DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2020 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Nowe otwarcie w UE: Juncker chce przełamania dominacji dolara na rynkach globalnych

Nowe otwarcie w UE: Juncker chce przełamania dominacji dolara na rynkach globalnych
fot.Dioptria/sxc.hu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim przemówieniu o stanie Unii Europejskiej ma zaproponować przełamanie dominacji dolara na rynku globalnym na korzyść euro i „skuteczniejsze” podejmowanie decyzji w polityce zagranicznej UE (odejście od zasady jednomyślności) – zapowiedzieli unijni dyplomaci.

 

Według urzędników europejskich, Juncker chciałby osiągnąć trzy cele przed przyszłorocznymi majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o ratyfikację umowy handlowej UE-Japonia, porozumienie polityczne między państwami członkowskimi w sprawie wieloletnich ram finansowych (długoterminowy budżet UE) i rozpoczęcie działań zmierzających do przełamania dominacji dolara na rynkach światowych.

 

Unijni urzędnicy przypominają, że jedynie 2 proc. europejskiego importu energii pochodzi z USA, tymczasem aż 90 proc. transakcji z tytułu importu surowców energetycznych dokonywanych jest w dolarach. Europa stosuje rozliczenia w euro jedynie z Norwegią.

 

Komisja Europejska, by zaradzić tej sytuacji, chciałaby działać na różnych frontach, dążąc – w rozliczeniach za surowce energetyczne - do zastąpienia dolara walutą europejską. Pierwszym krajem, z którym będzie omawiana ta kwestia, ma być Rosja. „Im większy kraj, tym lepiej” – wyjaśniają europejscy dyplomaci.

 

Nowa rola wspólnej waluty pojawia się w kontekście trudności z postępem w umacnianiu unii walutowej. Państwa członkowskie nie zgadzają się co do kluczowych filarów unii bankowej i planu działania na rzecz rozwoju unii fiskalnej.

 

Obecna niepewna sytuacja międzynarodowa, w tym widmo kolejnego kryzysu w UE i spadek poparcia dla rządzących – od wielu lat sił progresywnych –  przynagla eurokratów do podjęcia działań. „Czasami potrzebny jest kryzys, inne geopolityki” – wyjaśniają eurokraci.

 

Seria międzynarodowych wydarzeń, w tym wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy klimatycznej zawartej przez Baracka Obamę w 2015 r. (Porozumienie Paryskie) i umowy nuklearnej z Iranem (JCPOA), czy spór prezydenta Donalda Trumpa z partnerami grupy G7 (najbogatszych państw)  w Charlevoix (Kanada) stanowiły „mocne wezwanie” dla Europy, aby „zadać cios powyżej swojej wagi” – jak się mówi w Brukseli.

 

Osłabieniem pozycji USA na arenie światowej zainteresowane są nie tylko Japonia, Rosja czy Iran, ale przede wszystkim Chiny.

 

Podczas szczytu w Pekinie przedstawiciele Unii Europejskiej i Chiny zgodzili  się na zwiększenie dostępu do rynku inwestycji oraz przyspieszenie negocjacji w sprawie oznaczeń geograficznych. Przywódcy UE zaznaczyli jednak, że chcą, aby chińskie obietnice przełożyły się na działanie. Pekin zapewnił, że Chiny chcą zostać bliskim sojusznikiem Europy, by móc skutecznie odpierać ataki Trumpa na multilateralizm.

 

Aby zwiększyć wpływy Europy poza jej granicami i zapewnić większe uprawnienia dla rządzących eurokratów, Juncker ma po raz kolejny zaproponować wzmocnienie „suwerenności europejskiej”. Będzie ono polegało na zniesieniu zasady jednomyślności państw UE wymaganej w sprawach zagranicznych w trzech sprawach: praw człowieka, sankcji i cywilnych misji wspólnej polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa.

 

To jedynie kilka z osiemnastu propozycji, które Juncker ma przedstawić dzisiaj.

 

Pośród nich jest pięć nowych propozycji dotyczących migracji, umów handlowych z Afryką oraz propozycja zakończenia zmiany przestawiania zegarów z czasu letniego na zimowy.

 

Szef KE ma także zaproponować zmiany w celu wzmocnienia unijnego nadzoru nad osobami zajmującymi się praniem brudnych pieniędzy. Obecne są nieefektywne, co pokazały ostatnie skandale.

 

Sprawą kluczową poruszaną w dzisiejszym przemówieniu ma być kwestia imigracji. Pojawi się m.in. bardziej szczegółowy plan „federalizacji” Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz wzmocnienia Agencji UE ds. przyznawania azylu. Europejska Straż Graniczna miałaby przejąć kontrolę od innych państw.

 

Według hiszpańskiego dziennika „El País”, Juncker przedstawi również wspólne standardy dotyczące odsyłania nielegalnych imigrantów zarobkowych, a także zasady, jak poprawić legalne sposoby docierania migrantów do UE.

 

Zaproponowany zostanie  „pakiet afrykański” w ramach nowego sojuszu Afryka-Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i zatrudnienia, który  skoncentruje się na inwestycjach i tworzeniu miejsc pracy, edukacji, integracji gospodarczej i handlu oraz poprawie otoczenia biznesowego.

 

W świetle rosyjskiej ingerencji w procesy wyborcze, Juncker przedstawi także różne propozycje dotyczące „wolnych i uczciwych wyborów europejskich”. Komisja wyda wytyczne odnośnie do sposobu stosowania nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych w zakresie procedur wyborczych w celu uniknięcia niewłaściwego obchodzenia się z danymi osobowymi.

 

Zakreśli także zasady w sprawie finansowania europejskich partii politycznych i „wzmocnienia” współpracy krajowych organów wyborczych w kwestiach takich jak cyberbezpieczeństwo oraz „walka z kampanią dezinformacyjną”.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2018-09-12 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a ja chce pobiec setkę poniżej 8 s :) Ten zdychający komunistyczny twór jeszcze coś może :) ???
ponad 1 rok temu / maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.