21 listopada 2020

Nowe restrykcje w ramach tzw. 100 dni solidarności – premier ogłosił „szczepionkowy adwent”

(Fot. Kancelaria Premiera )

Święta w gronie domowników, jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w kościołach, placówki handlowe w „najwyższym reżimie” sanitarnym, wciąż zamknięte szkoły, placówki kulturalne, rozrywkowe i sportowe, zamrożenie zorganizowanego wypoczynku w ferie zimowe – to niektóre punkty rządowego planu na najbliższe tygodnie w ramach sanitarnych restrykcji związanych z koronawirusem. Wszystko to ma nam pozwolić „dotrwać do szczepionki”.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentowali model postępowania władz państwowych w związku z tak zwaną pandemią.

 

Szef rządu kilkukrotnie odwoływał się do pojęcia „100 dni solidarności”. To spodziewany okres, który dzieli nas od udostępnienia szczepionki przeciwko COVID-19. Będziemy na razie do jej przyjęcia zachęcani, ma być ona, według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego, dobrowolna. – Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń – mówił jednak. Pierwsze dostawy preparatów ma dotrzeć do Polski około 18 stycznia. Władze intensywnie szykują się do ich sprawnej dystrybucji.

 

–  W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności liczbę szczepionek – powiedział premier.

 

–  W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy (…) – około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować – dodał.

 

–  Będziemy teraz nie tylko przygotowywać wszystkie zamówienia – robimy to natychmiast, jak to jest możliwe, w tym samym dniu – ale również codziennie zajmujemy się procesem dystrybucji szczepionki w momencie, jak ona się pojawi, i przeprowadzeniem procedur szczepienia tych ludzi, którzy oczywiście będą chcieli – zaznaczył Morawiecki.

 

W sobotnim wystąpieniu premier uderzał w dramatyczne tony. Mówił o „śmiertelnym żniwie” koronawirusa i „dotrwaniu do szczepionki” jako czymś w rodzaju narodowego celu. Powoływał się na idące w dziesiątki tysięcy dzienne (22 000 – 22 500) liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem. Konsekwentnie nazywane są one w oficjalnych wypowiedziach i komunikatach „zachorowaniami”.

 

Mateusz Morawiecki poinformował, że polskie szpitale dysponują obecnie 37 tysiącami łóżek „covidowych”. Obecnie wolnych pozostaje kilkanaście tysięcy z nich. Na 3 tysiące dostępnych ogółem respiratorów obecnie pozostaje kilkaset niezajętych.

 

– Już dziś chcę zaapelować żeby to były spotkania w gronie tych, z którymi mieszkamy – mówił o świętach Bożego Narodzenia premier. Według jego słów, od tego, jak się do tej rady zastosujemy, ma zależeć wymiar kolejnych restrykcji.

 

Nowe obostrzenia zakładają pracę placówek handlowych, począwszy od najbliższej soboty, „w najwyższym reżimie sanitarnym”. Padła zapowiedź zamykania tych, których właściciele nie będą stosować się do obostrzeń.

 

Przynajmniej do 27 grudnia zamknięte pozostaną placówki kulturalne i gastronomiczne oraz sportowe.

 

Rząd zdecydował o skumulowaniu okresu szkolnych ferii świątecznych, które dla wszystkich województw nastąpią pomiędzy 4 a 15 stycznia.

 

Wobec perspektywy wielotygodniowego dalszego zamrożenia tak rozległych i istotnych branż, faktycznie dalsze ich istnienie uzależnione będzie od pomocy finansowej ze strony państwa. Jak powiedział wicepremier Jarosław Gowin, Sejm przyjął nowy pakiet wsparcia dla gałęzi objętych obecnymi oraz dalszymi obostrzeniami. Rząd przygotowuje też „kolejne daleko idące rozwiązania”. Negocjuje m.in. Komisją Europejską wieloletnie kredyty inwestycyjne, gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Być może część rat pokrywać będzie Polski Fundusz Rozwoju. Pomoc ma objąć „branże najdotkliwiej dotknięte kryzysem: turystykę, hotelarstwo, kulturę, sferę zdrowia fizycznego”.

 

Święta to czas nadziei ale i test, od którego zależy ilu z nas przeżyje, ile rodzin uniknie dramatu jakim jest utrata miejsc pracy – stwierdził Jarosław Gowin.

 

Źródła: Polsat News, PCh24.pl.

RoM

 

*****

Szczegóły decyzji zostały opublikowane na internetowej witrynie rządu. Czytamy tam:

 

Nasz plan szeroko omówiliśmy z gronem ekspertów. Nad nowymi rozwiązaniami dyskutowaliśmy w ramach posiedzeń Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.

