DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Nowe kardynalskie nominacje. Co wiemy o tych duchownych?

Nowe kardynalskie nominacje. Co wiemy o tych duchownych?
REUTERS / FORUM

Powoływanie kardynałów to prerogatywa, świadcząca o wyjątkowości papieskiej władzy. Decyzje te niosą bowiem skutki nie tylko dla bieżącego zarządzania Kościołem, ale również dla jego przyszłości. O tym, kto zostanie następnym papieżem, decydują wszak właśnie kardynałowie nominowani przez dotychczasowego Namiestnika Chrystusa na ziemi. To symboliczna oznaka ciągłości władzy kościelnej, ale także dowód na to, że każdy papież pełni istotną rolę w wyborze swego następcy.


Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się nominacjom kardynalskim ogłoszonym kilka dni temu przez papieża Franciszka. Nowymi „książętami Kościoła” zostało siedemnastu duchownych, spośród których trzynastu spełnia dziś warunki wiekowe, by uczestniczyć w konklawe.


Pełną listę nazwisk nowych kardynałów, którzy przyjmą kapelusze kardynalskie 19 listopada, już na PCh24.pl publikowaliśmy.  Przyjrzyjmy się jednak bliżej niektórym z nominatów.


Szczególną uwagę przykuwa trzech z nich. Arcybiskup Blase Cupich dwa lata temu zastąpił na stanowisku metropolity Chicago uważanego za konserwatywnego kardynała Francisa George’a. Amerykańskie media przyjęły tę decyzję z radością, nazywając nowego chicagowskiego pasterza „przedstawicielem umiarkowanego skrzydła” episkopatu USA. Czym owo umiarkowanie miało się wyrażać? Cóż, biskup Cupich apelował także do kapłanów, seminarzystów i obrońców życia, by nie modlili się przed ośrodkami aborcyjnymi Planned Parenthood. Przekonywał, że modlitwa w takich miejscach… niepotrzebnie „prowokuje”. Niedługo po tych słowach otrzymał specjalne, wyróżniające zaproszenie od papieża Franciszka na synod ds. rodziny, na którym to plenum pozostawał stronnikiem frakcji dążącej do zmiany nauczania w sprawie nierozerwalności małżeństwa (i dopuszczenia rozwodników do Komunii Świętej).


Ciekawą postacią jest również arcybiskup Josef de Kessel, prymas Belgii, zaliczany przez kardynała Danneelsa do swych najbliższych współpracowników (przypomnijmy, że kardynał Danneels przyznał, że należał do „mafii”, której zadaniem był wybór kardynała Bergoglio na papieża). A nowy kardynał, w ciągu roku swego urzędowania na stanowisku prymasa podjął już jedną bardzo ważną decyzję – zamknął Bractwo Kapłańskie Świętych Apostołów, powołane do życia przez poprzedniego prymasa Belgii. Mimo okropnej duchowej posuchy w Belgii przez trzy lata działalności bractwo doczekało się sześciu kapłanów i aż dwudziestu jeden seminarzystów. Zostało jednak zamknięte przez biskupa, który zdaje się realizować plan kardynała Deneelsa, zmierzającego do zamykania belgijskich kościołów, bo są przecież puste.


Na dość ekscentryczny krok zdecydował się również arcybiskup Joseph Tobin, który na kilka godzin przed ogłoszeniem przez Watykan listy nowych kardynalskich nominacji (na której to liście ów duchowny również się znalazł), ogłosił wszem i wobec, że popiera postulat… diakonatu kobiet i głoszenia przez nich kazań na Mszy Świętej.


Wśród nowych kardynałów znajdzie się też jeden (tak, jeden) z biskupów którzy podczas synodu ds. rodziny wyrazili słyszalny sprzeciw wobec planów modernistów. To Dieudonné Nzapalainga, młody biskup z Republiki Środkowoafrykańskiej, arcybiskup Bangi, który wraz z innymi biskupami Czarnego Lądu trwał na stanowisku, że skoro Pan Jezus powiedział, że małżeństwo jest nierozerwalne, to nie da się tego zmienić.


Pozostali nominaci nie są szerzej znani opinii publicznej. Fakt, że większość z nich nie pochodzi z Europy, jest powszechnie komentowany jako chęć oddania Kościoła w ręce narodów pozaeuropejskich. To właśnie tamtejsze Kościoły są dziś bowiem najliczniejsze, i – jak zwracają uwagę komentatorzy – dużo bardziej żywotne, niż pogrążony w mroku Kościół zachodniej Europy.


***

 

Na pewną ciekawostkę zwrócił jednak uwagę portal Rorate-Caeli. Otóż trzech kardynalskich nominatów zetknęło się w swej biskupiej posłudze z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego. Amerykański biskup Kevin Joseph Farrell konsekrował kościół należący do Bractwa św. Piotra w Teksasie, a podczas jego wizyty odprawiono Mszę Świętą Wszechczasów. Jego rodak, wspominany wyżej arcybiskup Tobin bierzmował w Indianapolis w tradycyjnym rycie. A arcybiskup Maurice Piat z Mauritiusu uczestniczył raz w Mszy Świętej sprawowanej w tym rycie.

 

 


Krystian Kratiuk
DATA: 2016-10-12 08:01
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do gość. Święta prawda. Dlatego polecam posłuchać wykładu Ks. Grzegorza Śniadocha pt: Walka w czasach ostatecznych, oraz wszelkich dostępnych wykładów i wywiadów Ks. Pawła Murzińskiego. Obaj mówią o tym otwarcie, jako nieliczni z Kapłanów w Polsce. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Luigi
 
U nas, w diecezji Łowickiej, bp ordynariusz Franciszek Andrzej Dziuba, sprawował dwukrotnie Tradycyjną Msze Świętą. Rozmawiałem z jego manduktorem i powiedział otwarcie, że bp nie zna rytu i wszystko krok po kroku musiał mu pokazywać, prowadzić niemal za rękę. Ponadto bp lubi "grozić" wiernym przywiązanym do Tradycyjnej liturgii i generalnie ma na nich alergię i najchętniej by ich "powyduszał". Tyle w temacie. Słowem, to że duchowny "natknął się", czy "celebrował" Tradycyjną Mszę Świętą jeszcze o niczym nie świadczy. Wystarczy za przykład abp Życiński - człowiek roku g... wybiórczego, czy powyższy przykład. Podejrzewam, że nie jest tak kolorowo jak by się wydawało w pierwszym momencie.
ponad 3 lata temu / Biskup i Tradycyjna Msza Święta
 
A w tzw. Europie środkowowschodniej nikt nie był godzien takiego wyróżnienia? A konkretnie z Polski - nikt? Jakim to zestawem zalet trzeba się wykazać, aby zostać zauważonym.
ponad 3 lata temu / leo
 
Te nominacje to kolejny znak, że Kościół zmierza do upadku, właściwie część Kościoła już jest w schizmie tylko się tego otwarcie nie mówi. Wierni są prowadzeni w stronę liberalnego odstępczego kościoła, ale o tym NIE WIEDZĄ, są utrzymywani w nieświadomości. Prawdziwy Kościół Chrystusowy niedługo znajdzie się w katakumbach, a właściwie już tam jest, z tą garstką, która po SVII odcięła się od liberalizmu, aggiornamento i fałszywego ekumenizmu i sprotestantyzowanej Mszy.
ponad 3 lata temu / gość
 
Ciekawe czasy, ze ksiazeta KK "zetkneli sie" z katolicka Msza czy raz w niej uczestniczyli. Smiesznie to brzmi:)
ponad 3 lata temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.