DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Nowe przepisy uderzą w branżę budowlaną

Nowe przepisy uderzą w branżę budowlaną
fot.davidlat/sxc.hu

Nowelizacja przepisów Ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy przetargu, z powodu różnorakich błędów, z rynku zamówień publicznych na trzy lata. Zmiana ta już spotkała się z krytyką przedsiębiorców i ekspertów, którzy wskazują, że proponowane rozwiązanie jest złe i korupcjogenne, a ponadto może przyczynić się do bankructwa sporej liczby firm budowlanych.

 

Witold Jarzyński, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że jest to rozwiązanie wadliwe również dlatego, że rozszerza zakres zastosowania przepisów, które już teraz są źle skonstruowane. Obecnie przepisy pozwalają na wykluczanie wykonawców niezależnie od rodzaju błędu, jaki przy przetargu popełnią, od okoliczności czy nawet rozstrzygnięć sądowych. Do wykluczenia wystarczy dziś przesłanka odstąpienia od umowy, jej wypowiedzenia bądź rozwiązania.

 

Ostatnia propozycja rządu zakłada, że wykluczony wykonawca nie będzie mógł brać udziału we wszystkich przetargach na zamówienia publiczne w całym kraju. Do tej pory wykluczenie jest skuteczne w ramach danego, konkretnego przetargu. Łatwo sobie wyobrazić, że może to doprowadzić do ruiny wiele przedsiębiorstw, również z sektora budowlanego, dla którego nastały ciężkie czasy. Wykluczenie z całego segmentu rynku, i to na trzy lata, dla wielu będzie oznaczało bankructwo.

 

Proponowane zmiany są również wybitnie korupcjogenne, ponieważ zagrożenie bankructwem lub znacznym pogorszeniem sytuacji przedsiębiorstwa, a z drugiej strony możliwość „załatwienia” sprawy za łapówkę wielu skłoni do przekupywania urzędników, by uratowaćsię od trzyletniejkarencji.Wiadomo to nie od dziś – zbyt duża liczba przepisów jest pożywką dla lobbingu, korupcji i innych nieuczciwych rozwiązań.

 

Wspomniane przepisy Prawa zamówień publicznych znajdują się już jakiś czas na liście barier dla rozwoju gospodarki, którą corocznie przygotowuje PKPP Lewiatan. Planowana nowelizacja jest dodatkiem do ustawy, która implementuje przepisy unijnej tzw. dyrektywy obronnej 2009/81/WE, koordynującej procedury udzielania zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na terenie UE.

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl


DATA: 2012-07-25 11:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.