13 sierpnia 2012

Zgasł olimpijski znicz

(fot.Friso Gentsch/Actionplus /sxc.hu)

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge oficjalnie zamknął Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie. Następne odbędą się za cztery lata w Rio de Janeiro.

Ceremonia zamknięcia igrzysk trwała trzy godziny. Wystąpiło na niej 3 tys. wolontariuszy oraz znane gwiazdy muzyki rozrywkowej. Tradycyjnie też wręczono medal zwycięzcy maratonu. Tym razem złotem odznaczony został Stephen Kiprotich z Ugandy.

Wesprzyj nas już teraz!

W igrzyskach, które już po raz trzeci odbyły się w Londynie, startowało blisko 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów. Rywalizację medalową zdominowali reprezentanci czterech krajów: USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji. Razem zdobyli prawie połowę z 302 złotych medali.

Dla Polaków nie były to igrzyska udane. Co prawda zdobyliśmy 10 medali, ale w tym zaledwie dwa złote. Na najwyższym stopniu podium stanęli kulomiot Tomasz Majewski, oraz ciężarowiec Adrian Zieliński. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła więc odległe 30. miejsce – najgorsze od igrzysk w 1948 roku.