DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Nowe rozwiązania „antykryzysowe”? Maseczki i uprawnienia Poczty [Dementi resortu]

Nowe rozwiązania „antykryzysowe”? Maseczki i uprawnienia Poczty [Dementi resortu]
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami określanymi roboczo jako „druga tarcza antykryzysowa”. Pakiet ustaw ma zawierać m.in. kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, ale także wprowadzać kontrowersyjne uprawnienia dla Poczty Polskiej. Z kolei minister zdrowia planuje wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek.

 

O nowych propozycja rządu informuje „Rzeczpospolita”, która dotarła do informacji na temat rozwiązań zawartych w „drugiej tarczy antykryzysowej”. Pakiet ustaw będzie uzupełnieniem wcześniej przyjętych rozwiązań. Wiele wskazuje na to, że rząd zwiększy liczbę przedsiębiorców uprawnionych do korzystania ze zwolnień ze składek ZUS. Na tym etapie szczególne kontrowersje budzą jednak zmiany w prawie pocztowym. Jedna z negocjowanych między resortami propozycji pozwala bowiem na otwieranie przesyłek pocztowych i nadawanie ich do odbiorców w formie elektronicznej. Oznacza to upowszechnienie tzw. przesyłek hybrydowych.

 

Informacje, do których dotarła „Rzeczpospolita” wskazują na to, że kontrowersyjne zmiany nie będą obejmowały przesyłek prywatnych. Chodzi przede wszystkim o przesyłki dotyczące postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, a także w sprawach o wykroczenie. Projekt zakłada jednak, że w przypadku braku możliwości przekazania przesyłki w formie elektronicznej, Poczta Polska dostarczy ją w tradycyjnej formie. Propozycje mają budzić wątpliwości wśród ministrów rządu Zjednoczonej Prawicy i nie wiadomo, czy zostaną przyjęte w proponowanej formie.

 

Mniej kontrowersji budzą za to propozycje związane ze zwolnieniem z płacenia składek ZUS. Najnowsze przepisy przewidują zwolnienie z płatności firm zatrudniających do 9 osób. Rząd proponuje, aby ten próg wzrósł do 49. Także rolnicy i ich domownicy otrzymają wsparcie od państwa. Jeśli są objęciu kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, otrzymają zasiłek na poziomie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 

Swoje nowe propozycje na walkę z koronawirusem przedstawia także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że już teraz chce nakazania noszenia maseczek w szpitalach, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia personelu medycznego. Dodaje jednak, że powinniśmy zmierzać również do powszechnego obowiązku noszenia maseczek na ulicach, w sklepach czy w pracy.

 

– Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo. Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe. Weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń – powiedział minister zdrowia w magazynie TVN24.

 

Łukasz Szumowski był pytany również o możliwy scenariusz uporania się z koronawirusem. Jego zdaniem na obecną chwilę nie jest możliwe oszacowanie momentu zakończenia pandemii. – Jest to świeża epidemia. Nie wiemy, czy pogodowe warunki jakkolwiek to zmienią. Nasz czas, czas, jaki biegnie, to czas do szczepionki. Musimy mieć perspektywę tej szczepionki – stwierdził.

 

Warto dodać, że w ramach „nowej tarczy antykryzysowej”, rząd chce również wprowadzenia nielimitowanego dostępu do stron internetowych, pozwalających na zdalną diagnostykę medyczną oraz zdalną pracę nauczycieli z uczniami. Pozwoli na to Fundusz Szerokopasmowy, który będzie upowszechniał dostęp do internetu. Rząd chce także wprowadzenia zerowej stawki VAT na zakup urządzeń elektronicznych, służących nauczycielom i uczniom do nauki zdalnej.

 

Doniesieniom medialnym zaprzeczyło Ministerstwo Cyfryzacji. Na swojej stronie internetowej resort podaje, że krążące w mediach „informacje” o „rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej” są nieprawdziwe.


„Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela” – czytamy w tekście opisującym działania rządu w sprawie tzw. usług hybrydowych. Informacje o takich planach podał dziennik "Rzeczpospolita", a później pojawiła się ona w innych mediach.


Serwis Ministerstwa Cyfryzacji podaje, że rząd pracuje nad rozwiązaniami wprowadzającymi ułatwienia i zwiększającymi bezpieczeństwo w dobie pandemii koronawirusa. Usługa hybrydowa ma być alternatywą dla konieczności wizyty w placówce pocztowej. Na czym polega?


„Na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowanie tej usługi jest ZGODA adresata” – informuje resort wyraźnie podkreślając, „że operator pocztowy – jak dotąd – NIE będzie miał prawa otwieranie prywatnej korespondencji”.


„Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę. Tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie – nadawania, skanowania i doręczenia” – czytamy w serwisie.

 

 

Źródło: rp.pl, wprost.pl

WMa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-06 10:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co z ludźmi co zostali bez pracy i teraz przez to, że wszystko jest zamknięte nie mogą znaleźć pracy? Łatwo powiedzieć "siedzcie w domu" ale nie wszystkich na to stać
2 miesiące temu / magda86
 
Już ja widzę tę tajemnicę w małych miejscowościach gdzie wszyscy wszystkich znają, a listonosz oprócz poczty roznosi lokalne newsy...
3 miesiące temu / Polka
 
Szukaj prawdy, nie poddawaj się zbiorowej manipulacji. Obejrzyj na you tub filmik pt. Polak mieszkający w Anglii ujawnia jak media kłamią w sprawie Covid 19.Manipulacja i oszustwo. Takich informacji można znaleźć bardzo wiele, chyba że się nie chce. Być może sam jesteś narzędziem manipulacji. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Łk 9,24
3 miesiące temu / @M
 
Pragnę żyć wiecznie w Niebie : wiem, że na ziemi życie się kończy, ale to nie oznacza, że mamy się głupio narażać czy popisywać brawurą. Jest zagrożenie to należy być ostrożnym, a nie zgrywać chojraka, szczególnie gdy ludzkość tak mało wie o chorobie no chyba że pewien magister inżynier od maszyn górniczych i hutniczych, on już wie wszystko od dawna i zanim pojawił się koronawirus to on wiedział jak go ,,leczyć''.
3 miesiące temu / M do @M
 
"Wolnościowcy" jak zwykle - pijane dzieci we mgle, pożyteczni idioci na usługach zakulisowych demonów. Przeciwnik chce odnieść sukces w walce o odzyskanie rządu dusz w Polsce poprzez totalnie kłamliwą demagogię, wzniecanie powszechnego chaosu, wreszcie przez upadek rządu i państwa. Wtedy do gry wkroczą "sąsiedzi". Tu już wcale nie chodzi o to, kto ma rację w walce z wirusem, czym jest demokracja i kiedy mają być wybory. Sedno sprawy jest brutalnie proste: Po trupie Polski z powrotem do władzy. Po nas potop. Trzeba uświadomić Polakom, że gra toczy się już nie o jakieś 500+, ale wręcz o nasze istnienie, o być albo nie być. Demagogia przeciwnika ma sprawić, żeby Polacy nie dowiedzieli się, jakie piekło wywoła chaos spowodowany odłożenie wyborów o pół roku, rok. Właśnie o to piekło przeciwnikom wolnej Polski chodzi. Nad tym piekłem pracują, produkując swoje wszawe, prowokacyjne fake newsy i posty. To piekło ma rozwalić Polskę. Reszta jest miauczeniem.
3 miesiące temu / Tom Bombadil
 
Z tego co mówią lekarze nikt nie zmarł na tego wirusa. Ludzie od początku świata umierali, umierają i będą umierać. Zdaje się, że wielu z tych otumanionych pandemią zapomniało o tym.
3 miesiące temu / @Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.