DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Nowy Prefekt Kongregacji Nauki Wiary budzi obawy konserwatystów

Nowy Prefekt Kongregacji Nauki Wiary budzi obawy konserwatystów
Budynek Kongregacji Nauki Wiary

Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, abp Gerhard Ludwig Müller należy do grona najbliższych współpracowników obecnego papieża. W tym wąskim kręgu są m.in. kardynał Marc Ouellet, który jest prefektem Kongregacji ds. Biskupów i kard. Kurt Koch, który jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kardynał Müller to także dobry znajomy jednego z najbardziej znanych przedstawicieli potępionej przez Watykan teologii wyzwolenia – Gustavo Gutiérreza.


Arcybiskup Müller co roku od 15 lat wyjeżdża do Peru, aby tam „pobierać nauki" od Gutierreza – przypomina watykanista Sandro Magister. W 2008 roku, gdy hierarcha przyjmował tytuł doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru, który jest powszechnie postrzegany jako bastion progresistowskiego skrzydła peruwiańskiego Kościoła, publicznie chwalił Gutiérreza. Mówił, że „jego teologia, niezależnie jak na nią spoglądać, jest ortodoksyjna, ponieważ jest ortopraktyczna i uczy nas poprawnego działania na sposób chrześcijański, gdyż wywodzi się z prawdziwej wiary”.

 

Nic dziwnego, że poglądy nowego przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary budzą wiele niepokojów wśród konserwatywnej części katolików. Arcybiskup nie wierzy np. w dziewictwo Matki Bożej podczas porodu, sprzeciwiając się tym samym nauczaniu II Soboru Watykańskiego. W swoim liczącym 900 stron dziele Katholische Dogmatik Für Studium Und Praxis der Theologie (niem. „Dogmatyka katolicka. Studiowanie i praktykowanie teologii”; Fryburg, 5. wyd. 2003), abp Müller pisze, że doktryna o wieczystym dziewictwie Najświętszej Maryi Panny „nie tyle dotyczy konkretnych fizjologicznych cech naturalnego procesu porodu (…), ile uleczenia i zbawczego wpływu łaski na ludzką naturę”.

 

Hierarcha uważa także, że nie powinniśmy używać określeń „Ciało i Krew Chrystusa” w odniesieniu do konsekrowanej Hostii. W 2002 r., będąc biskupem opublikował książkę Die Messe — Quelle des christlichen Lebens (niem. „Msza św. źródłem chrześcijańskiego życia”; Ulrich Verlag, Augsburg), w której napisał: „W rzeczywistości [określenia] ciało i krew Chrystusa nie oznaczają składników materialnych człowieka Jezusa w czasie Jego życia [na ziemi] lub w Jego przemienionej cielesności. Tutaj ciało i krew oznaczają obecność Chrystusa za pośrednictwem chleba i wina”.

 

Kardynał Müller uchodzi również za przeciwnika zbliżenia z Bractwem św. Piusa X. Tuż po nominacji na prefekta Kongregacji, hierarcha udzielił wywiadu związanej z Konferencją Episkopatu Niemiec agencji prasowej Katholische Nachrichten Agentur (KNA). Na pytanie dziennikarza o problemy, których źródłem — dla Bractwa Św. Piusa X — są postanowienia II Soboru Watykańskiego, hierarcha odpowiedział: „Każdy, kto się uważa za katolika, musi się trzymać zasad wiary katolickiej. Ani Kongregacja Nauki Wiary, ani nikt inny nie jest ich autorem, lecz otrzymaliśmy je dzięki Objawieniu Bożemu w Jezusie Chrystusie, które zostało powierzone Kościołowi. Nie można zatem po prostu wybierać z Objawienia tego, co komu pasuje do jego koncepcji”.

 

 

Źródło: catholicherald.com, AS.


DATA: 2012-07-13 12:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kochać Boga to akceptować Jego wolę . Bóg oczekuje posłuszeństwa i modlitwy , a nie demagogii. Mądrości tego świata są głupotą w oczach Boga i o tym zapominają duchowni . Nie mnie oceniać , czy sądzić ale czas na modlitwę i posłuszeństwo ,a nie wymyślanie interpretacji dzieł Boskich , gdyż ten kto próbuje oceniać dzieła Boga sam popada w grzech , gdyż ich nie rozumie. Niech Was błogosławi Bóg wszechmogący i wybaczy waszą próżność.
ponad 4 lata temu / wierzący
 
Kontrowersje wokół dogmatów wiary chrześcijańskiej towarzyszyły Kościołowi właściwie od początku istnienia jako wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa. Stąd nie powinniśmy się gorszyć współczesnymi dyskusjami wśród teologów. Na pewno niektórzy z nich błądzą, ale ważne jest abyśmy wszyscy chcieli dążyć do Prawdy Objawionej, a nie do rozbicia Kościoła.
ponad 6 lat temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.