DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Nowy podatek nadciąga wielkimi krokami

Nowy podatek nadciąga wielkimi krokami
fot.djshaw/sxc.hu

W ostatnich tygodniach, śledząc doniesienia prasowe, Ministerstwo Finansów niby zaprzeczało, a de facto potwierdziło, iż zamierza wprowadzić „osławiony” podatek katastralny. Ma to się stać po zakończeniu modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Zatem, zaraz po ukończeniu tych prac, możemy spodziewać się projektu ustawy, zwłaszcza iż ponoć Polska zobowiązała się w traktacie akcesyjnym do UE do wprowadzenia tego podatku do roku 2012 właśnie.

 

Według nieoficjalnych informacji stawka podatku katastralnego wyniesie 1 lub 2 procent wartości nieruchomości. Dodajmy do tego, że już teraz wielu z nas uiszcza opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu, której stawka w przypadku mieszkań wynosi 1, a np. biurowców już 3 procent.

 

Tymczasem, jak wykazały spory wokół opłat za użytkowanie wieczyste, wyceny nieruchomości budzą wiele wątpliwości, wartości ich są zaś często przeszacowane w celu osiągnięcia większego dochodu przez samorządy. W rezultacie grozi, zwłaszcza mieszkańcom miast sytuacja, w której zapłacą podwójny podatek od wartości nieruchomości (wieczyste użytkowanie i podatek katastralny).

 

Nie łudźmy się, iż politycy o tym podatku zapomną. Plany podatku katastralnego istnieją od dawna, i  nie ulega wątpliwości, że także obecna koalicja rządząca będzie za wprowadzeniem tego podatku. Czy odezwie się głos sprzeciwu?

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Piotr Toboła

 


DATA: 2012-06-11 13:32
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie mieszajcie podatku katastralnego z opłatą za wieczyste uzytkowanie nieruchomości. Przecież aby uniknąć rosnących (zwiazanych wprost z wartością nieruchomości) opłat za wieczyste użytkowanie wystarczyło wykupic nieruchomośc na własność,nawet w ułamkach, jeśli to współwłasność. Zapewne na przeszkodzie stoi czy stało nasze "wolnoc Tomku w swoim domku", no to teraz masz coś chciał Grzegorzu Dyndało. A podatek katastralny w rozsądnej wysokości (ułamek procenta) jest najsprawiedliwszym rozwiązaniem. Oczywiście część właścicieli podniesie krzyk, lecz na całym świecie z Watykanem włącznie, jest tak że grunta w centrum są najdroższe a jeśli mnie nie stać na utrzymanie to się przeprowadzam dalej od centrum. Proste jak budowa cepa i nad czym tu biadolić?
ponad 7 lat temu / nemo
 
Będzie tak,że starsi ludzie zmuszeni będą oddawac mieszkania bankom a nie rodzinie.Ten podatek to koniec własności "szarego Polaka".Wielu on po prostu zabije.
ponad 7 lat temu / krysia100
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.