DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Nowojorski dziennik gani Duńczyków za „okrucieństwo” wobec azylantów

Nowojorski dziennik gani Duńczyków za „okrucieństwo” wobec azylantów
Fot. Krystian Maj/FORUM

„The New York Times” ostro skrytykował najnowsze środki przedsięwzięte przez Duńczyków w celu ograniczenia napływu uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Środkowej. Amerykańska gazeta pisze o „okrucieństwie” duńskich elit wobec azylantów.


Dania po przyjęciu zdecydowaną większością głosów ustawy, zezwalającej na odbieranie osobom ubiegającym się o azyl kosztowności, a także ograniczającej możliwość łączenia rodzin - przynajmniej przez pierwsze trzy lata pobytu uchodźcy w Dani - spotkała się z ostracyzmem na świecie. Rząd właśnie podjął działania, mające poprawić jego wizerunek.

 

W artykule opublikowanym w wydaniu wtorkowym międzynarodowego „New York Timesa” Danii i jej polityce wobec uchodźców poświęcono artykuł wstępny. Napisano, że Dania w zeszłym tygodniu przyjęła „przerażająco okrutną strategię: okradania ludzi uciekających przed wojną.” Dodano, że ustawa zatwierdzona przez władze zdecydowaną większością głosów, pozwala urzędnikom przejmować cenne przedmioty, w tym biżuterię i gotówkę, aby zrównoważyć koszty ich przesiedlenia.

 

Redakcja skrytykowała rząd duński za publikację reklam i ogłoszeń w prasie zagranicznej, zwłaszcza w krajach, z których przybywają azylanci np. w Libii, informując o obniżeniu świadczeń socjalnych o połowę i możliwości deportacji, by w ten sposób odwieść jak najwięcej osób od prób przedostania się do Danii.

 

„NYT” wezwał Duńczyków, by pozostali „liderem w zakresie obsługi kryzysu uchodźców”, który jest kryzysem humanitarnym. Przypomniano, że Dania była pierwszym krajem, który ratyfikował Konwencję Narodów Zjednoczonych z 1951 roku dot. uchodźców, stanowiącą jeden z filarów prawa międzynarodowego. Redakcja radzi nordyckiemu krajowi, by „wyzbył się egoizmu” i nie podważać konwencji, aby nie pozostała ona nic nie znaczącym zapisem.

 

Redakcja skrytykowała „panikę,” udzielającą się Europejczykom i Amerykanom w związku z napływem imigrantów-muzułmanów i wszelkie próby zahamowania emigracji. „Takie podejście nie może stać się normą. Państwa zachodnie muszą wspólnie rozwiązać obecny exodus Syryjczyków w sposób, który jest humanitarny, sprawiedliwy i zgodny z ich zobowiązaniami, wynikającymi z prawa międzynarodowego” – czytamy. Gazeta dodaje, że może to będzie trudne i drogie, ale „jest do opanowania".

 

Ambasady duńskie rozpoczęły kampanię, przeciwdziałającą negatywnemu wizerunkowi kraju na arenie międzynarodowej. Duńska ambasada w USA już zwróciła się do mediów społecznościowych, aby dzieliły się "faktami dot. kryzysu uchodźców w Europie i ich sytuacji w Danii."

 

Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego na Tweeterze przekonują, że Dania jest jednym z dziesięciu państw członkowskich UE, które przyjęło najwięcej osób ubiegających się o azyl w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2015 roku. 21 tys. 300 osób ubiegających się o status uchodźcy otrzymało azyl. By porównać sytuację, Stany Zjednoczone musiałyby przyjąć aż 1,2 miliona uchodźców, a przyjęły zaledwie 2,5 tys. Syryjczyków.

 

Duńczycy bronią się, że nie tylko oni mają przepisy pozwalające na konfiskatę kosztowności. Podobne prawo funkcjonuje w Niemczech, Szwecji i Norwegii.

 

 

 

Źródło: nytimes.com., thelocal.dk., AS.


DATA: 2016-02-03 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To może rozpropagować hasło: Każdy redaktor NYT (i "GW") bierze na swe utrzymanie 10 "uchodźców". Na biednych nie trafiło.
ponad 4 lata temu / ma
 
Pewnie, a USA same sa przykladem otwartosci. Nawet Polaka bez wizy nie wpuszcza!
ponad 4 lata temu / ja
 
zdaje sie, że tą gazete wydają "eskimosi" ktorzy do swojego państwa polożonego w Palestynie żadnych imigrantów nie przyjmują
ponad 4 lata temu / darek
 
Czas odrestaurować MS Batory i ... po drodze również z Danii, zebrać kwiat migantów i podesłać NYT\'owi, zwłaszcza na utrzymanie, niechże ów NYT da dobry przykład i zapewni lokum i wyżywienie 10 000 migrantów. To byłby budujący przykład. Dlaczego kraj zadłużony jak Polska, z bezrobociem tak dużym, musi przyjmować tysiące migrujących za chlebem i dawać im za nic zasiłki w tym na każde dziecko? Czy tylko na 3 miesiące, na dwa razy trzy miesiące?
ponad 4 lata temu / Leon amator
 
Jakoś mnie nie dziwi, że tamtejsza GW prezentuje takie stanowisko. Wystarczy zajrzeć do tego "polskiego" odpowiednika NYT, żeby wiedzieć, jaka linia jest prezentowana na całym świecie przez ...
ponad 4 lata temu / dm
 
Ani słowa w artykule, kto kryzys wywołał, od bezpodstawnego ataku na Irak po usunięcie Kadaffiego i wywołanie konfliktu w Syrii. A nasza obecna władza aż przebiera nogami, by wejść głębiej... pod skrzydła temu nosicielowi moralbości i demokracji.
ponad 4 lata temu / daffy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.