DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Nowy kryzys na Bliskim Wschodzie. Syria stawia Turcji ultimatum

Nowy kryzys na Bliskim Wschodzie. Syria stawia Turcji ultimatum
PH1 Timm Duckworth, USN. [Public domain], via Wikimedia Commons
#BLISKI  WSCHÓD    #SYRIA    #TURCJA    #WOJSKO    #ONZ    #ULTIMATUM

Stały przedstawiciel Syryjskiej Republiki Arabskiej przy ONZ Bashar Jaafari podczas kolejnej rundy negocjacji w Astanie zagroził Turcji zastosowaniem przez Damaszek środków „innych niż dyplomatyczne” jeżeli Turcja nie wycofa swoich wojsk z terytorium Syrii. Według syryjskiego dyplomaty tureckie wojska powinny zostać odsunięte o 20 km od syryjskich miast – na zachód od Idlib i na północ od Latakiji.

 

Bashar Jaafari oskarżył również Turcję o nieprzestrzeganie umowy w sprawie Idlib i zarzucił armii tureckiej wprowadzenie ciężkiego sprzętu wojskowego na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej. Pierwszym warunkiem, stawianym przez Syrię Turcji jest respektowanie porozumień z Soczi z 17 września.

 

Syria zamierza przejąć w najbliższym czasie kontrolę nad rejonem Idlib, który na mocy porozumień z Soczi ma stać się strefą zdemilitaryzowaną. W przeprowadzonych 28 i 29 listopada rozmów w Astanie uczestniczyli przedstawiciele władz państw zaangażowanych w konflikt w Syrii, ale bez państw Zachodu. W Syrii rosną obawy, że państwa Zachodu podejmą nowe działania wspierające syryjską opozycję. W Astanie obecni byli tylko dyplomaci z Syrii, Rosji, Turcji i Iranu oraz ONZ i Jordanii (jako obserwatora).

 

Fakt zaostrzenia relacji ma podłoże w ciągle nierozwiązanym problemie kurdyjskim, który leży szczególnie na sercu Turcji. W Syrii, wrażliwej na odbudowanie spójności terytorialnej, obecność wojsk sąsiedniego kraju budzi silne emocje. Przy okazji w mediach odnowiono temat tureckiej prowincji Hatay, która kiedyś stanowiła część Syrii.

 

Ankara tłumaczy obecność swoich wojsk w Syrii bezpieczeństwem państwa, któremu zagrażają bojownicy z kurdyjskiej Partia Unii Demokratycznej, kontrolujący tereny w północnej Syrii. Siły zbrojne Partii Unii Demokratycznej mają wsparcie USA i silnej we wschodniej Turcji partyzantki Partia Pracujących Kurdystanu, uznawanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

 

Jan Bereza

Źródła: Islam Today, Izwiestia, Swobodnaja Priessa


DATA: 2018-12-01 17:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64525"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.