17 marca 2020

Nowe „motu proprio” w sprawie reformy systemu sądownictwa w Watykanie

(Fot. krysi@, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php)

Papież Franciszek zaktualizował przepisy regulujące watykański system sądowy, by zapewnić większą przejrzystość i niezależność, szczególnie w sprawach finansowych i karnych.

 

Nowe „motu proprio” wydane 16 marca podkreśla, że wymiar sprawiedliwości nie jest jedynie „doczesną koniecznością”. „Kardynalna cnota sprawiedliwości w rzeczywistości oświeca i syntetyzuje sam cel władzy sądowniczej właściwej każdemu państwu, aby kultywować osobiste, wspaniałomyślne i odpowiedzialne zaangażowanie osób, którym powierzono funkcje jurysdykcyjne, a które są przede wszystkim niezbędne” – napisał papież. Zaktualizowane przepisy zastąpią poprzednie regulacje dotyczące systemu sądowego Watykanu wydane przez św. Jana Pawła II w 1987 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biuro prasowe Watykanu stwierdziło, że nowelizacja prawa była konieczna w związku z reformą finansową, gospodarczą i karną, a także wskutek „przystąpienia Watykanu do ważnych konwencji międzynarodowych”. Jednocześnie Stolica Apostolska zaznaczyła, że „zachowuje i zapewnia specyfikę prawa watykańskiego, które uznaje system kanoniczny za pierwsze źródło prawodawstwa i pierwsze kryterium odniesienia do interpretacji”. Potwierdzając niezależność watykańskiego systemu sądowniczego i sędziów, zwraca się uwagę, że sędziowie są „hierarchicznie zależni tylko od Supreme Pontiff” (papieża) i muszą wykonywać swoje obowiązki bezstronnie.

 

Watykańskie organy sądowe będą mogły bezpośrednio wykorzystywać siły policyjne Watykanu i przyznaje się im odrębne prawa. Watykański trybunał składa się z prezydenta i czterech sędziów. Papież zwiększył skład trybunału o jedną osobę, a następnie sprecyzował, że przynajmniej jeden z sędziów musi pełnić służbę w pełnym wymiarze godzin i wyłącznie w systemie sądownictwa watykańskiego. Sprecyzował także, że sędziowie są wybierani spośród profesorów uniwersyteckich i prawników o wyraźnej reputacji, posiadających udokumentowane doświadczenie – sądowe i kryminalne – w sprawach cywilnych, karnych lub administracyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami prokuratura Watykanu ma wykonywać swoje funkcje niezależnie od trybunału.

 

Ponadto papież Franciszek zaktualizował wymagania dotyczące prawników Roty Rzymskiej, trybunału watykańskiego, który zajmuje się głównie sprawami małżeńskimi. Osoby, które chcą zapisać się do Izby Adwokackiej Roty Rzymskiej muszą być również zarejestrowane w Izbie Adwokackiej w swoim regionie i znać się na prawie cywilnym, watykańskim oraz kanonicznym.

 

Rozporządzenie nr CCCLI o systemie sądowniczym państwa Watykanu aktualizuje rozporządzenie nr CXIX z 21 listopada 1987 r., a następnie nowelizuje rozporządzenie nr LXVII z 24 czerwca 2008 r., w szczególności, dostosowując się do obecnego kontekstu historycznego i instytucjonalnego, który wymaga coraz większej skuteczności. Nowe prawo ma dawać większą gwarancję niezawisłości organów sądowych i sędziów, zależnych jedynie od papieża, który ich mianuje. Podlegają oni  przepisom prawa, wykonując swoje funkcje bezstronnie i mogąc bezpośrednio odwoływać się do policji sądowej. Przewiduje również uproszczenie systemu sądowego, a jednocześnie zwiększenie personelu trybunału.

 

W uzasadnieniu najnowszego „motu proprio” papież wskazał, że wraz z wkroczeniem w nowe tysiąclecie wprowadzono wiele „innowacji” w Watykanie, jeśli chodzi o rządzenie państwem i wspieranie Stolicy Apostolskiej oraz jej misji. „Wraz z nowym tysiącleciem rozpoczął się proces rewizji instytucji Państwa Watykańskiego i stopniowe zastępowanie pierwotnych ustaw od 1929 r. Przyjęto nowe fundamentalne prawo państwowe, a w 2008 r. nową ustawę o źródłach prawa. Niedawno w 2018 r. przystąpiłem również do aktualizacji ustawy o rządzie państwa Watykanu, dostosowując ją do potrzeb instytucjonalnych i organizacyjnych, które miały miejsce na przestrzeni lat” – pisze Franciszek.

 

Ponadto w ostatniej dekadzie watykański system prawny przeszedł szereg reform w zakresie spraw gospodarczych, finansowych i karnych, również w związku z koniecznością przestrzegania ważnych konwencji międzynarodowych. Z tego powodu dokonuje się  reorganizacji instytucjonalnej w Watykanie, w tym wprowadza zmiany w strukturze systemu sądowego, mające na celu zwiększenie jego skuteczności.

 

Władzę sądowniczą w Państwie Watykańskim sprawują w imieniu papieża następujące organy: sąd; sąd apelacyjny i sąd kasacyjny. Sędziowie są hierarchicznie zależni od papieża. W wykonywaniu swoich funkcji podlegają jedynie prawu i wykonują swoje uprawnienia w sposób bezstronny, na podstawie i w granicach kompetencji określonych przez przepisy. Organ sądowy bezpośrednio wykorzystuje policję sądową i korzysta z autonomii ekonomicznej na podstawie i w granicach przepisów o rachunkowości obowiązujących w państwie.

 

Sędziowie przed objęciem swoich funkcji składają przysięgę wierności i posłuszeństwa papieżowi. Kandydatów na sędziów przedstawia papieżowi Sekretariat Stanu po gruntownej analizie osobistych cech i kompetencji proponowanych osób.

 

Rozporządzenie Franciszka reguluje także zasady funkcjonowania prokuratora, a ponadto wskazuje, że sąd kasacyjny jest ustanowiony przez Prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej wraz z dwoma innymi członkami kardynałami tego Najwyższego Trybunału.

 

Sąd kasacyjny zwykle orzeka w kolegium złożonym przez sędziów kardynałów. Jednakże, jeżeli wymaga tego złożoność sporu lub istnieją uzasadnione powody, prezes sądu kasacyjnego może ustalić, że postępowanie jest rozpatrywane i rozstrzygane z udziałem dodatkowych dwóch sędziów. Sąd kasacyjny jest jedynym właściwym do orzekania, za zgodą papieża, Najznamienitszych Kardynałów i Najwybitniejszych Biskupów w sprawach karnych, z wyjątkiem spraw przewidzianych w kanonie 1405, § 1 Kodeksu Iuris Canonici.

 

Prezes trybunału watykańskiego, Giuseppe Pignatone, wyjaśnił, że papież chce zapewnić sędziom zarówno niezawisłość, jak i odpowiedni profesjonalizm. – Z jednej strony potwierdzono to, co już istniało w dotychczasowym systemie sądownictwa, a mianowicie fakt, że sędziwie pod względem hierarchicznym podlegają papieżowi, bo to on ich mianuje i usuwa z urzędu, ale zarazem cieszą się pełną niezawisłością w wypełnianiu swych funkcji. Nowe jest tak naprawdę szczegółowe określenie kwalifikacji i wymogów, które muszą spełniać prawnicy, by zapewnić właściwy przebieg dochodzenia i sprawiedliwe orzeczenia w coraz to nowych dziedzinach.

 

Źródło: vaticnanews.va, press.vatican.va

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram