26 października 2018

Nowe technologie zmienią rolę rządów i oblicza miast. Dubaj prekursorem „smart city”

(By Simon Bierwald from Dortmund, Germany (Dubai Sunset from Burj Khalifa) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

W Dubaju zakończyło się forum poświęcone nowym technologiom IT, które mają nie tylko zmienić rolę rządów, ale przyczynić się do budowania „szczęśliwych miast”. Największa metropolia Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma już wkrótce stać się – dzięki inteligentnym technologiom – „najszczęśliwszym miastem” na świecie.

 

Wprowadzenie technologii, która uczyni Dubaj najszczęśliwszym miastem na świecie, było głównym tematem Światowego Forum Danych ONZ 2018, które trwało od 22 do 24 października. Podczas kilkudniowych paneli dyskusyjnych analizowano wpływ nowych technologii na redefinicję roli rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mówcy z udziałem nigeryjskiej zastępcy Sekretarza Generalnego NZ, Aminy Jane Mohammed i dr Aishy Bint Bin Bish – dyrektora generalnego rządowego projektu Smart Dubaj, której powierzono zadanie transformacji Dubaju, by stał się najinteligentniejszym i najszczęśliwszym miastem na świecie – podkreślili znaczenie partnerstw publiczno-prywatnych. To model współpracy agend rządowych z biznesem i współfinansowania projektów, by w pełni wykorzystać nowe technologie do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. – Cele Zrównoważonego Rozwoju to zbiorowa odpowiedzialność, uniwersalny program – przypomniała przedstawicielka ONZ. – Dane dają wielką przewagę obecnie i pozwalają w czasie rzeczywistym zbierać informacje, prognozować oraz planować daleko w przyszłość – podkreśliła.

 

– Posiadanie globalnego systemu gromadzenia danych jest niezbędne do integracji dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy, technologii blockchain, robotyki itp. – wyjaśniała. – Są to wszystkie technologie o wysokim potencjale, ale istnieją luki w ich stosowaniu. Dzieje się tak, ponieważ młodzi ludzie nie są wystarczająco zaangażowani i przeszkoleni, by korzystać z tych nowoczesnych technologii. Obecny średni wiek pracowników ONZ wynosi nieco poniżej 40 lat. Musimy pracować nad zaangażowaniem młodzieży w ONZ, aby wykorzystać ich umiejętności i możliwości uczenia się, nakierować na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju – kontynuowała.

 

Dr H. Aisha przedstawiła procedury, które władze lokalne i centralne Zjednoczonych Emiratów Arabskich wdrażają w celu przyspieszenia integracji zaawansowanych technologii z ich operacjami i usługami. – Dubaj jest na dobrej drodze do posiadania do 2021 r. elektronicznego rządu – zaznaczyła. – Emirat w pełni wykorzystał technologię blockchain, przyspieszył i zdigitalizował wszystkie mające zastosowanie transakcje oraz zapewnił sobie wiodącą pozycję w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w zaawansowane sektory nowych technologii, sztucznej inteligencji i robotyki – dodała.

 

Dr Aisha chwaliła się głównymi osiągnięciami w zakresie wdrażania Smart Dubaju. Ostatnim osiągnięciem jest wprowadzenie flagowego automatycznego doradcy miejskiego AI – „Rashida” i systemu UAEPASS (jednego, bezpiecznego cyfrowego identyfikatora i podpisu dla obywateli i mieszkańców ZEA), oraz Dubai Pulse, cyfrowej platformy łączącej dane z różnych instytucji rządowych.

 

Przedstawicielka rządu ZEA zaznaczyła, że jej misją jest przekształcenie Dubaju w wiodące na świecie inteligentne miasto. Smart Dubaj ma żywotny interes w gromadzeniu i analizowaniu danych. Jest, jej zdaniem, motorem napędowym przyszłości i kręgosłupem każdej transformacji w kierunku inteligentnego miasta. – To sprawia, że ​​wydarzenie takie jak Światowe Forum Danych ONZ jest tym bardziej istotne i cieszymy się, że możemy wziąć w nim udział, aby odkrywać najlepsze praktyki międzynarodowe i dzielić się naszą wiedzą, a także doświadczeniem w sektorze danych – podkreśliła.

 

– W dzisiejszych czasach ludzie generują i konsumują ogromne ilości danych. Również firmy technologiczne dostarczają coraz większe ilości poufnych informacji o osobach, w tym o ich kontaktach, lokalizacji, o kartach kredytowych. Rodzą się ważne pytania dotyczące prywatności, bezpieczeństwa i etycznego wykorzystania danych oraz technologii. Wszystkie są istotnymi elementami w tworzeniu inicjatyw i mechanizmów wykorzystywania danych oraz ich analizy dla dobra i szczęścia społeczności – tłumaczyła.

 

Drugie Światowe Forum Danych ONZ zgromadziło ponad 2500 ekspertów ds. danych, twórców polityki i przedstawicieli środowisk akademickich, prywatnych firm i organizacji społeczeństwa obywatelskiego z całego świata. Impreza odbywa się w ramach inauguracyjnego Forum, które odbyło się po raz pierwszy w 2017 r. w Cape Town w Republice Południowej Afryki.

