DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

„Nowe porządki” na Bliskim Wschodzie? Kolejna odsłona „Tarczy Eufratu” już we wrześniu

„Nowe porządki” na Bliskim Wschodzie? Kolejna odsłona „Tarczy Eufratu” już we wrześniu
źródło: twitter.com / CNN

Po przeprowadzeniu we wrześniu w stolicy Kazachstanu Astanie rozmów w sprawie konfliktu w Syrii armia turecka podejmie nową akcję zbrojną przeciw Państwu Islamskiemu. Atak armii Turcji skoncentrowany będzie w północnej części Syrii, w prowincji (muhafazie) Idlib, położonej przy granicy tureckiej.

 

Przygotowywaną operację nazwano „Tarcza Eufratu”, nawiązując do zakończonych w marcu tego roku działań tureckich przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego i Kurdom. Informację o planowanym kolejnym uderzeniu w islamistów na terenie Syrii podała turecka prorządowa gazeta „Sabah”, cytowana przez „Nowosti Armenii”. Oczyszczanie z islamistów przygranicznej prowincji Syrii Turcja przeprowadzi według  przygotowywanego planu, który został omówiony na niedawnym posiedzeniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Turcji z udziałem państwowego wywiadu wojskowego. Na tym posiedzeniu padła podobno również przybliżona data rozpoczęcia ataku – po przeprowadzeniu rozmów w Astanie (13-15 września br.).

 

Drugi etap „Tarczy Eufratu” ma dla Turcji duże znaczenie, ponieważ w Ankarze panuje powszechne przekonanie, że Stany Zjednoczone pod pozorem walki z połączonymi siłami terrorystów islamskich będą chciały przekazać część Syrii pod kontrolę Partii Pracujących Kurdystanu. Ta założona w 1978 roku organizacja niepodległościowa ma lewicowy charakter a jej celem politycznym jest ustanowienie państwa na terenach zamieszkanych przez Kurdów. Kurdowie wskazują jako obszar swojego zainteresowania południowo-wschodnią Turcję, północno-wschodni Irak, północno-wschodnią Syrię oraz północno-zachodni Iran. Zbrojnym ramieniem Partii Pracujących Kurdystanu są Ludowe Siły Obrony. Co ciekawe, PPK została wpisana na listę organizacji terrorystycznych przez USA i Unię Europejską.

 

Przejęcie kontroli nad jakimkolwiek obszarem na Bliskim Wschodzie przez Kurdów jest odczytywane przez państwa zamieszkałe przez tę mniejszość narodową jako zagrożenie dla ich spójności terytorialnej. Dlatego też oprócz pokonania bojowników ISIS ważne dla Syrii i Turcji jest niedopuszczenie do wzmocnienia Kurdów zarówno militarnego, jak i terytorialnego (w północnym Iraku de facto funkcjonuje państwo kurdyjskie).

 

Na fali ostatniego zbliżenia Turcji, Iranu i Rosji uzgodniono również współpracę sił zbrojnych obydwu państw w operacji „Tarcza Eufratu”. W je ramach Rosja ma udostępnić kontrolowaną przez siebie przestrzeń powietrzną dla lotnictwa tureckiego. W następnej fazie operacji atak turecki mają od południa prowincji Idlib wesprzeć Rosjanie i Irańczycy. Przypomnijmy, że od ubiegłego tygodnia trwa ofensywa wojsk irackich przeciw siłom ISIS i skierowanie przeciw islamistom armii trzech silnych państw może przesądzić o losie Państwa Islamskiego.

 

 

Jan Bereza

DATA: 2017-08-31 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

traktowanie Kurdow jak islamistow to lajdactwo....
ponad 2 lata temu / !!!!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.