DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Nowe zarzuty dla rosyjskich kontrolerów. Śledztwo smoleńskie powoli nabiera tempa

Nowe zarzuty dla rosyjskich kontrolerów. Śledztwo smoleńskie powoli nabiera tempa
Fot. PRSteam.net / cc licence

Zespół prokuratorów prowadzących śledztwo smoleńskie zdecydował o przedstawieniu nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów oraz trzeciej osoby przebywającej w czasie katastrofy samolotu Tu-154M w wieży kontroli lotów. Chodzi o umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym oraz pomocnictwo do jej sprowadzenia.

 

Blisko siedem lat po katastrofie i rok od przejęcia śledztwa smoleńskiego przez zespół śledczych z Prokuratury Krajowej zapadła decyzja o sformułowaniu nowych zarzutów wobec kontrolerów lotu pracujących 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj. Jak poinformował prok. Marek Kuczyński, kontrolerom: Pawłowi P. oraz Wiktorowi R. przypisano przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, którego konsekwencją była śmierć wielu osób. Śledczy uznali też za niezgodne z prawem działania trzeciej osoby obecnej tego dnia na wieży: Nikołaja K., któremu przypisuje się pomocnictwo do sprowadzenia katastrofy.

 

Polscy prokuratorzy chcą przesłuchać kontrolerów i postawić im zarzuty. Do tego niezbędne jest sięgnięcie po tzw. międzynarodową pomoc prawną. Wniosek w tej sprawie do Federacji Rosyjskiej już został wysłany, prokuratorzy czekają na odpowiedź. Wiadomo jednak, że Rosjanie dotąd niechętnie podchodzili do wszelkich prób obciążenia winą za katatrsofę swoich obywateli.

 

Jak poinformował prok. Marek Pasionek, zastępca Prokuratora Generalnego, od chwili przejęcia śledztwa od wojskowej prokuratury, (4 kwietnia 2016 roku) śledczy zgromadzili i przeanalizowali 2 tys., tomów akt.  Nowe informacje jakie się oddało pozyskać są wynikiem audytów m.in. w resorcie sprawiedliwości, spraw zagranicznych, kancelarii premiera oraz w służbach: ABW, AW, SKW, SWW oraz w podkomisji badającej przyczyny katastrofy. Posiadane materiały są digitalizowane i porządkowane.

 

Zdaniem prok. Pasionka sukcesem zakończyła się próba umiędzynarodowienia śledztwa. To zatrudnienie do badań sekcyjnych międzynarodowych ekspertów oraz nawiązanie współpracy z czterema renomowanymi zagranicznymi laboratoriami (z Wielkiej Brytanii, Irlandii Płn., Hiszpani oraz Włoch).

 

Prokuratura dotąd wykonała 17 ekshumacji ofiar katastrofy, a w tym roku podejmie jeszcze 40 tego rodzaju czynności. W przyszłym roku wykonanych zostanie jeszcze 26 ekshumacji. Prace zakończą się w czerwcu 2018 roku. Dotąd wykonane prace ujawniły zamianę ciał dwóch ofiar, a w pięciu przypadkach okazało się, że w trumnach znajdowały się zmieszane szczątki różnych osób. – To potwierdziło, że decyzja o ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy była zasadna – mówił prok. Kuczyński. Prócz badań sekcyjnych, eksperci zabezpieczają materiał do szeregu innych badań, m.in. genetycznych, histopatologicznych, fizykochemicznych, toksykologicznych także właśnie przez zagraniczne ośrodki. Pierwsze próbki trafią do laboratoriów poza Polską w maju. W ramach podejmowanych badań weryfikowany będzie wątek dotyczący użycia materiałów wybuchowych.

 

Śledczy chcą też udać się do Rosji w celu skatalogowania elementów wraku. W tym celu stworzony został specjalny program komputerowy. Czynności muszą być realizowane w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Prokuratorzy chcą też stworzyć wirtualną mapę obszaru katastrofy, na której umieszczane zostaną elementy samolotu. Ma ona pomóc w analizie przebiegu katastrofy. Końcowym zamierzeniem jest uzyskanie całościowej opinii biegłych na temat przebiegu katastrofy.

 

Prokuratura poinformowała, że obok śledztwa głównego prowadzonych jest siedem wątków pobocznych. Wyjaśniane są kwestie: nadużycia zaufania w kontaktach międzynarodowych przez polskich przedstawicieli, zaniechanie przez prokuratorów wojskowych wykonania sekcji na terenie Federacji Rosyjskiej, fałszowania dokumentów w BOR, niszczenia dowodów na terenie katastrofy, poświadczania nieprawdy w dokumentach sekcyjnych sporządzanych przez rosyjskich medyków, nieprawidłowości w działaniu BOR. Siódme postępowanie jest niejawne.


 

MA

DATA: 2017-04-03 13:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, jakie będą kolejne kroki po ogłoszeniu, że za zamach odpowiadają Rosjanie, posługujący się swoimi agentami w Polsce? Wojna?
ponad 3 lata temu / wmo
 
Czego "nabiera"? I tak im nie wierzymy. Jeden wielki kit. Od początku, a raczej braku początku do końca.
ponad 3 lata temu / pww
 
Kiedy zostaną postawione zarzuty winnym zniszczenia głównego dowodu - wraku polskiego Tu-154M (własności chyba MON)? I w ślad za tym premierowi Tuskowi lub ministrowi ON, za bezczynność, przyzwolenie (oprócz innych zaniechań).
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Już trenowano zarzuty dla kontrolerów w Mirosławcu. Wiadomo czym się to skończyło.
ponad 3 lata temu / Stormer
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.