DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Nowy prezydent Wenezueli złożył przysięgę na Boga i na Chaveza

Nowy prezydent Wenezueli złożył przysięgę na Boga i na Chaveza
Nicolas Maduro, fot. Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr / commons.wikimedia.org, licencja cc

„Przysięgam na Konstytucję uchwaloną przez naród w 1999 roku. Przysięgam na Boga, na Zmartwychwstałego Chrystusa. Przysięgam na wieczną pamięć Najwyższego Komendanta, Hugo Chaveza” - tak brzmiały słowa przysięgi, jaką złożył nowy prezydent Wenezueli Nicolás Maduro. Wypowiedział je 19 kwietnia na ręce Diosdado Cabello, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego - jednoizbowego Parlamentu tego kraju. Kadencja nowego szefa państwa obejmuje lata 2013-19.

 

Uroczystość zaprzysiężenia rozpoczęła się o godzinie 13.30 czasu miejscowego. Następnie nowy prezydent podpisał dokumenty potwierdzające ważność jego urzędu, po czym rozpoczął przemówienie, które po 5 minutach przerwało nagłe wtargnięcie na mównicę mężczyzny w czerwonej koszuli. Wyrwał on mikrofon i zdołał dramatycznie krzyknąć: "Nicolás! Nicolás!". Natychmiast obezwładniła go służba bezpieczeństwa. Na zdjęciach widać, ze łapał go również osobiście przewodniczący parlamentu D. Cabello.

 

Sam Maduro zbagatelizował to wydarzenie, twierdząc, że mężczyzna jest jego znajomym, członkiem rządzącej Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PSUV) i zapowiadając, że porozmawia z nim na osobności. Cała sprawa pokazała jednak, jak głęboko podzielona jest Wenezuela.

 

Wyniki wyborów prezydenckich przeprowadzonych 14 kwietnia między Maduro a kandydatem opozycji Henrique Caprilesem Radonskim były bardzo zbliżone. Radonski przegrał różnicą jedynie 260 tysięcy głosów. Opozycja podważa zresztą ten rezultat, twierdząc, że doszło do fałszerstw w czasie obliczania głosów i domaga się ponownego ich przeliczenia.

 

Za tym rozwiązaniem opowiedzieli się również miejscowi biskupi katoliccy, którzy w ogłoszonym oświadczeniu wezwali do zachowania spokoju, zarazem jednak poparli żądanie ponownego przeliczenia liczby oddanych głosów. Obóz rządzący z nowym prezydentem na czele odrzucił jednak tę propozycję, bo gdyby potwierdziły się podejrzenia i zarzuty o braku bezstronności Krajowego Komitetu Wyborczego (CNE) i o sfałszowaniu wyników wyborów, Maduro musiałby oddać władzę.

 

Nowy szef państwa ma 50 lat i jest urodzonym w Wenezueli synem Kolumbijczyków. Posiada też obywatelstwo hiszpańskie, co jest zgodne z miejscowym prawem. W przeszłości był m.in. kierowcą autobusu dowożącego ludzi do metra w Caracas. Po dojściu Hugo Chaveza do władzy (w lutym 1999) dostał się w 1999 do parlamentu. Był potem m. in. jego przewodniczącym, przez sześć lat ministrem spraw zagranicznych, a ostatnio wiceprezydentem Wenezueli.

 

Przed śmiercią (5 marca br.) rządzący krajem 14 lat Hugo Chávez wyznaczył Maduro na swego następce, prosząc swych zwolenników o poparcie i solidarność z nim, gdyby doszło do sytuacji, że on sam odejdzie. W swych przemówieniach nowy prezydent stara się przybierać sposób mówienia zmarłego lidera i nazywa się jego synem i spadkobiercą.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-04-21 19:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzisiejszym bolszewikom juz nawet wiara katolicka zaczyna "pomagac" w rzadzeniu,co jest wielka niebezpieczna niespodzianka a to dzieki czesci duchownym,ktorym ta utopia zaczyna sie "podobac" zapominajac o naukach Chrystusa.Tak wiec "zagubione" owce posluchaly czerwonego wilka a nie dobrego pasterza pomimo wczesniejszych ostrzezen "naszego" Papieza J.P.II.Niestety dzisiejsza "miedzynarodowka" wie jak "wygrywac" wybory a przeciez on nie mial nawet 51% glosow! Tak wiec Wenezueli "porzeba" wiecej czasu aby sie wreszczie "poznac" na swojej glupocie i pomylce jaka sami z pomoca diabla sobie zgotowali!
ponad 7 lat temu / M.M.Vancouver.
 
Przysiął na Chrystusa, który zabronił przysięgać (Mt 5,34n)
ponad 7 lat temu / JAQ
 
To kiedy będą pielgrzymki młodzieżowek i partii do mauzoleum Wielkiego Przywódcy?
ponad 7 lat temu / Ciekawy
 
Socjalista, ale pobożny xDDDD
ponad 7 lat temu / Trololo
 
Całkiem im już odwaliło!!!
ponad 7 lat temu / Wiesiek
 
Specjalista jak i nasi włodarze ale różnica jest w duchu człowieka, który widać wierzy w Boga.
ponad 7 lat temu / Starter
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.