DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Nowe władze Wiednia przeciwne pomnikowi Jana III Sobieskiego! „Miałby wydźwięk antyturecki”

Nowe władze Wiednia przeciwne pomnikowi Jana III Sobieskiego! „Miałby wydźwięk antyturecki”

W tym roku przypada 335. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Z tej okazji 12 września w Wiedniu miał stanąć pomnik polskiego króla Jana III Sobieskiego, który uratował Europę przed szturmującą jej granicę armią osmańską. Wszystko wskazuje jednak, że tak się nie stanie mimo ogromnych wysiłków, jakie przez wiele lat podejmowano w tej sprawie. A wszystko przez nowe władze stolicy Austrii, które uważają, że pomnik polskiego władcy mógłby mieć wydźwięk… antyturecki.

 

Próby uczczenia Jana III Sobieskiego w Wiedniu trwają od 1684 roku. Nigdy jednak nie miały one pozytywnego finału. Obecna – 13. batalia o pamięć – trwa od 2011 roku, kiedy to rozpisano konkurs na budowę monumentu. Miałby on stanąć na wzgórzu Kahlenberg, skąd Sobieski rozpoczął atak na armię turecką. Jak podaje portal rmf24.pl „wszystko jest już przygotowane – jest tam cokół, ułożono także kostkę brukową dookoła”.

 

4-tonowy pomnik został już odlany i czeka na transport do Wiednia. Powstał dzięki datkom, jakie wpłacili prywatni darczyńcy i KGHM.  Oprócz monumentu na wzgórzu Kahlenberg miały stanąć dwie wielkie tablice z napisem w języku polskim i niemieckim „Król Polski Jan III Sobieski” wraz z datą bitwy pod Wiedniem. Wstępne plany zakładały, że jego odsłonięcie z udziałem przedstawicieli Austrii i Polski odbędzie się 12 września w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

 

Wszystko zmieniło się jednak w czerwcu, kiedy to wybory na burmistrza Wiednia wygrał Michael Ludwig z partii socjaldemokratycznej. Jedną z jego pierwszych inicjatyw było przesłanie pisma do strony polskiej, w którym stwierdzono, że pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu miałby wydźwięk antyturecki i należy wstrzymać się z jego instalacją.

 

Sprawę skomentował prof. Czesław Dźwigaj. – W Wiedniu istnieją dwa pomniki konnicy Tatarów krymskich, która uczestniczyła w odsieczy Wiedeńskiej i walczyła ramię w ramię z Janem III Sobieskim, na obu są napisy przypominające tę bitwę, a także to, że dzięki temu wydarzeniu uratowano Europę. Nigdzie nie ma wzmianki o Polakach i polskim królu. Ponadto na tablicy na kościele Świętego Józefa w Wiedniu jest napis, że głównodowodzącym armii chrześcijańskiej był Jan III Sobieski, ale zwycięzcą był cesarz Leopold – powiedział.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika. – To między innymi dlatego od tak wielu lat Polonia w Wiedniu walczy o powstanie tego pomnika. To była jedna z najważniejszych bitew w historii, która uratowała Europę przed Imperium Osmańskim, ale wciąż nie ma tam pomnika Jana III Sobieskiego. (...) Pojawiły się informacje, że władze miasta chcą powstania pomnika, ale innego, tak żeby nie przedstawiał on polskiego króla. Nadal prowadzimy rozmowy – mówi Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 


DATA: 2018-08-23 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chciałoby się powiedzieć: "A nie mówiłem?" Co jednak będzie jak Turasy wystąpią z roszczeniami odszkodowawczymi? No przecie szli "ubogacać europejską kulturę" a Ci "naziści" z Polski pod wodzą Sobieskiego im to uniemożliwili popełniając na nich "zbrodnię na ludzkości". No, będziem se niedługo w brodę pluć, że Husaria była tak śmiertelnie skuteczna w walce z wrogiem. Nie, nie żartuję. Osobnicy "wyznania prawniczego" są "szatańsko zdolni" do wszystkiego.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Tak szczerze...to ten pomnik jest brzydki.
ponad 1 rok temu / o
 
Austria-ojczyzna Austriaka Hitlera... Dziwnym trafem zapomina się, że Austria to w istocie, jak wskazuje niemieckojęzyczna nazwa tego kraju Oesterreich, Bardziej Wschodnia Rzesza
ponad 1 rok temu / marek
 
Austria niech się rządzi po swojemu. U nas w Krakowie od czerwca stoi pomnik Kuklinskiego i co na to IPN ?
ponad 1 rok temu / Zyga
 
Króla Jana III szanujmy w Polsce. Nie pierwszy raz austriacy pokazują mam miejsce w szeregu. Nie zmieni się to po instalacji pomnika. Poczekajmy raczej aż sami dojrzeją do zmiany a jak nie to bez żalu.
ponad 1 rok temu / Paweł
 
Ten pomnik bardziej przypomina zimowy kulig. Nie było lepszego wykonawcy niż ten nieszczęsny Dźwigaj?
ponad 1 rok temu / bvr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.