 

Przemawiając podczas sesji nt. „Dubaj Pulse: kręgosłup cyfrowej transformacji Dubaju”, Matar Al Humairi, zastępca dyrektora generalnego projektu Smart Dubaj wyjaśnił, w jaki sposób szejk Hamdan bin Mohammed bin Raszid Al Maktoum, książę Dubaju zainaugurował inicjatywę Dubaj Pulse w 2017 roku, aby wzmocnić transformację inteligentnego miasta Dubaju. – W Smart Dubaj wierzymy w partnerstwa publiczno-prywatne. W raamch tego projektu mamy umowę z operatorem telekomunikacyjnym na obsługę Dubai Pulse, którego głównym celem jest poprawa jakości życia w mieście, np. poprzez właściwą efektywność kosztową i bezproblemowe funkcjonowanie oraz satysfakcjonujące doświadczenia  – zaznaczył.

 

Al Humairi przytoczył trzy przykłady działania projektu Dubaj Pulse. Na przykład odpowiednie służby dla seniorów zwiększają bezpieczeństwo starszych osób, wysyłając powiadomienie do centrum operacyjnego w przypadku upadku osoby starszej. Pulpit nawigacyjny Open Data City Flow monitoruje ruch ludzi i pozwala lepiej zrozumieć ich zachowania. Specjalne tablice kontrolujące jakość żywności mierzą jakość powietrza i wody w restauracjach, zmniejszając w ten sposób potrzebę inspekcji sanitarnych itp.

 

Hessa Al Balooshi, dyrektor działu Smart Services w Smart Dubaj, omówiła wielokrotnie nagradzaną aplikację DubaiNow, która od czasu jej wprowadzenia miała prawie milion pobrań. Aplikacja ta to pierwszy ujednolicony punkt dostępu do wszystkich usług rządowych i miejskich na jednej platformie. Pomaga zarządzać rachunkami, śledzić wizy, odnawiać licencje handlowe i rejestrować samochody. – Aplikacja DubaiNow ma ponad 62 inteligentne usługi świadczone przez 28 sektorów rządowych i prywatnych, a wszystkie zostały zaklasyfikowane w 11 kategoriach, z których najbardziej popularnymi są rachunki i narzędzia. Wspaniałą rzeczą jest to, że DubaiNow jest łatwy i bezproblemowy. Dodaliśmy pulpit nawigacyjny do aplikacji z podsumowaniem wszystkich dostępnych usług, który pokazuje grzywny, zakorkowane części miasta, a także śledzi szczepienia twoich dzieci. Wyobraź sobie, że wszystkie te informacje znajdują się na jednej platformie – zachwalała Al Balooshi.

 

– Mamy za sobą sześć milionów transakcji, ponad 300 tys. aktywnych użytkowników, a naszym celem jest uczynienie z Dubaju najszczęśliwszego i najinteligentniejszego miasta na świecie. Chcemy ludziom ułatwić życie, oferując tak innowacyjne usługi. Dzięki przewodnictwu naszych wielkich liderów i pasji ludzi stojących za rządem Dubaju, jesteśmy bardzo blisko zrealizowania naszego marzenia. To tylko przebłysk tego, co DubaiNow oferuje, a w przyszłości będzie dawał jeszcze więcej – dodała.

 

Smart and resillient city (inteligentne i odporne miasta) to jedno z kluczowych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju. Dzięki wykorzystaniu technologii IT, mają być usprawnione procesy zarządzania miastami. Specjalne czujniki, kamery i mikrofony mają zbierać dane przesyłane do tzw. centrów dowodzenia, gdzie będą one analizowane i automatycznie sterowane. Zgromadzone dane mają posłużyć nie tylko do zmniejszenia kosztów zarządu, np. śmieci będą odbierane dopiero wtedy, gdy kosze zostaną całkowicie zapełnione, a nie jak obecnie w wybrane dni tygodnia, a lampy będą wyłączone, gdy w pobliżu nie będzie żadnych ludzi, ale także do inwigilacji obywateli.

 

Kompleksowe dane spływające w czasie rzeczywistym będą analizować zachowania obywateli nie tylko w miejscach publicznych, ale także w domu np. w przypadku osób starszych, rodzin mających jakiekolwiek problemy itd. Będą tworzone profile osób, które potencjalnie mogą się wydać podejrzane i będzie podejmowana reakcja, by zmienić ich zachowanie. Ujednolicony system pozwoli odcinać dostęp danych osób do określonych usług np. z powodu niezapłacenia grzywny, mandatu itp. Co gorsza i co już zostało przetestowane w holenderskich miastach, dane obywateli będą zarządzane przez prywatne firmy IT. W rezultacie przejmą one zarząd na usługami komunalnymi, dyktując ceny usług. To skutek partnerstw publiczno-prywatnych. Miasta wykładają środki na infrastrukturę, a potem zostają pozbawione możliwości zarządzania powstałymi aktywami np. Assen.

 

Źródło: menaherald.com, wam.ae

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 164 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram