DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Nowy Porządek Internetu – czyli świat po „ACTA 2.0”

Nowy Porządek Internetu – czyli świat po „ACTA 2.0”
źródło: pixabay.com

W środę Parlament Europejski poparł dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, określaną mianem „ACTA 2.0”. Dokonano wprawdzie pewnych poprawek łagodzących pierwotną wersję. Wkrótce rozpoczną się negocjacje dotyczące wdrożenia regulacji w państwach należących do UE. Wiosną zaś dojdzie do ostatecznego głosowania. Wkrótce możemy obudzić się więc w nowej rzeczywistości – bez wolnego internetu. 

 

Włączasz, drogi Czytelniku, wyszukiwarkę internetową w celu poszukiwania informacji. Do wyboru masz informacje z rządowego portalu i jednej opozycyjnej strony. Nuda – myślisz. Następnie wchodzisz na portal społecznościowy, gdzie chcesz podzielić się swą frustracją. Wpisujesz swe przemyślenia i cytujesz (z podaniem źródła) fragment czyjegoś utworu. Wypowiedź jednak nie ukazuje się na stronie. Komunikat podaje, że automatyczny algorytm nie przepuścił jej przez cenzorskie sito. Wzdychasz, wyłączasz „kompa” i idziesz po telewizor. „Tam przynajmniej jest ileś kanałów do wyboru” – mruczysz do siebie, wspominając czasy sprzed kilku laty, gdy internet jeszcze był wolny.

 

Niewykluczone, że tego typu ponura wizja stanie się rzeczywistością. Parlament Europejski przegłosował bowiem „Dyrektywę o Prawie Autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym”. Proponowana regulacja składa się z 24 artykułów i raz już została odrzucona (w lipcu 2018). Tym razem jednak „przeszła” (choć z poprawkami). Stało się tak zapewne dzięki kampaniom koncernów prasowych i niektórych organizacji twórców.

 

Planowane jest teraz podjęcie trójstronnych rozmów między Komisją Europejską, europarlamentem i państwami członkowskimi. Rozmowy doprowadzą do przyjęcia ostatecznej formy dyrektywy, a głosowanie nad nią odbędzie się na wiosnę.

 

Ochrona praw twórców czy nowa cenzura ?

 

Jak pisała Christina Bonnington na dailydot.com 5 września zgodnie z artykułem 11 dyrektywy do opublikowania nawet fragmentu tekstu dziennikarskiego niezbędne okaże się nabycie pozwolenia od wydawcy. Oznacza to utrudnienie szczególnie dla agregatorów informacji (takich jak Google News).

 

Z kolei również 5 września pisarz i publicysta Cory Doctorov [eff.org / 05.09] twierdził, że artykuł 11 doprowadzi do sytuacji, gdy serwisom internetowym zabroni się udostępniania linków do serwisów informacyjnych, dopóty, dopóki nie otrzymają licencji na linkowanie do newsa. Co więcej, prawo nie definiuje tego, czym jest „serwis informacyjny” albo „link”. Sytuacja ta zmusi 28 państw członkowskich do definiowania tych terminów po swojemu – co jedynie spotęguje prawny chaos.

 

Pod wpływem tego typu krytyki wprowadzono poprawki. W efekcie przeszła złagodzona wersja. Zgodnie z nią podawanie samego linku url pozostanie legalne. Zwolniono także z obowiązku stosowania nowych zasad niektóre podmioty, takie jak niekomercyjne encyklopedie (na przykład Wikipedia). To jednak wciąż stosunkowo niewielkie ustępstwa. Na temat tego jak będzie dokładnie wyglądać linkowanie w przyszłości trudno jednoznacznie wyrokować. 

Artykuł 13 

 

Z kolei zgodnie z artykułem 13 utwory muzyczne, zdjęcia i filmy będą poddawane cenzurze prewencyjnej (za wyjątkiem najmniejszych stron). Oznacza to, że na przykład algorytm skontroluje czy dany materiał objęty jest prawami autorskimi. Jeśli dojdzie do wniosku, że tak, to uniemożliwi jego publikację. Tymczasem pewien niemiecki nauczyciel muzyki przekonał się na własnej skórze, że algorytmy są omylne, gdy napotkał na problemy z publikacją utworów Ludwiga van Beethovena (od dawna znajdujących się w domenie publicznej).  

 

Według Cory Doctorova w rolę cenzorów wcielą się algorytmy. „Te skrajne, niedziałające propozycje reprezentują poważne niebezpieczeństwo dla Internetu. Podatek od linków oznacza, że jedynie największe, najlepiej finansowane firmy będą w stanie zaoferować przestrzeń publiczną do debatowania nad wiadomościami” – twierdzi pisarz.

 

„Maszyny cenzorskie to dar dla każdego małego cenzora i trolla (wystarczy bowiem zgłosić posiadanie prawa autorskiego do kłopotliwego nagrania i patrzeć jak znika z internetu) i zwiększy o setki milionów koszty działania na platformie online. To zaś zagwarantuje, że technologiczni giganci nigdy nie natrafią na poważną konkurencję i utrzymają władzę” – dodaje [eff.org / 05.09]. Choć Cory Doctorov to Amerykanin, to podkreśla, że prawo unijne będzie miało konsekwencje dla internautów na całym świecie.

