DZIŚ JEST:   15   GRUDNIA   2019 r.

III Niedziela Adwentu
Św. Maryna
Św. Marii od Krzyża di Rosa
 
 
 
 

Praca nagrodzona pierwszym miejscem w konkursie "Przyszłość konserwatyzmu"

Nowoczesny konserwatyzm

Nowoczesny konserwatyzm

Przyszłość konserwatyzmu, jak i przyszłość każdej innej ideologii, zależy od samych jej zwolenników (w tym przypadku konserwatystów), oraz od środowiska zewnętrznego, na który wpływ ma się jedynie pośredni, a warunki często są dalekie od wymarzonych. Ale przecież im silniejsi konserwatyści, tym większy ich wpływ na wspomniane środowisko zewnętrzne.

 

Zacznijmy od tego, co jest, a nie tego, co powinno być. Żyjemy w czasach, w których główny ton życia publicznego dyktują media, które poprzez codzienne wpajanie do milionów głów wartości lewicowo-liberalnych, kształtują masy. To prawda, że telewizje są zdominowane przez wrogów konserwatyzmu, ale zamiast wpadać w defetyzm, pomyślmy racjonalnie. W gronie moich znajomych, nastolatków i dwudziestolatków, telewizja jest w odwrocie. Osoby młode, w przeciwieństwie do swoich rodziców, czy dziadków, wpatrują się w szklany ekran dużo rzadziej. Zamiast oglądać to, co wskażą im szefowie wielkich stacji, wolą włączyć komputer i samodzielnie wybierać pożądane treści w Internecie.

 

Dla konserwatystów jest to spore ułatwienie. Bariery wejścia na rynek internetowy są praktycznie zerowe, a każdy człowiek może tam przekazywać swoje treści, w dowolnej formie. Założenie telewizji, czy radia to zadanie dużo trudniejsze. Internet jest medium wciąż wolnym, a internauci społecznością zdolną iść pod prąd. Wiele razy memy internetowe w doskonały, dobitny sposób wyśmiewały propagandę głównego nurtu, a filmy w Internecie z osobami, które nie występują w telewizji, biły rekordy popularności.

 

Ktoś może odpowiedzieć, że przecież lewica też ma dostęp do Internetu, a kiedy tylko będzie to główne źródło informacji, to w Sieci stanie się to samo, co w telewizji, czyli nastąpi dominacja jednej strony. Jest to nieprawda ze względu na wspomniane już niskie bariery wejścia. Dopóki Internet będzie wolny, dopóty konserwatyści będą mieć równe szanse na dotarcie do mas. Dlatego tak ważna jest obrona wolności Internetu – tutaj można być spokojnym, młodzi ludzie w tej kwestii są jednością, co pokazały protesty przeciwko umowie ACTA.

 

W dłuższej perspektywie konserwatyzm musi zwyciężyć, bo wartości takie, jak rodzina, wiara, własność prywatna, towarzyszyły ludzkości od wieków i żadna inżynieria społeczna nie zmieni natury ludzkiej. Jedyny problem stanowi sposób dotarcia do ludzi i wpływania na politykę. Ten będzie coraz łatwiejszy, co wykazałem. Konserwatyści muszą być nowocześni. A więc skończmy narzekać – i do dzieła!

 

Marcin Surowski


DATA: 2012-10-15 10:46
AUTOR: MARCIN SUROWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.