DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Czy obawy pracodawców są uzasadnione?

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Czy obawy pracodawców są uzasadnione?
FOT. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Planowane jest wprowadzenie m.in. nowych przepisów dotyczących „zatrudnienia obywateli państw trzecich do prac krótkoterminowych”.

 

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy pracodawcy będą musieli ubiegać się o nowy typ zezwoleń na „pracę sezonową” bądź składać specjalne oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Formy pozwolą na zatrudnienia cudzoziemca na okres maksymalnie ośmiu miesięcy. Procedura wydania zezwolenia będzie związana z przedstawieniem przez pracodawcę „wiążącej oferty pracy” a także „narzuceniem” wysokości wynagrodzenia, które dla pracowników z zagranicy nie będzie mogło być niższe niż dla polskich pracowników.

 

Plany resortu zakładają wprowadzenie obostrzeń dla zawodów, „do wykonywania których nie jest wymagane zezwolenie na pracę sezonową”, m.in. w rolnictwie (np. uprawa drzew i krzewów owocowych) i turystyce (np. obsługa pól namiotowych, pilotowanie wycieczek) polegających na określaniu przez rząd odpowiednich „limitów na wydawanie zezwoleń na pracę, w tym sezonową, oraz oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi”. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa pozwoli to znacznie ograniczyć zatrudnienie obcokrajowców w danym województwie lub zawodzie.

 

Mimo, że nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku, to pracodawcy już szukają możliwości umożliwiających ich ominięcie. - Deficyty kadrowe są ogromne. Kiedy my komplikujemy przepisy i debatujemy o tym, czy wprowadzić zezwolenia, czy postawić prostą procedurę oświadczeniową, inne państwa nie zwlekają i zachęcają np. Ukraińców do podejmowania u nich zatrudnienia – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodaje, że nowe przepisy spowodują, iż stracimy tony produktów rolnych „z powodu braku rąk do pracy”.

 

Obaw, ale zupełnie inaczej nakierowanych, nie kryje również Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - To nie jest zły pomysł, by państwo kontrolowało, ilu cudzoziemców wjeżdża do Polski. Pytanie jednak, jak ten instrument zadziała w praktyce. Uzasadnione są obawy, że nowe przepisy będą obchodzone – zaznacza.

 


Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-02-22 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie widzę najmniejszego problemu w tym że ukraincy nie będą u nas pracować i życzę wszystkiego najlepszego tym państwom w których będą.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Tradycyjnie, trochę późno się obudzili. 1,5 mln imigrantów ze wschodu jest od dawna w Polsce. cdn?
ponad 3 lata temu / wmo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.