5 listopada 2013

Ks. prał. Józef Górzyński i ks. prał. Rafał Markowski – zostali mianowani przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej. Ojciec Święty przyjął też rezygnację bp. Mariana Dusia z funkcji biskupa pomocniczego tejże archidiecezji. Nominację otrzymał także ks. mitrat Eugeniusz Popowicz, zostanie biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.

Ks. Markowski, dotychczasowy rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej przyznał, że wiadomość o mianowaniu biskupem pomocniczym jest dla niego dużym przeżyciem, które niesie też ze sobą mnóstwo niepewności i pytań. Pytany o to, czemu chciałby poświęcić swoją posługę biskupią, ks. Markowski stwierdził, że dziś przed Kościołem stoi mnóstwo wyzwań, choć najważniejszy jest kontakt z ludźmi.

Wesprzyj nas już teraz!

Trzeba dziś poświęcić bardzo dużo uwagi obrazowi Kościoła, który bywa zniekształcany, ukazywany w złym świetle, jednostronnie. Pomija się natomiast całe bogactwo Kościoła, tego co się w nim rzeczywiście dzieje; jego bardzo bogate i różnorodne życie, także dobro, które Kościół czyni – uważa ks. Markowski.

Ks. Rafał Markowski święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1982. W 1985 rozpoczął studia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był wychowawcą w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku – objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości. W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Posługa biskupa pomocniczego jest wsparciem wizji duszpasterskiej arcybiskupa, w moim przypadku kard. Kazimierza Nycza – powiedział biskup-nominat ks. Józef Górzyński, 54-letni moderator wydziałów duszpasterskich archidiecezji warszawskiej. – Kardynał uznał, że ja i ks. Rafał Markowski (drugi biskup-nominat) wpisujemy się w jego misję i chce mieć nas za współpracowników w realizowaniu zadań, jakie stoją przed archidiecezją – powiedział. – Wizytacje parafii, bierzmowanie, to na pewno zadania do podjęcia przeze mnie, szczególnie że w ostatnich miesiącach w archidiecezji odczuwalny był brak biskupów pomocniczych.

Ks. Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.  W 1987 r. wyjechał na zagraniczne studia do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 r. Po powrocie ze studiów został prefektem w warszawskim seminarium duchownym. W 2012 r. kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest archidiecezjalnym moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Chciałbym wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu za zaufaniem, którym obdarzył mnie, powołując na urząd biskupa pomocniczego archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego – mówi ks. Popowicz. Biskup-nominat podkreśla, że nominację przyjmuje z poczuciem wielkiej odpowiedzialności, jaka ciąży na osobie biskupa w dzisiejszych czasach. – Na pewno jest wewnętrzna radość, ale i niepokój, czy podołam, czy udźwignę ten ciężar. Ale tak jak uczynił to Ojciec Święty Franciszek w dniu swojej inauguracji, tak i ja proszę wszystkich o modlitwę, żebym mógł podołać wszystkim obowiązkom – mówi.

Ks. Eugeniusz Popowicz urodził się 12 października 1961 r. w Człuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1986 r., w Starogardzie Szczecińskim z rąk bpa Myrosława Marusyna. Archidiecezja przemysko-warszawska, której zostaje biskupem pomocniczym jest bardzo rozległa – obejmuje całą Polskę na prawym brzegu Wisły i sięga od Bieszczad i Podhala po Bałtyk. Liczy 79 parafii i ok. 40 tys. wiernych.

Ks. Popowicz będzie pierwszym w powojennej historii biskupem pomocniczym Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Po likwidacji struktur przez władze komunistyczne, zaczęły się odradzać dopiero w 1989 r., kiedy biskupem został ks. Jan Martyniak, początkowo jako sufragan prymasa Polski i wikariusz generalny wiernych obrządku greckokatolickiego. 16 stycznia 1991 roku papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem greckokatolickiej diecezji przemyskiej, która obejmowała teren całej Polski. Od tego momentu zaczęto reaktywować jej urzędy, instytucje i sieć parafialną.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram