DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Nowy, świecki obyczaj świąteczny. Rada Warszawy zorganizuje neutralny religijnie „opłatek”

Nowy, świecki obyczaj świąteczny. Rada Warszawy zorganizuje neutralny religijnie „opłatek”
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

„Nie będzie tradycyjnego opłatka podczas obrad Rady Warszawy” – donosi portal wyborcza.pl. Taką decyzję podjęła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca stołecznej Rady. Jej zdaniem będzie to „nowa tradycja”.

 

W przerwie ostatniej przed świętami sesji Rady Miasta Warszawa łamano się opłatkiem i czytano Pismo Święte. Teraz się to zmieni, o czym zadecydowała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

 

To spotkanie opłatkowe zawsze nam wypadło na bardzo ciężkiej, ostatniej w grudniu sesji, podczas której debatowaliśmy o budżecie. W tym roku dodatkowo będzie omawiana sprawa odpadów. Jestem odpowiedzialna za organizację pracy rady. Wysłuchuję od radnych, że to nie fair, że muszą przerywać obrady, a nie dla wszystkich jest to ważne. W związku z tym uznałam, że zrobimy takie spotkanie opłatkowe poza sesją. Odbędzie się 17 grudnia. Kto będzie chciał, to przyjdzie – mówi w rozmowie z portalem warszawa.wyborcza.pl Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

 

Malinowska-Grupińska dodaje, że będzie to „tylko samorządowe spotkanie”, bez udziału duchownych. Na samorządowy opłatek zaproszeni zostaną również honorowi obywatele Warszawy, wśród których są kapłani, co oburzyło działaczy lewicowych, którzy żalili się mediom, iż naruszono ich… uczucia religijne, a samo spotkanie nazwali niezgodnym z Konstytucją rytuałem religijnym.

 

Jednak nie wszyscy pozytywnie odbierają taką decyzję. – To zerwanie wieloletniej tradycji. Bardzo zły pomysł. Spotkanie opłatkowe miało swoją rangę. Mam wrażenie, że radni PO znaleźli się pod wpływem mniejszościowej, antychrześcijańskiej grupy – komentuje radny Dariusz Figura z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Z kolei inny warszawski radny PiS Dariusz Lasocki napisał w tej sprawie list do przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. „Konstytucja, na którą reprezentowane przez Panią środowisko tak często się powołuje, wyraźnie stwierdza, że została ustanowiona (Konstytucja) w poczuciu wdzięczności „za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”. Jednocześnie jej art. 5 nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wszystkim organom władzy państwowej i samorządowej, strzec dziedzictwa narodowego, a więc także jego chrześcijańskich elementów. To również mój i Pani obowiązek”, napisał samorządowiec.

 

Źródło: wyborcza.pl, dorzeczy.pl, wpolityce.pl

TK

 


DATA: 2019-12-02 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cytuję za Konstytucją, na którą się ta pani powołuje: "..my, Naród Polski ? wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna..., wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach"
2 miesiące temu / M
 
Uśmiałem się z wywodów tej radnej, co to się tak na konstytucję powołuje, która rzekomo stoi naprzeciw "niezgodnym z Konstytucją rytuałom religijnym". Niech do niej zajrzy, zaręczam, że dużo czytania nie będzie. Już na pierwszej stronie jest nawiązanie do Boga. A później pozostanie jej tylko "konstytucja niezgodna z konstytucją".
2 miesiące temu / M
 
Nie chodzić na ten wygłup, a zrobić spotkanie opłatkowe dla normalnych radnych.
2 miesiące temu / Zbigniew
 
Czytelniczka - to są oficjalne dane kościoła
2 miesiące temu / Mateusz
 
@Mateusz z jakiego miasta te dane? Z moich obserwacji wynika zupełnie coś innego. W moim mieście na Mszach Świętych w różnych parafiach pełno ludzi w ławkach a niejednokrotnie i więcej, kolejki do spowiedzi szczególnie przed Świętami i w Pierwszy Piątek miesiąca. Dużo młodzieży, studentów. PS A co do wrażliwości religijnej wojujących ateistów, to moim zdaniem ani z wrażliwością, ani z religijnością to nie ma wiele wspólnego. Z tolerancją także za bardzo nie.
2 miesiące temu / Czytelniczka
 
Bo te twoje dane nie sa wiarygodne.
2 miesiące temu / @mateusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.