 

You Tube i Wikipedia były przeciwko

Przeciwko zmianom opowiedział się także przedstawiciel You Tube'a Robert Kyncl. Spodziewa się bowiem, że nowe regulacje – oznaczać będą zwiększenie wymogów cenzorskich dla YouTube'a.

Dyrektywę krytykuje również Fundacja Wikimedia twierdząca, że głosowanie w europarlamencie „znacząco wpłynie na sposób naszej interakcji w coraz bardziej połączonym, cyfrowym świecie. Znajdujemy się na ostatniej prostej mogącej zdecydować o kształcie Internetu w przyszłości” – pisze przewodnicząca Fundacji María Sefidari Huici [techcrunch.com / 06.09].

 

Zgodnie z oświadczeniem Fundacji Wikimedia, wdrożenie dyrektywy może zgasić „dynamiczną wolną sieć, umożliwiającą rozwój kreatywności, innowacyjności i współpracy. To istotna sprawa, gdyż prawa autorskie nie tylko wpływają na książki i muzykę, lecz również kształtują sposób, w jaki ludzie będą się komunikować i tworzyć w internecie w nadchodzących latach”. Kampania Wikimedia przyniosła pewien skutek w postaci ulg dla działalności encyklopedii niekomercyjnych.

 

Wyższe wynagrodzenie twórców ?

Zwolennicy regulacji twierdzą, że umożliwi ona wzrost zarobków dla twórców. Z tego założenia wychodzi między innymi 165 reżyserów filmowych i scenarzystów, popierających zmianę prawa. „Wspólnie wzywamy instytucje europejskie do zaadoptowania Dyrektywy o Prawach Autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym wprowadzającej niezbywalne prawo do proporcjonalnego wynagrodzenia dla autorów, zbierane bezpośrednio z platform na żądanie przez organizacje zbiorowego zarządzania reprezentujące nas – autorów” czytamy w petycji ujawnionej podczas Weneckiego Festiwalu Filmowego. Podpisany między innymi przez Agnieszkę Holland dokument wspiera Europejska Federacja Reżyserów Filmowych, Federacja Scenarzystów i Stowarzyszenie Autorów Audiowizualnych – podaje portal Screendaily.com [03.09].

 

Niestety, zamiast zadbać o przestrzeganie dotychczasowego prawa, europarlamentarzyści postanowili wprowadzić szeroko zakrojoną cenzurę. Nic w tym dziwnego – wszak internet ze wbudowaną weń decentralizacją budzi niepokój wielu środowisk. W obecnym kształcie burzy bowiem dominację pseudoelit medialnych mówiących ludziom jak mają myśleć.

 

To prawda, że niemal nieograniczone możliwości wyboru zapewniane przez Sieć niosą z sobą pewne zagrożenia, z drugiej jednak strony  poszerzają dostęp do treści niewygodnych dla możnych tego świata. Przeciwnicy wolności sieci osiągnęli już wiele – to jednak nie koniec batalii.  

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2018-09-12 16:51
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ludzie się postarają i będą protestować to acta 2 nie przejdzie. Mam taką nadzieję, że ludzie dopiszą protestami. Pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / Marek
 
Dziędobry moja opinia jest taka,że ludzie tyle lat sie starali żeby wymyśleć internet tyle sie napracowali a nagle chcą to wszystko zrujnować bez internetu nie bedzie wolno:pomóc sobie w zadaniu domowym,zobaczyc różne ciekawe informacje,kontaktować sie z ludzmi,i nie będzie prawa wolnego słowa ani nie będzie ,komedii,coverów a nawet teledyskó znanych piosenkarzy jednym słowem koniec internetu to koniec połowy zycia a internet to super miejsce zobaczcie możemy sie w nim komunikowac udzielac fajnuch informacji i nawet pocchwalic się gdzie był w stawiając zdjęcie na insta,snapa it.Oczywiście nie chce obrażac uni europejskiej ale no ja mysle ze koniec internetu to cała jedna klapa!!!!!!!!!!!!!!także mysle że przegłosujey tą część planu europejskiech dla tego postaramy sie co nie!?Pozdrawiam :)
ponad 1 rok temu / majakaka123
 
Witam, jestem użytkownikiem interentu od wielu lat i nie wyobrażam sobie życia bez wolności słowa jakie dawał nam internet, nie dość że bardzo ograniczy komunilacje to sprawi że już nigdy nikt nie będzie tak narawde wolny... Stało się coś czego się najbardziej obawiałem... Europa chce stworzyć 2 koree i rządzić nią jak Kim Jong Un. Prosze tylko o to aby polska odmówiła acta 2 albo wyszła z uni bo przez nią mamy tylko same problemy. Nie wiem dlaczego nasz parlament nie widzi tego że Unia tak naprawde to Blok Nazistowski zakryty inną flagą.
ponad 1 rok temu / Wujek raze
 
według mnie ta acta to jakaś głupia akcja
ponad 1 rok temu / kapik
 
Jest taki wariant że internet przejdzie drogę od pełnej wolności do całkowitej niewoli. Właściwa rzeczą jest jednak zatrzymanie się w pół drogi. Jezu chroń!.
ponad 1 rok temu / L
 
Trzeba pomyśleć o zaufanej "sieci w sieci" gdzie boty nie będą mogły funkcjonować , a może o przeniesieniu się do darknetu.
ponad 1 rok temu / Toro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.