DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Nowe rakiety w polskiej armii? Projekt HOMAR wchodzi w decydującą fazę

Nowe rakiety w polskiej armii? Projekt HOMAR wchodzi w decydującą fazę
Fot.Adam Chełstowski/Forum

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze w ramach programu Homar kontrakt z Polską Grupą Zbrojeniową na dostawy rakiet ziemia-ziemia o zasięgu 300 km. Nowy sprzęt zastąpi pochodzący jeszcze z czasów Układu Warszawskiego system Scud, a jego możliwości mają być porównywalne m.in. do rosyjskich Iskanderów.

 

Antoni Macierewicz zapowiedział, że Homar to jeden z najważniejszych programów modernizujących polską armię. Plany zakładają podpisanie kontraktu z PGZ, m.in. na budowę wyrzutni rakiet o wartości kilkuset milionów zł za sztukę.

 

Najprawdopodobniej wzorem dla nowej broni w polskiej armii będzie system HIMARS (High Mobility Artilery Rocket System) produkowany przez koncern Lockheed Martin. Korzystają z niego od wielu lat wojska polskich sojuszników z NATO. Wyrzutnie HIMARS wyposażone w pociski różnego kalibru instalowane są na specjalnych ciężarówkach, co umożliwia ich szybkie przemieszczanie.

 

– Jeśli wybierzemy zestawy rakietowe Lockheeda, to kupimy broń w pełni dojrzałą, gotową do użycia, łatwą do przeniesienia na polskie warunki. Do tego dostosowaną do amerykańskiego, militarnego i specjalnie zabezpieczonego systemu naprowadzania GPS – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Adam Maciejewski, ekspert pisma „Wojsko i Technika”.

 

Problem może stanowić to, że Stany Zjednoczone nie mają już w NATO monopolu na rakiety do zwalczania celów lądowych. – Ogromne postępy w dziedzinie rozwoju rakiet ziemia-ziemia zrobiła zainteresowana polskim rynkiem m.in. Turcja, a zwłaszcza technologiczne spółki z Izraela – zaznacza cytowany przez „Rz” Michał Likowski, redaktor naczelny „Raportu WTO”.

 

Izraelskie systemy są znacznie tańsze od amerykańskich. Oprócz tego tamtejsze koncerny zbrojeniowe obiecują długofalową współpracę oraz możliwości rozszerzenia produkcji o uzbrojenie oferowane potem na rynkach trzecich. – Jest to kluczowa sprawa, gdy chce się rozwijać licencyjną produkcję. Nie trzeba przy pozyskiwaniu technologii pokonywać wyjątkowo restrykcyjnych w USA barier chroniących najnowocześniejsze konstrukcje – mówi Likowski.

 

Innego zdania jest z kolei Adam Maciejewski. – Cena lądowej tarczy zależy od liczby i rodzaju zamówionych pocisków – podkreśla. Uważa on, że systemy proponowane przez izraelskie koncerny zbrojeniowe mogą być niedostosowane do pozostałych sprzętów używanych w polskiej armii oraz do polskich warunków atmosferycznych i topograficznych. – HIMARS to sprawdzony standard – konkluduje.

 

Według planów MON pierwsza dostawa nowego sprzętu wyprodukowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową nastąpi za dwa lata.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2017-03-31 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hmmm Masz jakieś źródła? Można gdzieś o tym poczytać?
ponad 3 lata temu / ee
 
Ponoć ten kontrakt stał się zarzewiem konfliktu pomiędzy Antonim a Dudą. Antoni chce kupować za oceanem a Andrzej lobbuje za zakupami na pustyni.
ponad 3 lata temu / Hmmm
 
tak sobie przypominam, jak przez mgłę, ale już ktoś kiedyś coś kupił od Izraela i był gotowy odeprzeć atak Ruskich; ale się okazało, że Ruskie kupiły, oczywiście po cichu (piszę tak, żeby nie napisać, że ktoś po cichu sprzedał Ruskim), kody źródłowe do tych zabawek i cała zabawa poszła na nic; więc ostrożnie z tymi zakupami u naszych "największych" przyjaciół;
ponad 3 lata temu / JARO
 
Więcej takich na PCh24, poproszę.Od Izraela można brać z kompaktowym przyłączem do gąsienicowego i kołowego polskiego nośnika (uniwersalne szybkozłącze). Pamiętajcie to mój patent. No i oczywiście dokumentacje budowy rakiet. Może się to powiedzie i PGZ ogarnie temat. Oczywiście, inne oferty podobnie potraktować.
ponad 3 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.