DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Nowe żądania zwolenników eutanazji w Kanadzie. Hospicja mają uśmiercać pacjentów

Nowe żądania zwolenników eutanazji w Kanadzie. Hospicja mają uśmiercać pacjentów
Fot. Jarmoluk/Pixabay

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska personel hospicjów zmuszany jest do przeprowadzania eutanazji. Podobnie, jak w przypadku aborcji, jeśli dany lekarz osobiście odmówi uczestnictwa we wspomaganym samobójstwie, ma obowiązek skierowania go do innego medyka. Gdy wchodziła w życie regulacja MAiD, zapewniano, że hospicja i ośrodki opieki paliatywnej nie będą zmuszane do uśmiercania pacjentów.

 

O prawach sumienia pracowników służby zdrowia w Kanadzie znowu jest głośno. Niedawno sąd w Ontario zdecydował, że lekarze, którzy sprzeciwiają się eutanazji, muszą w niej uczestniczyć, chociażby pośrednio, skierowując pacjenta do osoby, która eutanazję wykona.

 

„Wspomaganie medyczne śmierci” jak eufemistycznie kanadyjskie prawo określa zabójstwo pacjenta (inaczej wspomagane samobójstwo lub zwyczajnie eutanazja) zalegalizowano w czerwcu 2016 roku. Podania śmiercionośnego zastrzyku może domagać się pełnoletnia osoba nieuleczalnie chora.

Teoretycznie „wspomagane samobójstwo” nie jest dostępne dla nieletnich, chorych psychicznie, niepełnosprawnych itp. Lobby eutanazyjne chce to jednak zmienić i poszerzyć krąg osób, które mogłyby być uśmiercane.

 

By zapobiec „turystyce samobójczej”, eutanazja jest dostępna tylko dla mieszkańców kwalifikujących się do kanadyjskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Zgoda na poddanie się eutanazji musi być wielokrotnie wyrażona, a nie dorozumiana, w tym w chwili tuż przed śmiercią. Może też  być odwołana w dowolnym momencie i w dowolny sposób.

 

Dany pacjent w celu poddania się eutanazji musi podpisać pisemną zgodę – 10 dni przed planowanym uśmierceniem – przed dwoma niezależnymi świadkami, którzy muszą potwierdzić, że zostało to zrobione dobrowolnie, bez przymusu.

 

Następnie dwaj lekarze i / lub pielęgniarki muszą niezależnie potwierdzić, że pacjent cierpi na nieuleczalną, ciężką i nieodwracalną chorobę.

 

„Wspomagane samobójstwo” było uprzednio zakazane na podstawie kodeksu karnego jako forma zabójstwa. Zakaz ten został uchylony decyzją Sądu Najwyższego z lutego 2015 roku. w sprawie Carter przeciwko Kanadzie. 17 czerwca 2016 r. w parlamencie kanadyjskim uchwalono ustawę o zalegalizowaniu eutanazji.  

Mimo, że ustawa zawiera szereg obostrzeń, na medyków wywierana jest presja przez zarządy szpitali i hospicjów, aby częściej stosować eutanazję.

 

Ostatnio urząd ds. zdrowia w Kolumbii Brytyjskiej wydał rozporządzenie zmuszające wszystkich medyków do udziału w eutanazji (MAiD). Rozporządzenie Fraser Health bezpośrednio wpływa na instytucje takie jak Delta Hospice, które są przeciwne uczestnictwu w eutanazji. Janice Strukoff, kierowniczka administracji z hospicjum Delta oświadczyła, że „opieka paliatywna hospicjum nie polega na przyspieszaniu śmierci i sprzeciwiamy się zastraszaniu, które obecnie ma miejsce w K. B.”.

Nancy Macey, założycielka i dyrektor wykonawczy hospicjum Delta dodała, że „ustawa MAiD może być traumatyzującym doświadczeniem dla personelu, pacjentów oraz wolontariuszy i mogą oni zrezygnować z pracy, obawiając się zmiany zasad opieki paliatywnej”. Hospicjum już boryka się z brakiem pracowników, a nakaz uśmiercania pacjentów – wbrew woli personelu medycznego – może jedynie zaostrzyć problemy i trudno będzie znaleźć osoby chętne do pracy.

 

W odpowiedzi na nakaz władz, dyrektor medyczny Fraser Health Palliative Care, dr Neil Hilliard zrezygnował ze stanowiska. „Zapewnienie eutanazji lub wspomaganego samobójstwa przez lekarza nie jest zgodne z zasadami opieki paliatywnej” – napisał w  oświadczeniu.

