DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Nowojorski „Zielony Nowy Ład” przyjęty. Właściciele nieruchomości muszą dostosować budynki

Nowojorski „Zielony Nowy Ład” przyjęty. Właściciele nieruchomości muszą dostosować budynki
źródło: pixabay.com

Największe i najbardziej wpływowe gospodarczo miasto na świecie przyjęło w Wielki Czwartek historyczny pakiet uchwał, zwalczających domniemane ocieplenie klimatu. Nakładają one na właścicieli budynków ogromne wymogi, mające doprowadzić do redukcji emisji „gazów cieplarnianych”.

 

Rada Miejska zatwierdziła pakiet uchwał przy poparciu 45 radnych i sprzeciwie zaledwie 2. - Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej, a Nowy Jork działa – zaznaczył Corey Johnson. - Mam nadzieję, że inne miasta pójdą za naszym przykładem - dodał.

 

Uchwały mają stanowić podstawę Zielonego Nowego Ładu, który Demokraci zamierzają wprowadzić w całym kraju dzięki samorządom. Miasto Nowy Jork chce skorzystać z przyszłych państwowych i federalnych funduszy na projekty dotyczące energii odnawialnej i „zielonej infrastruktury”.

 

Pakiet zmian zaproponował demokrata z dzielnicy Queens, Costa Constantinides. Obejmuje on sześć uchwał klimatycznych zawartych w jednym zsynchronizowanym Climate Mobilization Act.

 

Ustawodawstwo określa limity emisji dla różnych typów budynków o powierzchni ponad 25 tys. stóp kwadratowych. Budynki mają odpowiadać za prawie 70 procent emisji miasta. Uchwała wprowadza wysokie grzywny – począwszy od 2024 r.  - jeśli właściciele nie dostosują budynków do nowych wymogów.

 

Nowe prawo wymaga od właścicieli wynajmujących nieruchomości wymianę okien, systemów grzewczych, zrobienie termoizolacji, które zmniejszyłyby emisję dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 r., a do 2050 r. – aż o 80 proc.

 

- Te przepisy radykalnie zmienią ślad energetyczny środowiska budowlanego i będą się opłacać na dłuższą metę, ponieważ oczekuje się wzrostu kosztów energii i nowych możliwości biznesowych, które będą generowane przez tę przyszłościową politykę, radykalną politykę – mówił Timur Dogan, architekt i pracownik naukowy w Cornell University.

 

Zwolennicy pakietu uchwał opisują nowe prawo jako przykład najrozleglejszej regulacji dotyczącej ograniczenia wpływu na klimat na świecie. Nowe przepisy mają przynieść ponad 3,6 tys. nowych miejsc pracy rocznie w sektorze budowlanym i kolejne 4,4 tys. miejsc pracy w zakresie konserwacji, usług i operacji finansowych, napędzanych ogromem inwestycji wymaganych do osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji.

 

„Sygnały rynkowe wysyłane przez to ustawodawstwo są znaczące”, napisała w „Crain’s New York” Nilda Mesa, starszy naukowiec z Columbia University i była dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju Burmistrza NY. „Największy rynek nieruchomości w USA będzie poszukiwał produktów i usług w celu obniżenia zużycia energii” – dodała.

 

Inne elementy Climate Mobilization Act obejmują przepisy, które nakazują miastu zakończyć badanie w ciągu najbliższych dwóch lat na temat możliwości zamknięcia wszystkich 24 elektrowni, wykorzystujących ropę i gaz w granicach miasta i zastąpienia ich odnawialnymi źródłami energii oraz systemem akumulatorów wspomaganych OZE. Inna regulacja dotyczy programu pożyczek na energię odnawialną. Dwie kolejne regulacje wymagają sadzenia na dachach budynków roślin i montowania paneli słonecznych, małych  turbin wiatrowych itp. Ostatnia regulacja ma zmienić przepisy budowlane, ułatwiające budowę nowych turbin wiatrowych.

