DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Czy obawy pracodawców są uzasadnione?

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Czy obawy pracodawców są uzasadnione?
FOT. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Planowane jest wprowadzenie m.in. nowych przepisów dotyczących „zatrudnienia obywateli państw trzecich do prac krótkoterminowych”.

 

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy pracodawcy będą musieli ubiegać się o nowy typ zezwoleń na „pracę sezonową” bądź składać specjalne oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Formy pozwolą na zatrudnienia cudzoziemca na okres maksymalnie ośmiu miesięcy. Procedura wydania zezwolenia będzie związana z przedstawieniem przez pracodawcę „wiążącej oferty pracy” a także „narzuceniem” wysokości wynagrodzenia, które dla pracowników z zagranicy nie będzie mogło być niższe niż dla polskich pracowników.

 

Plany resortu zakładają wprowadzenie obostrzeń dla zawodów, „do wykonywania których nie jest wymagane zezwolenie na pracę sezonową”, m.in. w rolnictwie (np. uprawa drzew i krzewów owocowych) i turystyce (np. obsługa pól namiotowych, pilotowanie wycieczek) polegających na określaniu przez rząd odpowiednich „limitów na wydawanie zezwoleń na pracę, w tym sezonową, oraz oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi”. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa pozwoli to znacznie ograniczyć zatrudnienie obcokrajowców w danym województwie lub zawodzie.

 

Mimo, że nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku, to pracodawcy już szukają możliwości umożliwiających ich ominięcie. - Deficyty kadrowe są ogromne. Kiedy my komplikujemy przepisy i debatujemy o tym, czy wprowadzić zezwolenia, czy postawić prostą procedurę oświadczeniową, inne państwa nie zwlekają i zachęcają np. Ukraińców do podejmowania u nich zatrudnienia – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodaje, że nowe przepisy spowodują, iż stracimy tony produktów rolnych „z powodu braku rąk do pracy”.

 

Obaw, ale zupełnie inaczej nakierowanych, nie kryje również Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - To nie jest zły pomysł, by państwo kontrolowało, ilu cudzoziemców wjeżdża do Polski. Pytanie jednak, jak ten instrument zadziała w praktyce. Uzasadnione są obawy, że nowe przepisy będą obchodzone – zaznacza.

 


Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-02-22 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie widzę najmniejszego problemu w tym że ukraincy nie będą u nas pracować i życzę wszystkiego najlepszego tym państwom w których będą.
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
Tradycyjnie, trochę późno się obudzili. 1,5 mln imigrantów ze wschodu jest od dawna w Polsce. cdn?
ponad 2 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.