DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Nowy budżet UE: blisko 2 mld euro na walkę z „brakiem praworządności” i „mową nienawiści”

Nowy budżet UE: blisko 2 mld euro na walkę z „brakiem praworządności” i „mową nienawiści”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W przyjętym przez Parlament Europejski wstępnym planie budżetu przewidziano blisko 2 miliardy euro na walkę z „brakiem praworządności” czy „mową nienawiści”. Za pieniądze wspólnotowe organizacje pozarządowe w krajach członkowskich UE będą mogły realizować politykę Brukseli wynikającą z jej oceny sytuacji w różnych państwach.

 

Gdy pojawia się duży strumień pieniędzy na finansowanie walki z nowo wyznaczonym problemem pewne jest, że dość szybko ujawnią się organizacje, które będą widziały sprawę tak samo, jak widzą go „elity” UE. Ostatnie lata udowodniły, że spojrzenia oceniających z Brukseli czy Strasburga są aż nadto ukierunkowane na sytuację w Europie Środkowej, a analizy tego, co dzieje się w „starych” krajach UE są takie, jak w przypadku sytuacji w Francji. Połajanki z europejskich salonów płynęły już pod adresem Węgrów, Polaków, Słowaków i Czechów. W grudniu UE zainteresowała się sytuacją w Rumunii, która 1 stycznia objęła prezydencję UE. Podobnie jak w przypadku Polski, także odnośnie Rumunii uznano za niezbędne pouczanie Bukaresztu, jak ma reformować swoje prawo karne i organizację sądownictwa.

 

Tym bardziej niepokojące jest więc przyjęcie w projekcie budżetu UE aż 1 mld 834 mln euro na działanie określone jako promocja demokracji, praworządności i podstawowych praw. Narzędziem w tych działaniach mają być organizacje pozarządowe, które będą mogły skorzystać z zasobnego budżetu, o podziale którego będzie decydować Komisja Europejska. Należy się więc spodziewać, że po blisko 2 mld euro sięgną nie małe organizacje o lokalnym znaczeniu lecz potentaci, którzy już są przygotowani do zarządzania wielkim środkami i mają dobre relacje z Komisją Europejską.

 

Początkowo na ten cel przewidziano – według propozycji Komisji Europejskiej – 642 mln euro, ale na wniosek Komisji Wolności Obywatelskich finanse programu „Prawa i wartości” powiększono prawie trzykrotnie. W programie tym środki unijne przewidziane zostały na wspieranie organizacji pozarządowych na poziomie lokalnym, krajowym i transnarodowym, promowanie równości i niedyskryminacji, zwiększanie zaangażowania obywateli i zwalczanie przemocy. Na uwagę zasługują wymienione w celach programowych ochrona praworządności i promocja demokracji, refleksja nad czynnikami prowadzącymi do reżimów totalitarnych czy przeciwdziałanie „mowie nienawiści”.

 

Europosłowie dali ponadto Komisji Europejskiej prawo do stosowania szybkiej ścieżki przyznawania pieniędzy z tej puli w sytuacjach „poważnego i szybkiego pogorszenia się sytuacji w państwie członkowskim”. W takim przypadku Komisja Europejska będzie mogła przyspieszyć procedurę składania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawać pieniądze organizacjom, które będą mogły „wesprzeć demokratyczny dialog” w kraju „zagrożonym upadkiem demokracji” rozumianej naturalnie według standardów UE. Danie niemal 2 mld euro Komisji Europejskiej na wspieranie jej wizji demokracji i poprawności politycznej oznacza dla rządów krajów wyjątkowo interesujących Komisję Europejską trudny okres w latach 2021-2027, na które przyjmowany jest budżet unijny.

 

 

PK

Źródła: Europa.nu / The News and Observer

 

 


DATA: 2019-01-21 11:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

POLEXIT WIELKA KATOLICKA POLSKA
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
Jest dużo tańsze rozwiązanie. Rozwiązać PE, źródło nienawiści do Europy i jej narodów.
ponad 1 rok temu / Mataleo
 
Wyciągają w naszą stronę ciężkie armaty. Aż strach się bać
ponad 1 rok temu / da
 
@Hanys: "Bogatemu"? Cyba cudzym bogactwem. Będą to robić za nasze składki do budżetu UE. Powszechnie wiadomo że nie chodzi o żadną mowę nienawiści ale o zlikwidowanie katolików: zakaz mówienia prawdy, zakaz nawracania innowierców i grzeszników. Los Mary Wagner w promocji dla każdego. Podoba mi się określenie użyte już na tym forum "promocja w szachmatach".
ponad 1 rok temu / tera
 
Kto bogatemu zabroni?
ponad 1 rok temu / Hanys
 
Polska musi mieć w rękawie scenariusz wyjścia z UE,która w końcu stanie sie jednym wielkim obozem koncentracyjnym dla zwykłych ludzi.
ponad 1 rok temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.