DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Nowi kardynałowie już 19 listopada. Zobacz listę nazwisk nowych "Książąt Kościoła"

Nowi kardynałowie już 19 listopada. Zobacz listę nazwisk nowych "Książąt Kościoła"
Fot. Reuters/Forum

Franciszek kreuje 19 listopada trzynastu kardynałów elektorów, którzy mają prawo wybierać papieża podczas przyszłego konklawe, a także czterech kardynałów nieelektorów. Nowi purpuraci pochodzą z jedenastu krajów i pięciu kontynentów. Ich nazwiska papież ogłosił na zakończenie Mszy świętej z okazji Jubileuszu Maryjnego w Watykanie.
 

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 211 purpuratów, w tym 111 elektorów. Papież powiedział, że w przeddzień zamknięcia Drzwi Świętych Miłosierdzia odbędzie się konsystorz, na którym kreuje 13 nowych kardynałów z pięciu kontynentów. "Ich pochodzenie z jedenastu narodów wyraża powszechność Kościoła, który głosi i świadczy o Dobrej Nowinie Miłosierdzia Bożego w każdym zakątku ziemi" - powiedział Franciszek zaznaczając, że włączenie nowych kardynałów do diecezji Rzymu pokazuje również nierozerwalną więź łączącą Stolicę Piotrową i Kościoły partykularne rozsiane po całym świecie.


Zapowiedział też, że w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia będzie koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami.

Przyszli kardynałowie-elektorzy pochodzą z Włoch, Republiki Środkowoafrykańskiej, Hiszpanii, Brazylii, USA, Bangaldeszu, Wenezueli, Belgii, Wyspy Mauritius, Meksyku, Papui Nowej Gwinei. Kardynałowie nieelektorzy pochodzą z Malezji, Włoch, Lesotho i Albanii. Kontynentalnie, 5 kardynałów-nominatów reprezentuje Europę, 6 - obie Ameryki, 3 - Afrykę, 2 - Azję i jeden Oceanię. 

Oto nazwiska nowych kardynałów elektorów:

Abp Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii (pozostaje na stanowisku) (Włochy)

Abp Dieudonné Nzapalainga, CSSp., Arcybiskup Bangui (Republika Środkowoafrykańska)

Abp Carlos Osoro Sierra, Arcybiskup Madrytu (Hiszpania)

Abp Sérgio da Rocha, Arcybiskup Brasilii (Brazylia)

Abp Blase J. Cupich, Arcybiskup Chicago (USA)

Abp Patrick D’Rozario CSC, Arcybiskup Dhaki (Bangladesz)

Abp Baltazar Enrique Porras Cardozo, Arcybiskup Mérida (Wenezuela)

Abp Jozef De Kesel, Arcybiskup Malines-Brukseli (Belgia)

Abp Maurice Piat, Arcybiskup Port-Louis (Wyspy Mauritius)

Bp Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, (USA)

Abp Carlos Aguiar Retes, Arcybiskup Tlalnepantla (Meksyk)

Abp John Ribat MSC, Arcybiskup Port Moresby (Papua Nowa Gwinea) 

Abp Joseph William Tobin CSsR, Arcybiskup Indianapolis (USA).


Kardynałowie nieelektorzy:

Abp Anthony Soter Fernandez, emerytowany arcybiskup Kuala Lumpur (Malezja)

Abp Renato Corti emerytowany arcybiskup Nowary (Włochy)

Abo Sebastian Koto Khoarai, OMI, emerytowany arcybiskup Mohale’s Hoek (Lesotho)

Ks. Ernest Simoni, kapłan archidiecezji Szkodra-Pult (Albania).

 

 

Źródło: KAI

RoMDATA: 2016-10-09 14:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy to znaczy,że akt intronizacji Chrystusa w Polsce odbedzie sie bez udziału kardynałów? To sprawa wazniejsza niz udział w konsystorzu.
ponad 3 lata temu / podlasie
 
Książęta. ..pełna pokora i chęć służenia bliźnim ...
ponad 3 lata temu / refleksja
 
Nominacje kardynalskie dla takich osób jak aabp. Cupich czy De Kesel faktycznie źle rokują. Ale odwagi! Bóg pisze prosto po liniach krzywych. Papież Franciszek, z sobie znanych tylko względów, w świecie zachodu wynosi na wyższe stanowiska hierarchów często stojących na bakier z odwieczną Nauką Kościoła. Jednocześnie jednak dąży do zwiększenia reprezentacji "trzeciego świata", co musi przyczynić się do tendencji konserwatywnych w kolegium kardynalskim. Afryka nie da sobie w kaszę dmuchać.
ponad 3 lata temu / Jakub Majewski
 
do @pote - nie wiem przyjacielu czy coś piłeś, jest zgorzkniały, czy może z Ciebie typ "częstochowskiego" poety, ale 1/ co ma piernik do wiatraka? i co w ogóle chodzi w Twojej wypowiedzi?2/ idąc Twoim tokiem rozumowania Pan Jezus na uczniów powinien był wybrać raczej dobrych i mądrych studentów z wysoką elokwencja niż prostych rybaków czy przestępców. W końcu do rybaka to raczej po rybę, prawda?
ponad 3 lata temu / pote
 
?Kardynalat nie oznacza wyniesienia ani zaszczytu, ani odznaczenia. To po prostu posługa, która wymaga szerszego spojrzenia i wielkiego serca. I choć wydaje się to paradoksem, spoglądanie bardziej w dal oraz miłowanie bardziej powszechne i czynne można osiągnąć jedynie naśladując drogę Pana: drogę uniżenia i pokory, przyjmując postać sługi?. Słowa te czytamy w liście, jaki Papież wystosował do nowo mianowanych kardynałów. Franciszek zachęca ich do przyjęcia tego wyboru z ?prostotą i pokorą serca?. Prosi, by radość, która towarzyszy takiej chwili, ?była daleka od jakiegokolwiek przejawu światowości czy świętowania, obcego ewangelicznemu duchowi surowości, skromności i ubóstwa?. list p.F. z 2014 r.
ponad 3 lata temu / sacerdos
 
No no. Nauk takich sam zażyj. Ożeń się z ladacznicą, na korepetytora swoich córek wynajmij młodego imigranta z Maghrebu, oddaj swoich synów na "nauki" do Biedronia, zarząd swoim mieniem oddaj bezdomnemu alkoholikowi, a jak nie daj Boże "wypadnie" ci wyrostek robaczkowy wal jak w dym do krawcowej- każda w cięciu i zszywaniu biegła jest jak mało kto. Na zdrowie...
ponad 3 lata temu / @pote
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.