DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   ŚWIAT

Michał Wałach

Nowe życie starego fałszu


Putin ostatnią nadzieją Europy – takie tezy można usłyszeć nie tylko z ust kremlowskich propagandzistów, ale również przedstawicieli zachodnich środowisk nacjonalistycznych lub aspirujących do miana „konserwatywnych”. Zauważalna obecnie miłość do Rosji to nowe życie panslawizmu – idei wygodnej dla Moskwy, ale niebezpiecznej dla Starego Kontynentu.

 

Wiek XIX był dla Słowian okresem trudnym. Pomijając czarnogórskich górali z krain zapomnianych przez Boga i ludzi, jedynym państwem słowiańskim niepodlegającym obcej władzy było Imperium Rosyjskie. Wraz z postępującym odrodzeniem tożsamości wiele słowiańskich narodów zaczęło poszukiwać drogi do niepodległości. Ich liderzy swoje nadzieje skierowali w stronę Petersburga, chętnego udzielać (często, acz nie zawsze fikcyjnego) wsparcia w zamian za realną perspektywę geopolitycznych korzyści.

Idea współpracy słowiańskich nacji nie rozkwitła ani wśród gnębionych przez Imperium Osmańskie Słowian południowych, ani też w podzielonej między zaborców Polsce. Zacofanie ekonomiczne Bałkanów i idące z nim w parze opóźnienie polityczne utrudniało rozwijanie się tam nowych ideologii. Z kolei Polska, kraj mający tradycje wyznaczania atrakcyjnych dla Słowian trendów kulturowych, znajdowała się od końca XVIII wieku pod panowaniem obcych mocarstw. Jedno z nich, chociaż rządzone przez dynastię de facto niemiecką, mieniło się słowiańskim i stanowiło obiekt westchnień wielu uciemiężonych Słowian. Ale dla Polski złożenie nadziei u stóp cara oznaczało kapitulację niepodległościowych ambicji i groziło wpadnięciem w objęcia prawosławnej schizmy.

Naturalnym gruntem dla rozwoju ideologii wszechsłowiańskiej były Czechy – kraj o bogatych historycznie tradycjach państwowych, przekreślonych przez stoczoną w roku 1620 bitwę pod Białą Górą, która doprowadziła do zagłady elity czeskiej.

Średniowieczne dzieje, chociaż długo zapomniane, nie poszły jednak na marne. Ojcowie czeskiego ruchu narodowego, chcąc przywracać zagubioną w mrokach historii tożsamość, mieli do czego sięgać, a w razie potrzeby podpierali się falsyfikatami dowodzącymi niegdysiejszej świetności nadwełtawskiego państwa. Nostalgiczne zerkanie w przeszłość, także słowiańską, w naturalny sposób skierowało uwagę Czechów na starożytną wspólnotę. Dlatego to właśnie w Pradze odbył się w roku 1848 pierwszy Zjazd Słowiański.

Jedną z motywacji do zorganizowania spotkania był rozwój tożsamości narodowej w krajach niemieckich. Niemcy bowiem na fali romantycznych uniesień Wiosny Ludów postanowili spotkać się we Frankfurcie i obradować nad swoją narodową przyszłością. Obrady zbojkotowali Czesi, w symboliczny sposób odrzucając cywilizacyjną drogę niemczyzny.

 

Wspólnota słowiańska niejedno ma imię

Również w Czechach najwyraźniej zarysowały się w idei politycznej prądy współpracy Słowian: prohabsburski austroslawizm, prorosyjski panslawizm i stojący w opozycji do niego neoslawizm (popularny wśród polskich endeków).

Austroslawizm zakładał odrzucenie oferty Petersburga i dążenie do uzyskania politycznych wpływów narodów słowiańskich żyjących pod panowaniem Habsburgów, zahamowanie postępującej germanizacji i madziaryzacji, przeobrażenie imperium w federację austro‑słowiańską i wyzwolenie Słowian spod władzy tureckiej.

Panslawiści zaś nie ufali Niemcom i nadzieję dla Słowian upatrywali wyłącznie w Rosji. Ta idea nie cieszyła się poparciem naszych liderów, których z czasem przestano nawet zapraszać na Kongresy Słowiańskie organizowane w imperium Romanowów. Panslawizm zakładał polityczną, kulturalną, ekonomiczną, a nawet religijną dominację schizmatyckiej Rosji w planowanej wspólnocie. Celem samym w sobie była integracja tożsamości lokalnych z rosyjskością. Takie pomysły dawały Petersburgowi pole do akcji dyplomatycznych w Europie Środkowej i Południowo‑Wschodniej. Nic dziwnego – spełnienie marzeń panslawistów uczyniłoby z Rosji imperium o niedoścignionym potencjale.

Dla Polaków nie do zaakceptowania była jednak nie tylko pełna dominacja ruszczyzny, ale także lansowanie prawosławia jako jednego wyznania dla wszystkich. Nie godząc się na to, zyskaliśmy miano judaszy Słowiańszczyzny. Ten niemożliwy do pogodzenia z polską tradycją i naszym narodowym interesem program, dokładnie z tych samych powodów co przed wiekami, jest dla nas nie do zaakceptowania także dziś.

 

Dominacja Rosjan, czyli kogo?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Niezwykle mocne słowa o homoheretykach w Kościele. Gościem programu Prawy Prosty jest ks. prof. Dariusz Oko. Na program zaprasza Łukasz Karpiel.

 
 

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 

Studentka położnictwa grozi prolajferom! – alarmuje stronazycia.pl i publikuje skandaliczne wpisy osoby, która w przyszłości ma otrzymać prawo do kontaktu z pacjentami, także tymi najmłodszymi.

 

Na etapie prac w Senacie na „piątką dla zwierząt” PiS zamierza złożyć poprawkę, która ma utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt. Miałaby ona m.in. weryfikować sytuację zwierząt – także w miejskich gospodarstwach domowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.