 

W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

 

– tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),

– etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),

– kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Eksperci się wypowiedzieli, teraz czas na Ciebie! Weź udział w konsultacjach społecznych. Weź udział w konsultacjach społecznych. Uwagi do aktów prawnych – są dostępne w formie PDF na samym dole tego artykułu – wysyłaj na adres: [email protected].

 

 

Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

 

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

 

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

 

– Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia.

– Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

 

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

 

 

Pozostałe zasady i ograniczenia – etap odpowiedzialności

 

Przemieszczanie się

 

– dystans 1,5 m od innych osób;

– ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

 

Wydarzenia kulturalne i kina

 

– działalność zawieszona

 

Komunikacja zbiorowa

 

– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

50% liczby miejsc siedzących, albo

30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 

Kult religijny

 

– ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15 m kw.

obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

 

Zgromadzenia i spotkania

 

– w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.

– imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

 

Wesela, komunie i konsolacje

 

– zakaz organizacji

 

Targi i wydarzenia

 

– wyłącznie w formie online

 

Parki rozrywki

 

– działalność zawieszona

 

Edukacja

 

– nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

 

Sklepy i galerie handlowe

 

– ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2

– godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00

 

Hotele

 

– działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

 

Gastronomia

 

– wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

– funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

 

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 

– działalność zawieszona

 

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

 

 – bez udziału publiczności

 

 

Od 28.12 etap stabilizacji – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych

 

W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje. Jakie zasady będą obowiązywały w strefach?

 

STREFA CZERWONA

Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.

 

Przemieszczanie się

 

– dystans 1,5 m od innych osób;

– ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem.

 

Wydarzenia kulturalne i kina

 

– 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność – przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

 

Komunikacja zbiorowa

 

Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 

Kult religijny

 

– ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2

– obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

 

Zgromadzenia i spotkania

 

– w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.

– odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

– imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

 

Wesela, komunie i konsolacje

 

– zakaz organizacji

 

Targi i wydarzenia

 

– wyłącznie w formie online

 

Parki rozrywki

 

– działalność zawieszona

 

Edukacja

 

– uczniowie klas I-III szkoły podstawowej – nauka stacjonarna

 

Sklepy i galerie handlowe

 

– ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2

– godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

 

Hotele

 

– działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

 

Gastronomia

 

– wyłącznie na wynos i na dowóz

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

– funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

 

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 

– działalność zawieszona

 

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

 

– bez udziału publiczności;

 

STREFA ŻÓŁTA

Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.

 

Przemieszczanie się

 

– brak ograniczeń

 

Wydarzenia kulturalne i kina

 

– 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność – przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

 

Komunikacja zbiorowa

 

– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

50% liczby miejsc siedzących, albo

30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 

Kult religijny

 

– ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 7 m2

 

Zgromadzenia i spotkania

 

– w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 25 osób.

– odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

 

Wesela, komunie i konsolacje

 

– ograniczenie liczby gości – max. 50 osób

 

Targi i wydarzenia

 

– wyłącznie w formie online

 

Parki rozrywki

 

– ograniczona liczby osób – max. 1 os./7m2

 

Edukacja

 

– nauczanie hybrydowe

 

Sklepy i galerie handlowe

 

– ograniczona liczby klientów – max. 1 os./7m2

 

Hotele

 

– działalność bez ograniczeń

 

Gastronomia

 

– otwarte w godz. 6:00 – 21:00

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

– brak ograniczeń

 

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 

– siłownie i kluby fitness – 1 os./7m2

– aquaparki – max. 50 proc. obłożenia

 

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

 

– 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność

 

 

STREFA ZIELONA

Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.

 

Przemieszczanie się

 

– brak ograniczeń

 

Wydarzenia kulturalne i kina

 

– 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność

 

Komunikacja zbiorowa

 

– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

 

100% liczby miejsc siedzących, albo

50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

 

Kult religijny

 

– ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 4m2

 

Zgromadzenia i spotkania

 

– w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 100 osób.

 

Wesela, komunie i konsolacje

 

– ograniczenie liczby gości – max. 100 osób

 

Targi i wydarzenia

 

– ograniczenie liczby uczestników – max. 1 os./4m2

 

Parki rozrywki

 

– ograniczona liczba osób – max. 1 os./4m2

 

Edukacja

 

– nauczanie hybrydowe

 

Sklepy i galerie handlowe

 

– działalność bez ograniczeń

 

Hotele

 

– działalność bez ograniczeń

 

Gastronomia

 

– działalność bez ograniczeń

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

– działalność bez ograniczeń

 

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 

– siłownie i kluby fitness – 1 os./7 m2

 

– auaparki – max. 50 proc. obłożenia

 

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

50 proc. miejsc zajętych przez publiczność

 

 

Źródło: www.gov.pl

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(83)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram