DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Nowe zarzuty wobec Stefana Michnika. Sąd wojskowy nakazał tymczasowy areszt

Nowe zarzuty wobec Stefana Michnika. Sąd wojskowy nakazał tymczasowy areszt
Stefan Michnik

Były stalinowski sędzia Stefan Michnik otrzymał 93 nowe zarzuty popełnienia tzw. zbrodni sądowych. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał nakaz tymczasowego aresztowania oskarżonego. W połowie października może również dojść do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

Jak informuje RMF FM, pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił Stefanowi Michnikowi 93 nowe zarzuty, związane z jego „sądową działalnością” po II wojnie światowej. Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prok. Andrzej Pozorski przekazał mediom informację o wydaniu decyzji o tymczasowym aresztowaniu byłego stalinowskiego sędziego. Prokurator precyzuje, że podstawą do postawienia zarzutów był wyczerpujący materiał dowodowy, dotyczący zbrodni sądowych popełnionych w 1952 i 1953 roku.

 

– To przestępstwa stanowiące zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu przez niego bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia, a także wydanie postanowień o tymczasowym aresztowaniu wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego – powiedział prok. Andrzej Pozorski. Dodał, że zarzuty dotyczą zbrodni przeciwko ludzkości. W tym przypadku, w świetle prawa międzynarodowego, nie ulegąją one przedawnieniu.

 

„W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik, działając w strukturach totalitarnego państwa, posługującego się na wielką salę terrorem w realizacji celów politycznych i społecznych, utożsamiał się z nim i podjął działania polegające na stosowaniu represji i naruszaniu praw człowieka, uznając tego rodzaju działanie za usprawiedliwione, utrwalając w ten sposób system totalitarny” – czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Pion śledczy IPN jest zdania, że stalinowski sędzia Stefan Michnik „sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, a orzekając w sprawach karnych, kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej i politycznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych, dokonując dowolnej oceny materiału dowodowego – niezawierającego jakichkolwiek obiektywnych dowodów obciążających oskarżonych, a tym samym bezpodstawnie przypisał im popełnienie przestępstw”.

 

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku do władz Szwecji, gdzie na stałe mieszka Stefan Michnik, wpłynął wniosek o aresztowanie. Instytut Pamięci Narodowej chciał mu postawić 30 zarzutów. Stalinowski sędzia miał bowiem, opierając się na sfabrykowanych przesłankach, skazać czterech działaczy podziemia niepodległościowego. Sąd Rejonowy w Goeteborgu zdecydował jednak, że nie wyda go Polsce i uznał, że zarzuty stawiane Michnikowi, przedawniły się.

 

 

Źródło: onet.pl, rmf24.pl, Instytut Pamięci Narodowej

WMa

 

 


DATA: 2019-10-10 19:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@aloa - za co te brawa? Za opieszałość i działania pozorowane? IPN nie wiedział, że ich pierwszy wniosek zostanie odrzucony ze względu na przedawnienie? @marek - sytuacja w polskich sądach jest dramatyczna. Sędziowie targają się na koszmarne wyroki i jeszcze gorsze uzasadnienia. Całkowicie zgadzam się z Panem, że konieczna jest nauka logiki i bezwzględne wyrzucanie studentów, którzy nie są w stanie jej zaliczyć. Przecież sędziowie w swoich uzasadnieniach potrafią zupełnie ignorować podstawową zasadę logiki czyli prawo sprzeczności. Nie potrafią budować poprawnych analogii czy nie zauważają z jakiej przesłanki wynika dany wniosek. To jest elementarz logiki i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla sędziów.
7 miesięcy temu / Akwin
 
słusznie,ale czy i dziś sędziowie nie popełniają zbrodni sądowych wydając niesprawiedliwe wyroki,niszcząc przez to ludziom zycie? kto z tzw. wymiaru sprawiedliwości np.poniósł karę za skazanie Tomasza Komendy? a to tylko wierzchołek góry lodowej.Sądy często nie przestrzegają zasad prawnych:in dubio pro reo oraz konieczności udowodnienia winy oskarżonemu,co prowadzi do niesprawiedliwych i głupich wyroków.Ostatnio czytamy o skazywaniu księży a wraz z nimi parafii i diecezji za rzekome przestępstwa na tle seksualnym,popełnione kilkadziesiąt lat temu.Z logicznego i prawnego punktu widzenia,takich przestępstw udowodnić się nie da,a skazywanie parafii,diecezji jest prawnei niemożliwe,a jednak ma miejsce.W Polsce mamy do czynienia z sądokracją w stalinowskim stylu.To wina wielu czynników.Jednym z nich jest kiepski poziom kształcenia prawników,ktorych po prostu na studiach nie uczy się logiki/powinna być wraz z matematyką obowiązkowa przez cały okres studiowania/.
7 miesięcy temu / marek
 
Brawo za działania IPN i prokuratury. Trzeba ścigać Michnika.
7 miesięcy temu / aloa
 
Tak mogłyby zrobić władze polskie gdyby Michnik mieszkał w Argentynie,albo na Nowej Gwinei- a nie w państwie członkowskim EU.Poza tym Polska nie jest "państwem poważnym" i nie ma o czym mówić.
7 miesięcy temu / @Jot
 
@Jot pisząc o poważnym państwie, to jakie państwo nie przychodzi do głowy? niestety
7 miesięcy temu / szpulas11
 
Państwo poważne które ma prawdziwe elity twardo domaga się wydania zbrodniarza. W przypadku odmowy wysyła służby specjalne i przywożą delikwenta. W wypadku kiedy to niemożliwe likwidują na miejscu. Kropka. Niema o czym więcej pisać.
7 miesięcy temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.