 

W zeszły weekend w Langley BC odbyło się spotkanie dotyczące wymuszania eutanazji na placówkach medycznych wbrew decyzji personelu. Przyciągnęło 300 osób, w tym – poza pracownikami placówek medycznych – również posłów. Uczestnicy wskazywali, że wymóg wykonywania eutanazji zniszczy rozwijaną z takim mozołem opiekę paliatywną.

Decyzja władz wpłynie również na plany budowy nowych hospicjów, których administratorzy obawiają się presji wywieranej na personel, by uśmiercał pacjentów, zamiast nieść pomoc na ostatnim etapie życia.

 

Prawa sumienia pracowników służby zdrowia wzbudzają w Kanadzie wielkie poruszenie. Niedawno sąd w Ontario zdecydował, że lekarze, którzy sprzeciwiają się eutanazji, muszą uczestniczyć w niej pośrednio, skierowując pacjenta do medyka, który będzie gotów go uśmiercić.

 

O niepokojącym trendzie szykanowania szpitali i hospicjów pisał pod koniec stycznia dr Will Johnston na łamach „Huffington Post”. Zauważył on, że osoby chore o skłonnościach samobójczych – wskutek działań aktywistów pro-eutanazyjnych – mogą zostać poddane procedurze „wspomaganego samobójstwa” dzięki zatwierdzonym przez rząd protokołom po serii sukcesów sądowych i legislacyjnych działaczy na rzecz legalizacji eutanazji. Ci aktywiści ostatnio postanowili radykalnie zmienić zasady opieki paliatywnej, domagając się, by hospicja już nie koncentrowały się na uśmierzaniu bólu w ostatnim etapie życia ludzi, lecz przyspieszali ich śmierć.

 

Postawa zwolenników legalizacji uśmiercania pacjentów uległa wyraźnej radykalizacji. Zanim wywalczyli korzystne orzeczenia w Sądzie Najwyższym przekonywali, że mają ograniczone cele. Po zwycięstwie tak zwani zwolennicy ruchu medycznego zabijania stali się niecierpliwi wobec osób czy instytucji, które odmówiły uczestnictwa w procedurze eutanazyjnej.

 

Aktywiści teraz walczą o poszerzenie dostępu do „opcji śmierć” dla wszystkich osób, które zostały strategicznie wykluczone z planu, to jest dla dzieci, osób z przewlekłymi chorobami, niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Hospicjom, które odmawiają uśmiercenia pacjentów, zarzucają natomiast „okrutne traktowanie” pacjentów.  

 

Źródło: lifesitenews.com

AS

 

 

 


DATA: 2018-02-17 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jestem zwolennikiem eutanazji,mam 69 lat nie wyobrażam sobie leżeć,patrzeć w sufit i przeklinać wszystkich z Bogiem włącznie,
ponad 2 lata temu / włodzimierz
 
Problem płatnych zabójców nie jest marginalnym tematem.
ponad 2 lata temu / do wethaed
 
Wie ktoś może które miejsce w rankingu pod tytułem "kraje najlepiej wdrażające politykę społeczną kościoła" znajduje się Kanada? Pierwsze nie, bo już zajęte, ale może chociaż podium, co?
ponad 2 lata temu / incuss
 
Po co zawracać sobie głowę takimi marginalnymi tematami? W Polsce bez zgody i woli chorych, uśmierca się większość chorych z tzw. rakiem. Gdy tymczasem zgodnie z prawami biologii, ta tzw. choroba jest w większości wypadków fazą naprawczą i wystarczy odpowiednio poinformować pacjenta o jego stanie i pomóc mu dojść do zdrowia, tymczasem jest on na ogół truty chemioterapią lub uszkadzany promieniowaniem twardym. Czasem interwencja chirurgiczna ma sens, ale są to bardzo rzadkie przypadki.
ponad 2 lata temu / wethaed
 
To może niech zastosują względem ludzi wymagających opieki hospicyjnej metody Himmlera.Będą już mieli gotowy projekt oraz sposoby uśmiercania ludzi nieprzydatnych ekonomicznie.A propagatorzy morderstwa nazywanego eufemistycznie samobójstwem wspomaganym,niechaj zobowiążą się w piśmie rejentalnym,że kiedy oni będą starzy i chorzy zostaną obowiązkowo eksterminowani.I to publicznie,by ludzie widzieli wywiązanie się z pisemnego zobowiązania i przywiązanie do własnych poglądów względem słabych i starych.Bo jest pewne,że tymi propagatorami,o których mowa w ostatnim akapicie są ludzie zdrowi,silni i młodzi.A gdy przyjdzie i na nich czas,to bankowo,będą się czepiać życia jak rzep ogona.Czego im z całego serca życzę.Niechaj sami doświadczą strachu przed zabiciem ich z powodu niedomagań.
ponad 2 lata temu / tak myślę
 
A papież milczy.
ponad 2 lata temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.