaków, róniweż na mnie. Chwała IPN, PiS, wszelkim prawicowcom i innym którzy są naszą żywą historią.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.