DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Nowe świadectwa historyczne udowadniają, że papież Pius XII ratował Żydów

Nowe świadectwa historyczne udowadniają, że papież Pius XII ratował Żydów

Kolejne dowody potwierdzające zaangażowanie papieża Piusa XII w obronie Żydów podczas Holocaustu. Wyniki badań historycznych w tej sprawie przedstawił w Rzymie belgijski diakon. Zmusiły one historyków do istotnej korekty ustaleń odnośnie liczby uratowanych przez papieża przedstawicieli narodu ongiś wybranego. Niewykluczone, że dowody te okażą się istotne w procesie beatyfikacyjnym tego biskupa Rzymu.

 

Jak wynika z referatu wygłoszonego przez belgijskiego diakona Domenico Oversteynsa, papież Pius XII zapewnił bezpośrednie wsparcie dla dwóch trzecich z 10 tysięcy rzymskich Żydów. Jak podkreślił prelegent, dostępne są nowe dokumenty i świadectwa samych Żydów.

 

Badacz i duchowny przedstawił swe badania podczas marcowej konferencji w głównym kościele dominikanów w Rzymie „Santa Maria sopra Minerva” (Święta Maryja nad Minewrą). Wydarzenie zostało zorganizowana przez komitet dążący do kanonizacji Czcigodnego Sługi Bożego Piusa XII.

 

Jak zauważa Lisa Bourne na portalu Life Site News, belgijski diakon przez lata zbierał dowody świadczące przeciw tezie o rzekomej bierności Piusa XII w ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej. Ujawnił on między innymi fakt uwolnienia 245 Żydów 16 października 1943 roku. Groziła im zsyłka do obozów koncentracyjnych. W tym dniu z Rzymu deportowano bowiem ponad 1000 Żydów.

 

Inny przykład chwalebnej działalności Eugenio Pacellego to ocalenie 60 Żydów w czerwcu 1944 roku. Wówczas to, jeszcze przed zajęciem Rzymu przez aliantów, papież uratował ich dzięki pomocy ojca Pankracjusza Pfeiffera, przełożonego Stowarzyszenia Boskiego Zbawiciela. Spośród 2228 Żydów pojmanych podczas okupacji Rzymu przez nazistów, uwolniono 345. W aż 305 przypadkach okazało się to zasługą Watykanu.   

 

Odkrycia Domenico Oversteynsa spowodowały zmianę ustaleń historyków odnośnie liczby Żydów uratowanych przez ówczesnego papieża. Obecnie uznaje się, że ocalił on 6288 Żydów. 

 

Jak podał portal „Spero News”, ówczesny papież udzielił ekonomicznego wsparcia 1680 Żydom z zagranicy. Tego typu odkrycia mogą okazać się pomocne w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII. W 1990 roku święty Jan Paweł II ogłosił go sługą Bożym, a w 2009 roku Benedykt XVI nadał mu tytuł czcigodnego sługi Bożego. 

 

W encyklice Summi Pontificatus z 1939 roku Pius XII potępił przejawy władzy totalitarnej. Podkreślił, że niszczą one rodzinę, inicjatywę prywatną oraz zgodę międzyludzką. „Ktokolwiek uważa państwo za cel ostateczny, któremu wszystko trzeba podporządkować i ku któremu wszystko ma zmierzać, ten szkodzi rzeczywistemu i trwałemu dobru narodów. Dzieje się to wtedy, gdy państwo zostanie obdarzone władzą absolutną i nieograniczoną z woli całego narodu lub grupy obywateli albo ją sobie przywłaszcza samo. sprawując ją bez kontroli i odpowiedzialności przed kimkolwiek” - nauczał papież.

 

Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli (1876-1958) rządził Kościołem od 1939 roku. O jego wsparciu dla Żydów mówił już w latach 40-tych główny rabin Rzymu, profesor Izrael Zolli. W 1945 roku zdecydował się on przejść na katolicyzm.

 

Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl

mjend 


DATA: 2017-04-14 10:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wprost nieprawdopodobne.A kto uratuje jedyną Wiarę dającą zbawienie? Montinianie? Nowa Wulgata? W języku polskim co raz więcej myślenia i przerywania fałszywej narracji. I oto chodzi, bo też nikt nie chce być maluczkim którego nie dopuszcza się doprawdy jakoby mającej zgorszyć. Oś czasu i Pan czasu to Trójca Przenajświętsza a nie złośliwi przeciwnicy jedynego Mesjasza, Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Dlaczego dopiero teraz??!!!!! Przez lata Kościół nie robił nic z kłamstwami przeciw CHRZEŚCIJAŃSTWU, przeciw naszej chrześcijańskiej historii - dzieciaki przez media, filmy, seriale, bajki są nauczone pogardy do religii chrześcijańskiej - wielu ludzi odchodzi od Kościoła uważając tą instytucję za obłudną.
ponad 2 lata temu / br00net
 
Nowa regia po soborze powstała - Judeolatria Nowe kryterium świętości - Stosunek do żydów Nowe dogmaty - komory gazowe, żydowski monopol na cierpienie Nowa "ewangelia" - zbawienie bez Jezusa Chrystusa
ponad 2 lata temu / Jacek
 
Te fakty są już znane. Zarzuty przeciw Piusowi XII dotyczą jego zadziwiającej bierności politycznej i duszpasterskiej - nie sprzeciwił się i nie potępił jednoznacznie Hitlera i niemieckiego nazizmu. Nie tylko Żydzi cierpieli z powodu tej wojny.
ponad 2 lata temu / magis
 
Dlaczego aktywne ratowanie Żydów jest koniecznym warunkiem świętości? Dlaczego głośne, publiczne potępienie wybranego, totalitarnego systemu politycznego jest koniecznym warunkiem do świętości. Czy myśmy przypadkiem nie zwariowali?
ponad 2 lata temu / Grze
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.