DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Nowy podatek stał się faktem - rząd każe nam płacić za... padający deszcz. Kiedy „opłata słoneczna”?

Nowy podatek stał się faktem - rząd każe nam płacić za... padający deszcz. Kiedy „opłata słoneczna”?
źródło: pixabay.com

Obowiązująca od 1 stycznia 2018 roku nowa ustawa „Prawo wodne” nakłada na gminy w całym kraju podatek za odprowadzanie deszczówki i wody z roztopionego śniegu. Według szacunków autorów ustawy, z tego tytułu statystyczny Polak rocznie odprowadzi do budżetu państwa około 15 - 20 zł. Wysokość tego podatku będzie jednak naliczana od powierzchni dachu i posesji, więc niektórzy zapłacą więcej.  

 

Już w latach ubiegłych podatek od deszczówki, czyli tzw. opłatę środowiskową,  płacili mieszkańcy niektórych miast m.in. Poznania, Koszalina, Bielsko – Białej, Wrocławia czy Bytomia. Opłata ta trafiała do urzędów marszałkowskich. W tym roku podatek za deszczówkę zapłacą wszyscy mieszkańcy Polski. Pobierać go będą gminy. Podatek ten jest naliczany za odprowadzenie do kanalizacji wody z deszczu czy z roztopionego śniegu.  Rząd liczy, że z opłat za odprowadzenie „deszczówki i śniegówki” budżet państwa spęcznieje rocznie o nawet kilka miliardów złotych.

 

Dla przykładu osoba czy rodzina mająca dom z podjazdem o powierzchni 20 metrów kwadratowych i dachem – 50 metrów kwadratowych w roku 2018 zapłaci około 116 zł „podatku deszczowego”. Przedsiębiorca posiadający działkę 1000 metrów kwadratowych i dach na budynkach o powierzchni 700 metrów kwadratowych, będzie musiał uiścić opłatę około 500 zł.

 

Pieniądze otrzymane za odbiór wód deszczowych i roztopowych  gminy będą musiały odprowadzić do nowej rządowej instytucji – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które powstało 1 stycznia 2018 r. na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Wody Polskie są od stycznia głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną na terenie Polski. Instytucja przejęła dotychczasowe prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

 

Opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostały wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których takie wody odprowadzane są do sieci kanalizacji deszczowej. Tak więc nowy podatek dotknie głównie mieszkańców miast, gdyż na wsiach, z reguły, nie ma kanałów deszczowych. Najwyższy podatek zapłacą właściciele domów wolnostojących oraz przedsiębiorcy, których nieruchomości znajdują się w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Warszawa, Kraków czy Łódź. W Poznaniu, mając na uwadze nową ustawę, już w grudniu Rada Miasta przegłosowała podniesienie podatku od deszczówki.

 

Wysokość podatku od wód deszczowych i roztopowych ustalać będzie dany samorząd, więc od niego zależy jaką stawkę przyjmie. Mniejszy podatek mogą zapłacić, ci którzy w odpowiednim urzędzie na piśmie złożą rezygnację z usługi odbioru wody deszczowej, bo na przykład  zbierają deszczówkę do pojemników, aby później podlewać nią kwiaty. Podatku tego jednak nie unikną mieszkańcy bloków. Spółdzielnie mieszkaniowe już szykują się do podniesienia w czynszu (o około 60 procent) opłat za odbiór deszczówki.

 

Do wprowadzenia podatku od deszczówki rząd przygotował się już w ubiegłym roku,  wyłączając wody deszczowe i roztopowe z kategorii ścieków. Opłaty za odbiór ścieków są zamrożone do roku 2019, dlatego gdyby deszczówka pozostawała w tej kategorii, nie można by było podnieść w tym roku podatku za jej odbiór.  Nowe Prawo wodne Sejm przyjął w lipcu 2017 roku.

 

Przepisy ustawy Prawo wodne są niezwykle skomplikowane, szczególnie jeśli chodzi o naliczanie taryf za odbiór deszczówki i wód roztopowych.  W ubiegłym roku samorządy, które pobierały opłatę środowiskową, miały około 100 takich taryf. W tym roku, wraz z wejściem nowego, obowiązującego wszystkie gminy, Prawa wodnego, taryf tych będzie znacznie więcej. Samorządowcy obawiają się, że zanim uda się wprowadzić podatek od deszczówki, będzie sporo zamieszania. Sami jeszcze nie wiedzą jak go wyliczyć. Do ministerstwa środowiska spływa mnóstwo pytań od władz gmin w tej sprawie.

 

Rząd tłumaczy wprowadzenie nowego podatku, koniecznością dostosowania naszego Prawa wodnego do prawa UE (Ramowej Dyrektywy Wodnej). Zdaniem ministerstwa środowiska nie przyjęcie nowego Prawa wodnego kosztowałoby nasz kraj utratę możliwości pozyskania 3,5 mld euro z funduszy przeznaczonych na działania przeciwpowodziowe oraz dotkliwe kary finansowe. 

 

W zamyśle twórców ustawy wprowadzającej podatek od deszczówki, ma on skłonić samorządy do ekonomicznego wykorzystania wody z deszczu czy śniegu. Wskazuje się tu na Wrocław, gdzie samorząd przyjął uchwałą rozwiązanie, które powoduje, iż w części miejskich toalet deszczówką napełnia się zbiorniki – spłuczki.  

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2018-01-12 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieję, że kiedyś w Polsce będzie normalne prawo, prawo cywilizowane, na mocy którego takich zdrajców będzie się karać śmiercią!
2 miesiące temu / tomek
 
Dawno temu niejaki Gianni Rodari napisał "Opowieść o Cebulku". Oto urywek z tej pięknej książeczki: ?Niżej podpisane Donna Prima i Donna Sekunda Hrabiny Wiśnie stwierdzają, co następuje: jako właścicielki powietrza, mają być uważane także za właścicielki deszczu. Wobec tego wzywają wszystkich mieszkańców dopłacania stu lirów za zwykły deszcz, dwustu lirów ? za burzę z grzmotami i piorunami, trzystu lirów ? za śnieżycę oraz czterystu lirów za grad?.
5 miesięcy temu / Jerzy
 
Czyli rząd uważa, że Bóg nie ma racji dając deszcz. Czyli chcą suszy, nieurodzaju i głodu! Zamknąć w psychiatrykach tych posłów co za tym głosowali. W podobnej sprawie, w USA, pewien senator podał Boga do sądu. Ludzkość głupieje!
5 miesięcy temu / stevan
 
A ILE ZAPŁACĄ ROLNICY OD POLA NA KTÓRE PADA DESZCZ NIE LISZCZE KAŻDEMU ZAŁOŻĄ LICZNIK W "TYŁKU I LICZNIK ZA ODDYCHANIE" BO WYDALAMY DWUTLENEK WĘGLA I NIECH BIORĄ OD TEGO PODATEK
6 miesięcy temu / KOMUNISTA
 
ten podatek już dawno istnieje
6 miesięcy temu / ala
 
Głupota i nic więcej.To niestety urzędasów i przygłupów nie boli...
6 miesięcy temu / Lucas
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.