 

Koszt modernizacji budynków będzie bardzo wysoki. Biuro burmistrza oszacowało, że całkowity koszt modernizacji koniecznych do spełnienia nowych wymogów wyniesie 4 mld USD.

 

Problemy w  szczególności będą miały wspólnoty religijne, które są zobowiązane dostosować świątynie. Regulacje przyczynią się też do wzrostu czynszu wynajmowanych lokali, z racji konieczności poniesienia nakładów przez ich właścicieli, a także może dojść do eksmisji osób z budynków o regulowanym czynszu, mimo że na okres 30 lat miasto dopuszcza pewne wyjątki dla mniejszych budynków.  

 

Zarząd nieruchomości w Nowym Jorku, potężne lobby, które reprezentuje dużych deweloperów i właścicieli nieruchomości w zeszłym roku wystąpił przeciwko pakietowi uchwał, argumentując, że zapewnia on zbyt wiele wyłączeń dla mniejszych budynków i stanowi niesprawiedliwe obciążenie dla  właścicieli dużych budowli.

 

Podobne regulacje mają być przyjmowane w innych stanach.

 

Nowojorscy radni zamierzają w tym roku przegłosować także uchwałę w sprawie zamknięcia osławionego więzienia na wyspie Rikers i przekształcenia obiektu o powierzchni 413 akrów w farmę słoneczną oraz stację uzdatniania wody. Przewiduje się utworzenie farmy wiatrowej na nabrzeżu przemysłowym Sunset Park na Brooklynie.

 

- Nie każdego dnia branża nieruchomości przegrywa poważną batalię z politykami i nie każdego dnia jedno z największych miast na świecie decyduje o największych cięciach emisji – komentował Pete Sikora, starszy doradca grupy ds. Klimatu i sprawiedliwości mieszkaniowej społeczności Nowego Jorku. - Obie wydarzyły się w tym samym czasie – stwierdził.

 

Źródło: citylab.com, councilnyc.gov,

AS


DATA: 2019-04-23 15:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Mirek. Przeceniasz "inteligencję" tych durniów. Oni zaczynają wierzyć we własną propagandę i tyle.
7 miesięcy temu / agricola
 
Ho ho, a o ile miliardów ton zmniejszyła by się emisja wydychanego CO2 gdyby pozbyć się tych wszystkich czerwono-zielonych mądrali? Klimat z pewnością został by uratowany.
7 miesięcy temu / agricola
 
czyli, jeśli kościół nie będzie miał śmigła na dachu albo ogniw, to do rozbiórki?
7 miesięcy temu / Samanta
 
Straszne czasy. Lewacy zmieniają świat bazując na kłamstwach. W tym wypadku o wpływie człowieka na klimat. Boże mniej nas w opiece. Chociaż z drugiej strony podobno do triumfu zla wystarczy brak działania- pytanie co robimy?
7 miesięcy temu / Maciek
 
4 miliardy na Nowy Jork jest kwotą symboliczną, za która nic nie da się zmienić .Pomijam kwestię sensowności takich zmian. Likwidacja elektrowni na gaz i ropę jest niewykonalna . To jest pusta deklaracja mająca przekonać bardzo małe rozumki na świecie , że USA , które wycofały się z "walki z klimatem" , nadal jednak walczą . Ekologizm został wymyślony przez rząd USA do likwidowania konkurencji gospodarczej państw słabszych . Wycofanie się przez amerykański rząd z polityki ekologicznej przy jednoczesnym propagowaniu przez agendy tego rządu "walki z klimatem" stworzyło dysonans poznawczy. Uchwała nowojorskiej rady miejskiej ma chyba zaradzić temu ambarasowi. Stany Zjednoczone na serio chcą zrabować złoża wenezuelskiej i irańskiej ropy naftowej. Te chęci najlepiej ilustruja fikcyjność bajdurzeń o OZE i innych ekologizmach.
7 miesięcy temu / Mirek
 
Jakie idee przewodza lewicy każdy wie. Sukcesy tych przedsięwzięć chyba doprowadzą w końcu do tego że jedynym szkodnikiem pozostanie człowiek.
7 miesięcy temu / rg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.