DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Nowi biskupi diecezji tarnowskiej

Nowi biskupi diecezji tarnowskiej

Ks. dr Jan Piotrowski i ks. dr Stanisław Salaterski to nowi biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Pierwszy był dotychczas proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a drugi proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie. Decyzję papieską ogłosiła 14 grudnia Nuncjatura Apostolska w Polsce. Uroczystości odbywają się też w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.


„Oczekiwania na nowych biskupów pomocniczych rozpoczęły się tuż po nominacji biskupa Andrzeja Jeża na biskupa tarnowskiego. Potrzeby w diecezji są olbrzymie, mamy 451 parafii. Dziś w diecezji wielka radość połączona jest z modlitwą za nowych pasterzy, by swoją posługą prowadzili wiernych do Boga. To jest ich pierwsze zadanie i to wielka nadzieja jaką wiążemy z posługą nowych pasterzy” – mówi rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.


Pasją ks. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu są misje.

 

„Misje warunkują jego tożsamość. Ciągle żyje w kategoriach Kościoła misyjnego” - mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

 

Ks. Jan Piotrowski był misjonarzem w Republice Konga w Afryce. Pracował też w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. Przez 10 lat był dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

 

Osoby znające księdza Piotrowskiego mówią, że dużo wymaga od siebie, jest człowiekiem otwartym na potrzeby konkretnego człowieka i życzliwym. „To Boży człowiek, szlachetny i ojcowski” - dodają wierni. Często do parafii zapraszał misjonarzy, którzy opowiadali o pracy w różnych rejonach świata.

 

W parafii św. Małgorzaty działają liczne grupy i stowarzyszenia m.in. kuchnia Caritas i punkt Dobre Serca, Poradnia Specjalistyczna Arka, grupa modlitewna św. o. Pio, świetlica parafialna dla dzieci oraz wspólnota osób niepełnosprawnych Wiara i Światło.

 

Ks. dr Jan Piotrowski, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana Piotrowskiego członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na konsultora ds. Misyjnych KEP.

 

W 2009 r. został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Interesuje się misjologią, historią misji, antropologią kulturową oraz muzyką klasyczną. Lubi jazdę na rowerze i pływanie. Biskup nominat zna pięć języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville).

 

Biskup nominat Stanisław Salaterski od kwietnia 1995 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie.

„Pracowity, dobry człowiek i gospodarz, otwarty na młodzież, potrzeby ubogich. Ważni są dla niego też chorzy i starsi. Nasz proboszcz ma czas dla drugiego człowieka” – mówią wierni.

 

W parafii prężnie działa świetlica dla najmłodszych. Codziennie korzysta z niej ok. 40 dzieci. Uczniowie odrabiają tam lekcje, dostają posiłki i jeżdżą na wycieczki. Ok. 80 ubogich jest objętych stałą pomocą. „Proboszcz nie raz kupował ludziom leki i pomagał płacić rachunki za media” – dodają parafianie.

 

Ks. Salaterski sam żyje skromnie, nie boi się prac fizycznych. Parafianie wiele razy widzieli go z taczkami, młotkiem czy nawet z miotłą. Raz nawet w prezencie dostał nowe taczki, kiedy starymi woził piasek, by posypać w zimie śliskie chodniki przy kościele.

 

W czasie kiedy był proboszczem w zabytkowej katedrze został przeprowadzony remont generalny. Udało się m.in. odnowić wieżę, elewację, wymienić blachę, osuszyć fundamenty i odnowić ołtarze. Remontowany był też Plac Katedralny.

 

„Nie chcę się za dużo zmieniać w podejściu do ludzi i duszpasterstwa” – mówi biskup nominat Stanisław Salaterski.

Ks. dr Stanisław Salaterski, urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa. Specjalistyczne studia z historii Kościoła zakończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem.

 

Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, diecezjalnym duszpasterzem harcerstwa, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski, asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i wikariuszem biskupim do spraw młodzieży. Interesuje się historią kościoła i turystyką górską. Zna języki niemiecki i rosyjski.

 

Jutro w kościołach diecezji tarnowskiej czytany będzie list biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który prosi wiernych o modlitwę w intencji nowych biskupów pomocniczych.

 

„Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupów Nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą duszpasterskie wyzwania trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, poprzez posługę nowych pasterzy tarnowskiego Kościoła umacnia wiarę Ludu Bożego, dodaje odwagi wobec zła oraz pomnaża cierpliwość na drodze poszukiwania prawdy i dążenia do osobistego uświęcenia” – napisał biskup tarnowski.

 

Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.


DATA: 2013-12-14 15:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze że oni a nie ten pyszałek T. Rozkrut z Sądu
ponad 6 lat temu / gienek
 
ks proboszcz dr Stanisław Salaterski skromny proboszcz o wielkim sercu , dobrych chwil w tej trudnej posłudze
ponad 6 lat temu / 55+
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.